Home Page
Home Page
Home Page
NATIONAL LADIES POOL CHAMPIONSHIPS
Thursday 6th to Friday 7th November 2008
Vauxhall Holiday Park, Great Yarmouth

RESULTS
Round 1
Thursday 6th November
5.00pm
Best of 9 Frames
1 RAWINA CATLOW (Sabden) 5 v 2 LYNNE PINCHES (Norwich)
2 ANNE LOMAX (Preston) 5 v 0 BYE (62)
3 HEATHER MORTON (Middlesborough) 5 v 0 NORMA NAGLE (Manningtree)
4 KERRY-ANN HUNT (Linden Village) 5 v 0 BYE (63)
5 SARAH NICKLIN (Kidderminster) 5 v 0 JAY MURRAY (Bournemouth)
6 WENDY FORDE (Stratford Upon Avon) 5 v 0 BYE (64)
7 EMMA CUNNINGHAM (Gillingham) 5 v 1 CAROLYN BOWKETT (Leicester)
8 STEPHANIE CLARKE (Keighley) 5 v 0 BYE (65)
9 MARIE ROSKILLY (Plymouth) 5 v 2 SALLY BRAZENER (Northampton)
10 ANNE ROCCIA (Preston) 5 v 0 BYE (66)
11 ANITA GOODMAN (Gildersome) 4 v 5 MANDY MITCHELL (Chorley)
12 SARAH CLARKE (Northampton) 5 v 0 BYE (67)
13 HAZEL DABROWSKI (Abingdon) 5 v 4 EMILY BROWN (Preston)
14 JO SAMUELS (St. Neots) 5 v 0 BYE (68)
15 MAUREEN WHITAKER (Burnley) 2 v 5 FRANKIE ROGERS (Norwich)
16 LUCY KEATLEY-HILL (South Wigston) 5 v 0 BYE (69)
17 REBECCA LEWIS (Worcester) 0 v 5 MICHELLE GRUNDY (Taunton)
18 AMANDA SPEIGHT (Barnsley) 5 v 0 BYE (70)
19 MICHAELA LESTER (Irthlingborough) 3 v 5 LORRAINE REEVES (Bournemouth)
20 KAREN WHITE (Stockport) 5 v 0 BYE (71)
21 JO COE (Market Deeping) 5 v 0 PAULA ALDERSON (Preston)
22 TARA JACKSON (Hucknall) 5 v 0 BYE (72)
23 JODIE LOCKETT (Stoke on Trent) 4 v 5 CATHERINE MOORE (Wellington)
24 SARAH SMITH (Leatherhead) 5 v 0 BYE (73)
25 TRACY LAYFIELD (Coventry) 5 v 0 TRACY JACKSON (Preston)
26 HAZEL MILLER (Peterborough) 5 v 0 BYE (74)
27 ADELE HAUGHEY (Keighley) 3 v 5 TRACY LEESON (Huntingdon)
28 KATIE BONHAM (Northampton) 5 v 0 BYE (75)
29 RACHEL EDWARDS (Dorchester) 5 v 3 MICHELLE NEWTON (Alfreton)
30 LINDSEY DIXON (Barnsley) 5 v 0 BYE (76)
31 JENNY McHUGH (Slough) 5 v 4 KAREN WESSELDINE (Leicester)
32 LEAH BOWDEN (Taunton) 3 v 5 MICHALA MURRAY
33 TERESA BLAIR (Leicester) 1 v 5 DEBBIE BURCHELL (Nottingham)
34 CHRIS KIRK (Melton Mowbray) 5 v 0 BYE (6)
35 LUCY CROSBY (Welland) 0 v 5 DIANE HARKER (Burnley)
36 JULIE MACKINTOSH (Huntingdon) 5 v 0 BYE (7)
37 DONNA ELLIOTT (Leicester) 2 v 5 REA DOMINGUEZ (Cambs)
38 LISA PEEK (Chiddingfold) 5 v 0 BYE (8)
39 JO KENT (Littlehampton) 5 v 0 LORRAINE PEARSON (G.M.C.)
40 SELINA HAMMER (Kempston) 5 v 0 BYE (9)
