Home Page
 
Home Page
 
Home Page
 
UNIVERSITIES POOL COUNCIL
BRITISH UNIVERSITIES EIGHTBALL POOL CHAMPIONSHIPS 2004
The First Annual British Universities Eightball Pool Championships were held at McClusky’s, Spondon, Derby over the weekend of 26-28 March, 2004.

Thirty-eight teams were present and the final between Queen’s University Belfast and Essex A proved to be a fitting climax. Queen’s came from 7-5 down to win 8-7 adding the British Universities Title to their Irish crown. Queens had to endure quarter-final and semi-final nailbiters to reach the final winning both 6-5 over Aberdeen and Strathclyde respectively.

The final of the Greenbaize.com Individual Championship also proved to be a close run affair. Paul Edwards from Nottingham University prevailed 5-4 but had to overcome a fightback as his opponent Ricky Taylor, from Durham University, came back from a 4-2 deficit to force a final rack. Paul, 19, has represented West Yorkshire at youth level and has now graduated to the men’s team. Coached by Dynamite Darren Appleton, Paul has also participated in the under-18 section of the 2000 World Championship Individuals and has played for England under-18s in the 2001 European Championships.

The final of the Women’s Individual Championship was an all Oxford affair with Jasmine Venning beating Fiona Riddick 4-2.

The Championships were a major success and look set to be a major annual fixture in university sport with teams are already looking forward to next year’s event.

