Home Page
 
Home Page
 
Home Page
 
HOME INTERNATIONALS - 2007
Individual Champonships
MENS INDIVIDUAL TOURNAMENT
Preliminary Round
KEVIN BARRY (WAL) bt IAIN SOUTAR (SCO) 6 - 4
IVAN THOMPSON (SCO) bt KEVIN McDONNELL (IRE) 6 - 4
KEITH BREWER (ENG) bt MORAY DOLAN (N.IRE) 6 - 5
Last 64
ROB BUTTERWORTH (ENG) bt DEREK SMITH (IRE) 6 - 5
ROBERT MULCAHY (IRE) bt SCOTT KENNEDY (SCO) 6 - 4
DAMIEN MOORE (IRE) bt TOM PRICE (WAL) 6 - 4
GARETH HIBBOTT (ENG) bt ALAN McBENNETT (IRE) 6 - 1
JASON TWIST (ENG) bt COLIN CROSSAN (IRE) 6 - 5
KEVIN BARRY (WAL) bt NEIL DAVEY (ENG) 6 - 0
PAUL PENHALE (WAL) bt ALLY McMULLOCK (SCO) 6 - 2
MATT PURNELL (ENG) bt STUART ARCHIBALD (SCO) 6 - 2
LIAM WHITE (ENG) bt JOHN McMAHON (IRE) 6 - 4
RICHARD TWOMEY (ENG) bt SANDY ANDERSON (SCO) 6 - 2
LEE CLOUGH (ENG) bt TAM McMANUS (SCO) 6 - 3
DARREN SELVEY (WAL) bt IVAN THOMPSON (SCO) 6 - 5
TOM COUSINS (WAL) bt DEAN WISHER (ENG) 6 - 4
ADAM DAVIS (ENG) bt DARREN MATTHEW (SCO) 6 - 3
SIMON FITZSIMMONS (ENG) bt STEPHEN DEMPSEY (IRE) 6 - 5
BAYDEN JACKSON (ENG) bt WAYNE SMITH (WAL) 6 - 1
LEE KENDALL (ENG) bt DAVE ROBLIN (WAL) 6 - 1
KEITH BREWER (ENG) bt RAYMOND MOWAT (SCO) 6 - 5
MIKE CLARK (SCO) bt KEN MARTIN (IRE) 6 - 1
AIDAN OWENS (N.IRE) bt SHAUN WISHART (SCO) 6 - 2
RUSSELL BURGESS (WAL) bt KEVIN CORCORAN (SCO) 6 - 2
CRAIG REYNOLDS (WAL) bt CLINT I'ANSON (ENG) 6 - 2
NEIL TOMS (ENG) bt PAT McCARRON (SCO) 6 - 0
GARETH POTTS (ENG) bt PAUL HAWKINS (WAL) 6 - 2
LIAM FARRELL (IRE) bt IAN LALLY (SCO) 6 - 2
LIAM DOHERTY (ENG) bt MIKE KEDDIE (SCO) 6 - 0
JAMES GROGAN (IRE) bt MARK GRAVENER (SCO) 6 - 5
NICK ROBERTS (ENG) bt PHIL CRAIG (SCO) 6 - 0
GAVIN GERAGHTY (IRE) bt MARK OATEN (SCO) 6 - 3
ANDY MACDONALD (WAL) bt ALAN SCOTT (SCO) 6 - 1
SAM JEFFREY (ENG) bt MARTIN McINTOSH (SCO) 6 - 0
KARL SUTTON (ENG) bt JAMIE MORAY (WAL) 6 - 4
Last 32
ROBERT MULCAHY (IRE) bt ROB BUTTERWORTH (ENG) 6 - 3
GARETH HIBBOTT (ENG) bt DAMIEN MOORE (IRE) 6 - 2
JASON TWIST (ENG) bt KEVIN BARRY (WAL) 6 - 0
MATT PURNELL (ENG) bt PAUL PENHALE (WAL) 6 - 1
RICHARD TWOMEY (ENG) bt LIAM WHITE (ENG) 6 - 1
LEE CLOUGH (ENG) bt DARREN SELVEY (WAL) 6 - 2
TOM COUSINS (WAL) bt ADAM DAVIS (ENG) 6 - 5
SIMON FITZSIMMONS (ENG) bt BAYDEN JACKSON (ENG) 6 - 2