41 EMMA SENIOR (Loughborough) 5 v 2 ANDREA EVERITT (Ilkeston)
42 SARAH DAY (Retford) 5 v 0 BYE (10)
43 DAWN MILTON (Witley) 5 v 3 TBA (11)
44 JACQUIE VANN (Maidenhead) 5 v 0 BYE (11)
45 CHARLENE GIBSON (Stanton Under Bardon) 5 v 0 TBA (34)
46 CHARLOTTE STACEY-BATTEN (Hove) 5 v 0 BYE (12)
47 JULIE BRITTAIN (Coventry) 0 v 5 REBBECCA OSBORNE
48 LISA REYNOLDS (Towcester) 5 v 0 BYE (13)
49 MICHELLE RODERICK (Huddersfield) 5 v 2 JENNY PATTON
50 LISA McGIRR (Mirfield) 5 v 0 BYE (14)
51 POLLY GILLGRASS (Keighley) 5 v 1 JODIE HOLT
52 LOUISE KEARNS (Preston) 5 v 0 BYE (15)
53 PAT GREEN (Preston) 1 v 5 CAT CHESTER (G.M.C.)
54 NICKY BINDEN (Bournemouth) 5 v 0 BYE (16)
55 SUE FLETCHER (Bournemouth) 2 v 5 RACHEL HISCOCKS
56 RENA MARSDEN (York) 5 v 0 BYE (17)
57 DEBBIE JOHNSON (Wakefield) 2 v 5 LAUREN STRIVENS
58 KATE BRITTAIN (Northampton) 5 v 0 BYE (18)
59 VANESSA LEDGER (Sittingbourne) 5 v 0 TBA
60 DEMI BARBER (Nottingham) 5 v 0 BYE (19)
61 JO-ANN HOLT (Preston) 0 v 5 THERESA SHERIDAN
62 SARAH HALL (Worcester) 5 v 0 BYE (20)
63 JULIE LEEDER (Diss) 5 v 2 DIANE HERBERT
64 KELLY RUDDERHAM (Boston) 5 v 0 BYE (21)
65 CHERYL QUINN (York) 5 v 4 SALLY ALLWOOD
66 DEBORAH CATLOW (Burnley) 5 v 0 BYE (22)
67 SARAH KELLY (Northampton) 5 v 0 ELLIE ACHTEN-POLLARD
68 LINDA REES (Preston) 5 v 0 BYE (23)
69 LOUISE RHODES (Keighley) 5 v 3 SUSAN PILLING (G.M.C.)
70 SHARON LUNN (Barnsley) 5 v 0 BYE (24)
71 DEBBIE PHILLIPS (Preston) 0 v 5 LORRAINE FIVEY
72 JEANETTE BAPTIST (Southport) 5 v 0 BYE (25)
73 CLARE SEAMAN (Withersfield) 5 v 0 BYE (46)
74 VIV DEWHIRST (Keighley) 5 v 0 BYE (26)
75 HAYLEY MARKS (Bridgewater) 5 v 0 BYE (42)
76 STACY ADAMS (Diss) 5 v 0 BYE (27)
77 BARBARA TAYLOR (Rainham) 5 v 1 ALAY BEALE
78 SANDRA REED (Taunton) 5 v 0 BYE (28)
79 TRACY GRAHAM (Burnley) 4 v 5 STACEY McCONNELL
80 LAURA KANE (Preston) 5 v 0 BYE (29)
81 CARLY SMITH (Peterborough) 5 v 1 KELLY SIMMS (G.M.C.)
82 DONNA WELLS (Preston) 5 v 0 BYE (30)
83 SARAH TAYLOR (Ilkeston) 0 v 5 LUCY WALKER
84 SARAH LONG (South Croydon) 5 v 0 BYE (31)
85 KELLY WHITWORTH (Preston) 0 v 5 KATIE BLAGBOROUGH
86 RACHEL TUCKER (Bournemouth) 5 v 0 BYE (32)
87 MAGGI McMILLAN (Bradford) 0 v 5 CLAIRE DORMER
88 ALISON PARKES (Preston) 5 v 0 BYE (33)
89 STACIE ACKLAND (Leicester) 5 v 0 TBA (27)
90 SU REYNARD (Keighley) 5 v 0 BYE (34)
91 VICTORIA GRIFFITH (Milton Keynes) 5 v 1 SUE PITT (G.M.C.)
