Home Page
Home Page
Home Page
NATIONAL YOUTH GRAND PRIX - 2008

Each Region held qualifying tournaments to send players to the Grand Finals.

The Grand Finals will be played on a round robin basis with 4 groups of 7 players and the top 2 players from each group go forward to the knockout stage for both Under 16 and Under 18 sections.

Scroll down for Knockout Stages

UNDER 16 YOUTH GRAND PRIX
GROUP TABLES
GROUP 1
 
GROUP 2
   
Sam Hirst
Reece Townsend
Peter Hazel
Phil Bridges
Bye
Total
     
James Inglis
Frank Costello
Jake Newlove
Michael Day
Darren Smithies
Total
1 Sam Hirst (West Yorkshire)
XXX
2-3
2-3
4-1
XXX
9
  1 James Inglis (Worc)
XXX
1-4
3-2
5-0
0-5
11
2 Reece Townsend (Leics)
3-2
XXX
1-4
4-1
XXX
10 (2)
  2 Frank Costello (Gtr Lon)
4-1
XXX
3-2
3-2
1-4
14 (2)
3 Peter Hazel (E Sus)
3-2
4-1
XXX
2-3
XXX
11 (1)
  3 Jake Newlove (E Yorks)
2-3
2-3
XXX
4-1
2-3
11
4 Phil Bridges (Worc)
1-4
1-4
3-2
XXX
XXX
6
  4 Michael Day (Herts)
0-5
2-3
1-4
XXX
1-4
4
5 Bye
XXX
XXX
XXX
XXX
XXX
0
  5 Darren Smithies (GMC)
5-0
4-1
3-2
4-1
XXX
20 (1)
GROUP 3
 
GROUP 4
   
Tom Smith
Jaspal Bhandal
Mike Hope
Luke Mills
Stephen Wroe
Total
     
Kingsley Peck
Vivek Makh
Ryan Gilbert
Joe Rigby
James Charlwood
Total
1 Tom Smith (W Yorks)
XXX
3-2
3-2
4-1
4-1
18 (1)
  1 Kingsley Peck (Suff)
XXX
2-3
3-2
3-2
3-2
14 (2)
2 Jaspal Bhandal (West Mids)
2-3
XXX
5-0
3-2
5-0
18 (2)
  2 Vivek Makh (Warks)
3-2
XXX
4-1
2-3
3-2
15 (1)
3 Mike Hope (Surr)
2-3
0-5
XXX
2-3
4-1
9
  3 Ryan Gilbert (Lancs)
2-3
1-4
XXX
3-2
1-4
8
4 Luke Mills (Warks)
1-4
2-3
3-2
XXX
3-2
11
  4 Joe Rigby (West Mids)
2-3
3-2
2-3
XXX
5-0
14
5 Stephen Wroe (S Yorks)
1-4
0-5
1-4
2-3
XXX
4
  5 James Charlwood (Surr)
2-5
2-3
4-1
0-5
XXX
9
UNDER 18 YOUTH GRAND PRIX
GROUP TABLES
GROUP 1
 
GROUP 2
   
Billy Barrett
Jack Daines
Jack Mann
Jack Hogan
Bye
Total
     
Adam Wong
Dominic Gee
Phil Parkin
Jamies McGauley
George Reeves
Total
1 Billy Barrett (E Yorks)
XXX
4-1
XXX
2-3
XXX
7 (1)
  1 Adam Wong (Ches)
XXX
XXX
XXX
XXX
XXX
0
2 Jack Daines (Northants)
1-4
XXX
XXX
3-2
XXX
4
  2 Dominic Gee
XXX
XXX
0-5
2-3
1-4
3
3 Jack Mann (GMC)
XXX
XXX
XXX
XXX
XXX
0
  3 Phil Parkin (Warks)
XXX
5-0
XXX
3-2
1-4
11 (2)
4 Jack Hogan (Worcs)
3-2
2-3
XXX
XXX
XXX
6 (2)
  4 Jamies McGauley (Berks)
XXX
3-2
2-3
XXX
3-2
10
5 Bye
XXX
XXX
XXX
XXX
XXX
0
  5 George Reeves (Surr)
XXX
4-1
4-1
2-3
XXX
12 (1)
GROUP 3
 
GROUP 4
   
Alex Lewis
Richard Johnson
Harry Irwin
Scott Lawton
Dan Hardesty
Total
     
Nathan Irons
Iain McNally
Steven Petty
Peter Woods
Perry Gillett
Total
1 Alex Lewis (Northants)
XXX
3-2
1-4
3-2
5-0
15 (2)
  1 Nathan Irons (Northants)
XXX
2-3
1-4
4-1
1-4
9
2 Richard Johnson (Warks)
2-3
XXX
2-3
3-2
3-2
12
  2 Iain McNally (Ches)
3-2
XXX
1-4
2-3
1-4
8
3 Harry Irwin (Leics)
4-1
3-2
XXX
5-0
3-2
19 (1)
  3 Steven Petty (Surr)
4-1
4-1
XXX
4-1
2-3
17 (2)
4 Scott Lawton (W Yorks)
2-3
2-3
0-5
XXX
2-3
6
  4 Peter Woods (Clev)
1-4
3-2
1-4
XXX
2-3
8
5 Dan Hardesty (Clev)
0-5
2-3
2-3
3-2
XXX
8
  5 Perry Gillett (Herts)
4-1
4-1
3-2
3-2
XXX
18 (1)
UNDER 16 YOUTH GRAND PRIX
Knockout Stage
QUARTER FINAL  SEMI FINAL  FINAL  WINNER
Peter Hazel (E Sus) 4 Kingsley Peck (Suff) 5 Kingsley Peck (Suff) 5 Kingsley Peck (Suff)
Kingsley Peck (Suff) 5
Darren Smithies (GMC) 3 Jaspal Bhandal (West Mids) 3
Jaspal Bhandal (West Mids) 5
Tom Smith (W Yorks) 3 Frank Costello (Gtr Lon) 4 Reece Townsend (Leics) 4
Frank Costello (Gtr Lon) 5
Vivek Makh (Warks) 3 Reece Townsend (Leics) 5
Reece Townsend (Leics) 5
UNDER 18 YOUTH GRAND PRIX
Knockout Stage
QUARTER FINAL  SEMI FINAL  FINAL  WINNER
Billy Barrett (E Yorks) 0 Steven Petty (Surr) 5 Steven Petty (Surr) 5 Steven Petty (Surr)
Steven Petty (Surr) 5
George Reeves (Surr) 4 Alex Lewis (Northants) 3
Alex Lewis (Northants) 5
Harry Irwin (Leics) 3 Phil Parkin (Warks) 5 Phil Parkin (Warks) 1
Phil Parkin (Warks) 5
Perry Gillett (Herts) 5 Perry Gillett (Herts) 4
Jack Hogan (Worcs) 0
WEPF Logo
Euro8ball Logo
English Pool Referees Association
Terms & Conditions | Privacy Statement | Contact Us
 
© 2004 - 2017 English Pool Association. All rights reserved.