KEITH BREWER (ENG) bt LEE KENDALL (ENG) 6 - 5
MIKE CLARK (SCO) bt AIDAN OWENS (N.IRE) 6 - 4
CRAIG REYNOLDS (WAL) bt RUSSELL BURGESS (WAL) 6 - 5
NEIL TOMS (ENG) bt GARETH POTTS (ENG) 6 - 3
LIAM DOHERTY (ENG) bt LIAM FARRELL (IRE) 6 - 4
NICK ROBERTS (ENG) bt JAMES GROGAN (IRE) 6 - 2
ANDY MACDONALD (WAL) bt GAVIN GERAGHTY (IRE) 6 - 3
SAM JEFFREY (ENG) bt KARL SUTTON (ENG) 6 - 3
Last 16
GARETH HIBBOTT (ENG) bt ROBERT MULCAHY (IRE) 6 - 3
JASON TWIST (ENG) bt MATT PURNELL (ENG) 6 - 4
RICHARD TWOMEY (ENG) bt LEE CLOUGH (ENG) 6 - 1
SIMON FITZSIMMONS (ENG) bt TOM COUSINS (WAL) 6 - 0
KEITH BREWER (ENG) bt MIKE CLARK (SCO) 6 - 2
CRAIG REYNOLDS (WAL) bt NEIL TOMS (ENG) 6 - 3
NICK ROBERTS (ENG) bt LIAM DOHERTY (ENG) 6 - 4
SAM JEFFREY (ENG) bt ANDY MACDONALD (WAL) 6 - 5
Quarter Finals
JASON TWIST (ENG) bt GARETH HIBBOTT (ENG) 7 - 1
RICHARD TWOMEY (ENG) bt SIMON FITZSIMMONS (ENG) 7 - 2
CRAIG REYNOLDS (WAL) bt KEITH BREWER (ENG) 7 - 6
SAM JEFFREY (ENG) bt NICK ROBERTS (ENG) 7 - 6
Semi Finals
RICHARD TWOMEY (ENG) bt JASON TWIST (ENG) 7 - 6
CRAIG REYNOLDS (WAL) bt SAM JEFFREY (ENG) 7 - 3
Final
RICHARD TWOMEY (ENG) bt CRAIG REYNOLDS (WAL) 7 - 3
LADIES INDIVIDUAL TOURNAMENT
ROUND 1
BARBARA TAYLOR (ENG) bt EMMA CUNNINGHAM (N.IRE) 5 - 4
JACKIE BAKER (ENG) bt STACEY McCONNELL (N.IRE) 5 - 3
LIESA CONLIN (ENG) bt BYE 5 - 0
BECKY CORFIELD (WAL) bt NIKI BAYES (ENG) 5 - 1
MARY CUNNINGHAM (N.IRE) bt PAULINE HAY (SCO) 5 - 2
ANN LOUISE EATON (ENG) bt SINEAD PADDEN (N.IRE) 5 - 1
LYNETTE HORSBURGH (SCO) bt HEATHER MORTON (WAL) 5 - 0
ANNE ROCCIA (ENG) bt LAURA PEARCE (WAL) 5 - 1
STEPH JOHNSON (WAL) bt MONICA McEWAN (SCO) 5 - 2
CARLY SMITH (ENG) bt LEANNE PEARCE (WAL) 5 - 3
D. FOWKES-BURCHELL (ENG) bt ANNE MEADOWS (WAL) 5 - 0
SHARON DICKSON (WAL) bt SUSAN COLLINS (SCO) 5 - 1
DENISE WARRINGTON (N.IRE) bt BYE 5 - 0
LEAH WILLETT (ENG) bt KARIN BURT (SCO) 5 - 3
LYNDSAY McKELLAR (SCO) bt MICHELLE BROWN (ENG) 5 - 4
TARA JACKSON (ENG) bt BYE 5 - 0
Last 16
BARBARA TAYLOR (ENG) bt JACKIE BAKER (ENG) 5 - 1
LIESA CONLIN (ENG) bt BECKY CORFIELD (WAL) 5 - 3
ANN LOUISE EATON (ENG) bt MARY CUNNINGHAM (N.IRE) 5 - 1
ANNE ROCCIA (ENG) bt LYNETTE HORSBURGH (SCO) 5 - 4