92 NICHOLA WORNELL (Redhill) 5 v 0 BYE (35)
93 JACKIE BAKER (Gravesend) 5 v 0 TBA (29)
94 MICHELE WILLIS (Boston) 5 v 0 BYE (36)
95 LYNDSEY ROBERTS (Crewe) 5 v 0 TBA (30)
96 ANGIE BOWDEN (Taunton) 5 v 0 BYE (37)
97 SHARON NADOLLEK (Grantham) 5 v 0 TBA (31)
98 KERRY GRIFFITHS (Nottingham) 5 v 0 BYE (38)
99 DEBORAH NIXON (Oakworth) 5 v 0 TBA (32)
100 AMY BEAUCHAMP (Ashford) 5 v 0 BYE (39)
101 KAREN TOMKINSON (Stafford) 5 v 0 TBA (33)
102 MICHELLE BROWN (Crewe) 5 v 0 BYE (40)
103 CLAIRE McEWAN (Hitchin) 3 v 5 TINA BENNETT (G.M.C.)
104 TRACY HEATON (Boston) 5 v 0 BYE (41)
105 KAREN RICHES (Folkestone) 5 v 0 BYE (1)
106 JULIE FANE (Ramsgate) 5 v 2 RUTH LOWE
107 ANNE TAYLOR (Farnham) 5 v 0 BYE (2)
108 LINDA BRATBY (Rotherham) 5 v 0 BYE (43)
109 CHRIS JONES (Witney) 5 v 0 BYE (3)
110 MELISSA COOK (Cambridge) 5 v 0 BYE (44)
111 KERRY HALL (Nottingham) 5 v 0 BYE (4)
112 LIZ DISNEY (Peterborough) 5 v 0 BYE (45)
113 HAZEL PAYNE (Coventry) 5 v 0 BYE (61)
114 KELLY MAYNE (Pontefract) 5 v 0 BYE (5)
115 ANITA CHAPANERI (Leicester) 5 v 0 BYE (60)
116 JULIE TAILBY (Leicester) 5 v 0 BYE (47)
117 KAREN MOWAT (Preston) 5 v 0 BYE (59)
118 MICHELLE SELBY (Wareham) 5 v 0 BYE (48)
119 LIESA CONLIN (Gillingham) 5 v 0 BYE (58)
120 CHARLOTTE SCARFF (Rugby) 5 v 0 BYE (49)
121 SUSIE STEWART (Slough) 5 v 0 BYE (57)
122 MARCIA BURNETT (Addlestone) 5 v 0 BYE (50)
123 LEONA MAKINSON (Preston) 5 v 0 BYE (56)
124 PAULINE ALMOND (Preston) 5 v 0 BYE (51)
125 SAMANTHA BIDDLECOMBE (Leicester) 5 v 0 BYE (55)
126 TRACEY FORSTER (Peterborough) 5 v 0 BYE (52)
127 SARAH RAMSDEN (Mirfield) 5 v 0 BYE (54)
128 KATE YARDE (Taunton) 5 v 0 BYE (53)
Round 2
Session 1
7.00pm
1 RAWINA CATLOW (Sabden) 5 v 2 ANNE LOMAX (Preston)
2 HEATHER MORTON (Middlesborough) 5 v 2 KERRY-ANN HUNT (Linden Village)
3 SARAH NICKLIN (Kidderminster) 5 v 1 WENDY FORDE (Stratford Upon Avon)
4 EMMA CUNNINGHAM (Gillingham) 4 v 5 STEPHANIE CLARKE (Keighley)
5 MARIE ROSKILLY (Plymouth) 4 v 5 ANNE ROCCIA (Preston)
6 MANDY MITCHELL (Chorley) 4 v 5 SARAH CLARKE (Northampton)
7 HAZEL DABROWSKI (Abingdon) 5 v 1 JO SAMUELS (St. Neots)
8 FRANKIE ROGERS (Norwich) 5 v 3 LUCY KEATLEY-HILL (South Wigston)
9 MICHELLE GRUNDY (Taunton) 4 v 5 AMANDA SPEIGHT (Barnsley)
10 LORRAINE REEVES (Bournemouth) 1 v 5 KAREN WHITE (Stockport)
11 JO COE (Market Deeping) 2 v 5 TARA JACKSON (Hucknall)
12 CATHERINE MOORE (Wellington) 5 v 3 SARAH SMITH (Leatherhead)