Individual Championship Results

TEAM CHAMPIONSHIP
Group A Results Table Pts W L D F A Diff
Durham A 6-0 East Anglia A 1 Durham A 8 4 0 0 24 6 18
Cambridge A 6-4 Warwick B 2 East Anglia A 4 1 1 2 16 18 -2
Cambridge A 1-6 Cardiff C 3 Cambridge A 3 1 2 1 14 21 -7
Warwick B 5-5 East Anglia A 4 Warwick B 3 1 2 1 18 20 -2
Durham A 6-3 Warwick B 5 Cardiff C 2 1 3 0 12 19 -7
East Anglia A 6-2 Cardiff C                  
Durham A 6-1 Cardiff C                  
Cambridge A 5-5 East Anglia A                  
Durham A 6-2 Cambridge A                  
Warwick B 6-3 Cardiff C                  
Group B Results TABLE Pts W L D F A Diff
Nottingham Trent 0-0 Robert Gordon B 1 Warwick A 6 3 0 0 18 3 15
Cambridge B 6-0 Plymouth B 2 Cambridge B 4 2 1 0 15 10 5
Cambridge B 3-6 Warwick A 3 Plymouth B 2 1 2 0 6 16 -10
Plymouth B 0-0 Robert Gordon B 4 Nottingham Trent 0 0 3 0 8 18 -10
Nottingham Trent 4-6 Plymouth B 5 Robert Gordon B Scratched
Robert Gordon B 0-0 Warwick A                  
Nottingham Trent 0-6 Warwick A                  
Cambridge B 0-0 Robert Gordon B                  
Nottingham Trent 4-6 Cambridge B                  
Plymouth B 0-6 Warwick A                  
Group C Results TABLE Pts W L D F A Diff
Durham B 4-6 Oxford Brookes 1 Aberdeen 6 3 0 1 23 9 14
Aberdeen 6-1 UC Northampton B 2 Oxford Brookes 5 2 1 1 21 19 2
Aberdeen 6-3 Sheffield Hallam A 3 Durham B 4 2 0 2 16 16 0
UC Northampton B 4-6 Oxford Brookes 4 Sheffield Hallam A 4 2 2 0 18 17 1
Durham B 6-1 UC Northampton B 5 UC Northampton B 0 0 4 0 7 24 -17
Oxford Brookes 4-6 Sheffield Hallam A                  
Durham B 6-3 Sheffield Hallam A                  
Aberdeen 5-5 Oxford Brookes                  
Durham B 0-6 Aberdeen                  
UC Northampton B 1-6 Sheffield Hallam A                  
Group D Results TABLE Pts W L D F A Diff
West of England A 6-1 Sheffield Hallam B 1 Queen's Belfast 8 4 0 0 24 4 20
Essex B 6-1 Middlesex A 2 West of England A 6 3 1 0 19 12 7
Essex B 2-6 Queen's Belfast 3 Essex B 4 2 2 0 17 10 7
Middlesex A 6-4 Sheffield Hallam B 4 Middlesex A 2 1 3 0 10 22 -12
West of England A 6-2 Middlesex A 5 Sheffield Hallam B 0 0 4 0 5 24 -19
Sheffield Hallam B 0-6 Queen's Belfast                  
West of England A 1-6 Queen's Belfast                  
Essex B 6-0 Sheffield Hallam B                  
West of England A 6-3 Essex B                  
Middlesex A 1-6 Queen's Belfast                  
Group E Results TABLE Pts W L D F A Diff
Nottingham B 5-5 York 1 Oxford A 6 2 0 2 22 15 7
Oxford A 6-2 UC Northampton A 2 Nottingham B 6 2 0 2 22 16 6
Oxford A 5-5 East Anglia B 3 York 5 2 1 1 20 15 5
UC Northampton A 1-6 York 4 East Anglia B 3 1 2 1 18 15 3
Nottingham B 6-2 UC Northampton A 5 UC Northampton A 0 0 4 0 5 24 -19
York 6-3 East Anglia B                  
Nottingham B 6-4 East Anglia B                  
Oxford A 6-3 York                  
Nottingham B 5-5 Oxford A                  
*UC Northampton A 0-6 East Anglia B   UC Northampton played an ineligible player vs UEA B.
Match defaulted 0-6
Group F Results TABLE Pts W L D F A Diff
Strathclyde 6-3 Cardiff B 1 Plymouth A 7 3 0 1 23 15 8
Plymouth A 6-3 Oxford B 2 Strathclyde 5 2 1 1 20 17 3
Plymouth A 6-4 Nottingham A 3 Nottingham A 5 2 1 1 21 18 3
Oxford B 2-6 Cardiff B 4 Cardiff B 3 1 2 1 17 19 -2
Strathclyde 6-3 Oxford B 5 Oxford B 0 0 4 0 12 24 -12
Cardiff B 3-6 Nottingham A                  
Strathclyde 5-5 Nottingham A                  
Plymouth A 5-5 Cardiff B                  
Strathclyde 3-6 Plymouth A                  
Oxford B 4-6 Nottingham A                  
Group G Results TABLE Pts W L D F A Diff
Greenwich B 5-5 UC Chester 1 Cardiff A 6 3 0 0 18 8 10
Robert Gordon A 0-0 Cardiff A 2 Greenwich B 3 1 1 1 15 11 4
Robert Gordon A 0-0 Carmarthen Trinity B 3 UC Chester 3 1 1 1 14 12 2
Cardiff A 6-3 UC Chester 4 Carmarthen Trinity B 0 0 3 0 2 18 -16
Greenwich B 4-6 Cardiff A 5 Robert Gordon A Scratched
UC Chester 6-1 Carmarthen Trinity B                  
Greenwich B 6-0 Carmarthen Trinity B                  
Robert Gordon A 0-0 UC Chester                  
Greenwich B 0-0 Robert Gordon A                  
Cardiff A 6-1 Carmarthen Trinity B                  
Group H Results TABLE Pts W L D F A Diff
West of England B 3-6 Greenwich A 1 Essex A 8 4 0 0 24 6 18
Essex A 6-0 Middlesex B 2 Greenwich A 6 3 1 0 21 14 7
Essex A 6-1 Carmarthen Trinity A 3 Carmarthen Trinity A 3 1 2 1 15 17 -2
Middlesex B 2-6 Greenwich A 4 Middlesex B 2 1 3 0 8 20 -12
West of England B 2-6 Middlesex B 5 West of England B 1 0 3 1 12 23 -11
Greenwich A 6-3 Carmarthen Trinity A                  
West of England B 5-5 Carmarthen Trinity A                  
Essex A 6-3 Greenwich A                  
West of England B 2-6 Essex A                  
*Middlesex B 0-6 Carmarthen Trinity A   *Middlesex B scratched the final fixture.
Knock-out Phase
Last 16
1A Durham A 6-0 Nottingham B 2E
1B Warwick A 5-6 Strathclyde 2F
1C Aberdeen 6-3 Greenwich B 2G
1D Queen’s Belfast 6-2 Greenwich A 2H
1E Oxford A 6-4 East Anglia A 2A
1F Plymouth A 6-4 Cambridge B 2B
1G Cardiff A 3-6 Oxford Brookes 2C
1H Essex A 6-3 West of England A 2D
Quarter-Finals
  Durham A 1-6 Strathclyde  
  Aberdeen 5-6 Queen’s Belfast  
  Oxford A 6-1 Plymouth A  
  Oxford Brookes 5-6 Essex A  
Semi-Finals
  Strathclyde 5-6 Queen’s Belfast  
  Oxford A 2-6 Essex A  
FINAL
Queens Belfast 8-7 Essex A
Session 1
Paul McKay 1-0 Chris Moorman
David Graham 0-1 Chris Prodromou
Robert Fleck 0-1 Robert Goodson
John Currie 1-0 Tony Perna
David Magill 0-1 Jia Hua
Session 2
Paul McKay 1-0 Robert Goodson
David Graham 1-0 Chris Moorman
Robert Fleck 0-1 Chris Prodromou
John Currie 0-1 Jia Hua
David Magill 1-0 Tony Perna
Session 3
Paul McKay 0-1 Chris Prodromou
David Graham 0-1 Jia Hua
Robert Fleck 1-0 Tony Perna
John Currie 1-0 Chris Moorman
David Magill 1-0 Robert Goodson
8-7
WEPF Logo
Euro8ball Logo
English Pool Referees Association
Terms & Conditions | Privacy Statement | Contact Us
 
© 2004 - 2018 English Pool Association. All rights reserved.