CARLY SMITH (ENG) bt STEPH JOHNSON (WAL) 5 - 4
SHARON DICKSON (WAL) bt D. FOWKES-BURCHELL (ENG) 5 - 4
LEAH WILLETT (ENG) bt DENISE WARRINGTON (N.IRE) 5 - 2
TARA JACKSON (ENG) bt LYNDSAY McKELLAR (SCO) 5 - 3
Quarter Finals
LIESA CONLIN (ENG) bt BARBARA TAYLOR (ENG) 6 - 4
ANN LOUISE EATON (ENG) bt ANNE ROCCIA (ENG) 6 - 4
SHARON DICKSON (WAL) bt CARLY SMITH (ENG) 6 - 4
TARA JACKSON (ENG) bt LEAH WILLETT (ENG) 6 - 0
Semi Finals
ANN LOUISE EATON (ENG) bt LIESA CONLIN (ENG) 6 - 4
SHARON DICKSON (WAL) bt TARA JACKSON (ENG) 6 - 4
Final
SHARON DICKSON (WAL) bt ANN LOUISE EATON (ENG) 6 - 2
JUNIOR INDIVIDUAL TOURNAMENT
ROUND 1
STEVE PETTY (ENG) bt STEPHEN RAFFERTY (SCO) 5 - 3
JAMIE GREGORY (SCO) bt SCOTT SMITH (ENG) 5 - 4
RYAN HEWITT (ENG) bt MIKE KELLY (SCO) 5 - 0
KARL O'DONAGHUE (IRE) bt BYE 5 - 0
CRAIG DAY (ENG) bt BYE 5 - 0
KEVIN McCALLY (SCO) bt EAMON MOORE (IRE) 5 - 1
JOE PRINCE (ENG) bt STEPHEN CORCORAN (SCO) 5 - 1
MARC FLEMING (SCO) bt NIALL KING (IRE) 5 - 2
SEAMUS KEANE (IRE) bt GRANT MASSEY (ENG) 5 - 1
NIALL SWEENEY (IRE) bt BYE 5 - 0
JACK POPLE (ENG) bt RYAN ALLAN (SCO) 5 - 1
PAUL McGUIRE (ENG) bt RYAN FLEMING (SCO) 5 - 4
PHIL PARKIN (ENG) bt THOMAS BANNON (SCO) 5 - 1
JAMIE HOWE (IRE) bt BYE 5 - 0
MICHAEL BARRON (ENG) bt BYE 5 - 0
DANNY COLLINGE (ENG) bt GRANT HAYES (SCO) 5 - 0
Last 16
STEVE PETTY (ENG) bt JAMIE GREGORY (SCO) 5 - 0
KARL O'DONAGHUE (IRE) bt RYAN HEWITT (ENG) 5 - 2
CRAIG DAY (ENG) bt KEVIN McCALLY (SCO) 5 - 2
MARC FLEMING (SCO) bt JOE PRINCE (ENG) 5 - 1
SEAMUS KEANE (IRE) bt NIALL SWEENEY (IRE) 5 - 4
JACK POPLE (ENG) bt PAUL McGUIRE (ENG) 5 - 3
PHIL PARKIN (ENG) bt JAMIE HOWE (IRE) 5 - 2
DANNY COLLINGE (ENG) bt MICHAEL BARRON (ENG) 5 - 3
Quarter Finals
STEVE PETTY (ENG) bt KARL O'DONAGHUE (IRE) 6 - 2
CRAIG DAY (ENG) bt MARC FLEMING (SCO) 6 - 4
JACK POPLE (ENG) bt SEAMUS KEANE (IRE) 6 - 5
DANNY COLLINGE (ENG) bt PHIL PARKIN (ENG) 6 - 4
Semi Finals
CRAIG DAY (ENG) bt STEVE PETTY (ENG) 6 - 4
JACK POPLE (ENG) bt DANNY COLLINGE (ENG) 6 - 2
Final
CRAIG DAY (ENG) bt JACK POPLE (ENG) 6 - 4
WEPF Logo
Euro8ball Logo
English Pool Referees Association
Terms & Conditions | Privacy Statement | Contact Us
 
© 2004 - 2018 English Pool Association. All rights reserved.