13 TRACY LAYFIELD (Coventry) 5 v 1 HAZEL MILLER (Peterborough)
14 TRACY LEESON (Huntingdon) 5 v 2 KATIE BONHAM (Northampton)
15 RACHEL EDWARDS (Dorchester) 3 v 5 LINDSEY DIXON (Barnsley)
16 JENNY McHUGH (Slough) 2 v 5 MICHALA MURRAY
17 DEBBIE BURCHELL (Nottingham) 5 v 3 CHRIS KIRK (Melton Mowbray)
18 DIANE HARKER (Burnley) 3 v 5 JULIE MACKINTOSH (Huntingdon)
19 REA DOMINGUEZ (Cambs) 1 v 5 LISA PEEK (Chiddingfold)
20 JO KENT (Littlehampton) 5 v 3 SELINA HAMMER (Kempston)
21 EMMA SENIOR (Loughborough) 3 v 5 SARAH DAY (Retford)
22 DAWN MILTON (Witley) 5 v 0 JACQUIE VANN (Maidenhead)
23 CHARLENE GIBSON (Stanton Under Bardon) 5 v 1 CHARLOTTE STACEY-BATTEN (Hove)
24 REBBECCA OSBORNE 5 v 4 LISA REYNOLDS (Towcester)
25 MICHELLE RODERICK (Huddersfield) 5 v 2 LISA McGIRR (Mirfield)
26 POLLY GILLGRASS (Keighley) 3 v 5 LOUISE KEARNS (Preston)
27 CAT CHESTER (G.M.C.) 1 v 5 NICKY BINDEN (Bournemouth)
28 RACHEL HISCOCKS 1 v 5 RENA MARSDEN (York)
29 LAUREN STRIVENS 5 v 4 KATE BRITTAIN (Northampton)
30 VANESSA LEDGER (Sittingbourne) 5 v 0 DEMI BARBER (Nottingham)
31 THERESA SHERIDAN 5 v 0 SARAH HALL (Worcester)
32 JULIE LEEDER (Diss) 5 v 1 KELLY RUDDERHAM (Boston)
33 CHERYL QUINN (York) 5 v 2 DEBORAH CATLOW (Burnley)
34 SARAH KELLY (Northampton) 3 v 5 LINDA REES (Preston)
35 LOUISE RHODES (Keighley) 5 v 4 SHARON LUNN (Barnsley)
36 LORRAINE FIVEY 1 v 5 JEANETTE BAPTIST (Southport)
37 CLARE SEAMAN (Withersfield) 5 v 1 VIV DEWHIRST (Keighley)
38 HAYLEY MARKS (Bridgewater) 5 v 0 STACY ADAMS (Diss)
39 BARBARA TAYLOR (Rainham) 5 v 2 SANDRA REED (Taunton)
40 STACEY McCONNELL 5 v 1 LAURA KANE (Preston)
41 CARLY SMITH (Peterborough) 5 v 1 DONNA WELLS (Preston)
42 LUCY WALKER 5 v 4 SARAH LONG (South Croydon)
43 KATIE BLAGBOROUGH 1 v 5 RACHEL TUCKER (Bournemouth)
44 CLAIRE DORMER 3 v 5 ALISON PARKES (Preston)
45 STACIE ACKLAND (Leicester) 4 v 5 SU REYNARD (Keighley)
46 VICTORIA GRIFFITH (Milton Keynes) 5 v 3 NICHOLA WORNELL (Redhill)
47 JACKIE BAKER (Gravesend) 5 v 0 MICHELE WILLIS (Boston)
48 LYNDSEY ROBERTS (Crewe) 5 v 1 ANGIE BOWDEN (Taunton)
49 SHARON NADOLLEK (Grantham) 5 v 4 KERRY GRIFFITHS (Nottingham)
50 DEBORAH NIXON (Oakworth) 1 v 5 AMY BEAUCHAMP (Ashford)
51 KAREN TOMKINSON (Stafford) 5 v 2 MICHELLE BROWN (Crewe)
52 TINA BENNETT (G.M.C.) 5 v 2 TRACY HEATON (Boston)
53 KAREN RICHES (Folkestone) 3 v 5 JULIE FANE (Ramsgate)
54 ANNE TAYLOR (Farnham) 4 v 5 LINDA BRATBY (Rotherham)
55 CHRIS JONES (Witney) 5 v 4 MELISSA COOK (Cambridge)
56 KERRY HALL (Nottingham) 2 v 5 LIZ DISNEY (Peterborough)
57 HAZEL PAYNE (Coventry) 1 v 5 KELLY MAYNE (Pontefract)
58 ANITA CHAPANERI (Leicester) 2 v 5 JULIE TAILBY (Leicester)
59 KAREN MOWAT (Preston) 5 v 2 MICHELLE SELBY (Wareham)
60 LIESA CONLIN (Gillingham) 5 v 0 CHARLOTTE SCARFF (Rugby)
61 SUSIE STEWART (Slough) 2 v 5 MARCIA BURNETT (Addlestone)
62 LEONA MAKINSON (Preston) 0 v 5 PAULINE ALMOND (Preston)
63 SAMANTHA BIDDLECOMBE (Leicester) 5 v 1 TRACEY FORSTER (Peterborough)
64 SARAH RAMSDEN (Mirfield) 0 v 5 KATE YARDE (Taunton)
Friday 7th November
Round 3
9.00am
1 RAWINA CATLOW (Sabden) 3 v 5 HEATHER MORTON (Middlesborough)
2 SARAH NICKLIN (Kidderminster) 5 v 2 STEPHANIE CLARKE (Keighley)
3 ANNE ROCCIA (Preston) 5 v 0 SARAH CLARKE (Northampton)
4 HAZEL DABROWSKI (Abingdon) 5 v 2 FRANKIE ROGERS (Norwich)
5 AMANDA SPEIGHT (Barnsley) 1 v 5 KAREN WHITE (Stockport)
6 TARA JACKSON (Hucknall) 5 v 1 CATHERINE MOORE (Wellington)
7 TRACY LAYFIELD (Coventry) 5 v 1 TRACY LEESON (Huntingdon)
8 LINDSEY DIXON (Barnsley) 5 v 2 MICHALA MURRAY
9 DEBBIE BURCHELL (Nottingham) 5 v 4 JULIE MACKINTOSH (Huntingdon)
10 LISA PEEK (Chiddingfold) 1 v 5 JO KENT (Littlehampton)
11 SARAH DAY (Retford) 5 v 3 DAWN MILTON (Witley)
12 CHARLENE GIBSON (Stanton Under Bardon) 2 v 5 REBBECCA OSBORNE
13 MICHELLE RODERICK (Huddersfield) 4 v 5 LOUISE KEARNS (Preston)
14 NICKY BINDEN (Bournemouth) 5 v 2 RENA MARSDEN (York)
15 LAUREN STRIVENS 5 v 2 VANESSA LEDGER (Sittingbourne)
16 THERESA SHERIDAN 5 v 0 JULIE LEEDER (Diss)
17 CHERYL QUINN (York) 5 v 4 LINDA REES (Preston)
18 LOUISE RHODES (Keighley) 2 v 5 JEANETTE BAPTIST (Southport)
19 CLARE SEAMAN (Withersfield) 5 v 1 HAYLEY MARKS (Bridgewater)
20 BARBARA TAYLOR (Rainham) 5 v 2 STACEY McCONNELL
21 CARLY SMITH (Peterborough) 5 v 0 LUCY WALKER
22 RACHEL TUCKER (Bournemouth) 5 v 2 ALISON PARKES (Preston)
23 SU REYNARD (Keighley) 2 v 5 VICTORIA GRIFFITH (Milton Keynes)
24 JACKIE BAKER (Gravesend) 2 v 5 LYNDSEY ROBERTS (Crewe)
25 SHARON NADOLLEK (Grantham) 1 v 5 AMY BEAUCHAMP (Ashford)
26 KAREN TOMKINSON (Stafford) 2 v 5 TINA BENNETT (G.M.C.)
27 JULIE FANE (Ramsgate) 5 v 1 LINDA BRATBY (Rotherham)
28 CHRIS JONES (Witney) 0 v 5 LIZ DISNEY (Peterborough)
29 KELLY MAYNE (Pontefract) 5 v 1 JULIE TAILBY (Leicester)
30 KAREN MOWAT (Preston) 2 v 5 LIESA CONLIN (Gillingham)
31 MARCIA BURNETT (Addlestone) 1 v 5 PAULINE ALMOND (Preston)
32 SAMANTHA BIDDLECOMBE (Leicester) 3 v 5 KATE YARDE (Taunton)
Round 4
1 HEATHER MORTON (Middlesborough) 3 v 5 SARAH NICKLIN (Kidderminster)
2 ANNE ROCCIA (Preston) 5 v 1 HAZEL DABROWSKI (Abingdon)
3 KAREN WHITE (Stockport) 0 v 5 TARA JACKSON (Hucknall)
4 TRACY LAYFIELD (Coventry) 3 v 5 LINDSEY DIXON (Barnsley)
5 DEBBIE BURCHELL (Nottingham) 5 v 2 JO KENT (Littlehampton)
6 SARAH DAY (Retford) 5 v 1 REBBECCA OSBORNE
7 LOUISE KEARNS (Preston) 1 v 5 NICKY BINDEN (Bournemouth)
8 LAUREN STRIVENS 5 v 2 THERESA SHERIDAN
9 CHERYL QUINN (York) 3 v 5 JEANETTE BAPTIST (Southport)
10 CLARE SEAMAN (Withersfield) 5 v 3 BARBARA TAYLOR (Rainham)
11 CARLY SMITH (Peterborough) 5 v 4 RACHEL TUCKER (Bournemouth)
12 VICTORIA GRIFFITH (Milton Keynes) 0 v 5 LYNDSEY ROBERTS (Crewe)
13 AMY BEAUCHAMP (Ashford) 5 v 3 TINA BENNETT (G.M.C.)
14 JULIE FANE (Ramsgate) 5 v 2 LIZ DISNEY (Peterborough)
15 KELLY MAYNE (Pontefract) 4 v 5 LIESA CONLIN (Gillingham)
16 PAULINE ALMOND (Preston) 3 v 5 KATE YARDE (Taunton)
LAST 16
1 SARAH NICKLIN (Kidderminster) 1 v 5 ANNE ROCCIA (Preston)
2 TARA JACKSON (Hucknall) 5 v 3 LINDSEY DIXON (Barnsley)
3 DEBBIE BURCHELL (Nottingham) 5 v 4 SARAH DAY (Retford)
4 NICKY BINDEN (Bournemouth) 5 v 3 LAUREN STRIVENS
5 JEANETTE BAPTIST (Southport) 5 v 4 CLARE SEAMAN (Withersfield)
6 CARLY SMITH (Peterborough) 3 v 5 LYNDSEY ROBERTS (Crewe)
7 AMY BEAUCHAMP (Ashford) 5 v 3 JULIE FANE (Ramsgate)
8 LIESA CONLIN (Gillingham) 3 v 5 KATE YARDE (Taunton)
QUARTER FINAL
1 ANNE ROCCIA (Preston) 5 v 4 TARA JACKSON (Hucknall)
2 DEBBIE BURCHELL (Nottingham) 5 v 2 NICKY BINDEN (Bournemouth)
3 JEANETTE BAPTIST (Southport) 1 v 5 LYNDSEY ROBERTS (Crewe)
4 AMY BEAUCHAMP (Ashford) 1 v 5 KATE YARDE (Taunton)
SEMI FINAL
1 ANNE ROCCIA (Preston) 4 v 6 DEBBIE BURCHELL (Nottingham)
2 LYNDSEY ROBERTS (Crewe) 6 v 2 KATE YARDE (Taunton)
FINAL
1 DEBBIE BURCHELL (Nottingham) 7 v 0 LYNDSEY ROBERTS (Crewe)
           
           
WINNER - DEBBIE BURCHELL

LOSING FINALIST - LYNDSEY ROBERTS

LOSING SEMI FINALIST - KATE YARDE
WEPF Logo
Euro8ball Logo
English Pool Referees Association
Terms & Conditions | Privacy Statement | Contact Us
 
© 2004 - 2017 English Pool Association. All rights reserved.