Home Page
Home Page
Home Page
 
UNIVERSITIES POOL COUNCIL
BRITISH UNIVERSITIES
EIGHTBALL POOL CHAMPIONSHIPS 2006
Team Trophy and Individual Trophy Results
TEAM TROPHY 2006
GROUP A
Cardiff 2nd [Hol] v York 3rd 4 6 Final Table A W D L RF RA Diff Pts
Durham 2nd v Birmingham 2nd 6 1 1. Durham 2nd 1 2 0 16 11 5 4
Cardiff 2nd [Hol] v Durham 2nd 5 5 2. York 3rd 1 1 1 15 15 0 3
Birmingham 2nd v York 3rd 6 4 3. Cardiff 2nd [Hol] 1 1 1 15 12 3 3
Cardiff 2nd [Hol] v Birmingham 2nd 6 1 4. Birmingham 2nd 1 0 2 8 16 -8 2
York 3rd v Durham 2nd 5 5                
GROUP B
Queen's Belfast 2nd [#2] v Trinity Carmarthen 2nd 6 2 Final Table B W D L RF RA Diff Pts
York 2nd v Birmingham 3rd 5 5 1. Queen's Belfast 2nd 3 0 0 18 8 10 6
Queen's Belfast 2nd [#2] v York 2nd 6 2 2. Birmingham 3rd 1 1 1 15 12 3 3
Birmingham 3rd v Trinity Carmathen 2nd 6 1 3. York 2nd 1 1 1 13 17 -3 3
Queen's Belfast 2nd [#2] v Birmingham 3rd 6 4 4. Trinity Carmarthen 0 0 3 7 18 -11 0
Trinity Carmarthen 2nd v York 2nd 4 6                
GROUP C
Essex 2nd [#3] v Warwick 2nd 4 6 Final Table C W D L RF RA Diff Pts
Cardiff 3rd v Leeds 2nd 6 2 1. Warwick 2nd 3 0 0 18 6 12 6
Essex 2nd [#3] v Cardiff 3rd 6 1 2. Essex 2nd 2 0 1 16 9 7 4
Leeds 2nd v Warwick 2nd 0 6 3. Cardiff 3rd 1 0 2 9 14 -5 2
Essex 2nd [#3] v Leeds 2nd 6 2 4. Leeds 2nd 0 0 3 4 18 -14 0
Warwick 2nd v Cardiff 3rd 6 2                
GROUP D
Plymouth 2nd [#4] v Warwick 3rd 1 6 Final Table D W D L RF RA Diff Pts
West of England 2nd v Robert Gordon 2nd 6 4 1. Warwick 3rd 3 0 0 18 5 13 6
Plymouth 2nd [#4] v West of England 2nd 5 5 2. West of England 2nd 1 1 1 14 15 -1 3
Robert Gordon 2nd v Warwick 3rd 1 6 3. Plymouth 2nd 1 1 1 12 15 -3 3
Plymouth 2nd [#4] v Robert Gordon 2nd 6 4 4. Robert Gordon 2nd 0 0 3 9 18 -9 0
Warwick 3rd v West of England 2nd 6 3                
FINAL ROUNDS
Quarter-finals                        
1A Durham 2nd v 2C Essex 2nd 6 3                
1D Warwick 3rd v 2B Birmingham 3rd 6 4
1B Queen's Belfast 2nd v 2D West of England 2nd 6 4
1C Warwick 2nd v 2A York 3rd 0 6
Semi-finals        
Durham 2nd v Warwick 3rd 3 6
Queen's Belfast 2nd v York 3rd 6 2
FINAL        
Warwick 3rd v Queen's Belfast 2nd 3 6
INDIVIDUAL TROPHY 2006
Qualifying Round
Ajay Mitchell (RGU 2) v Raj Odedra (UWE 2) w/d w/o
Charles Waite (Plymouth 2) v Steve Burke (Cardiff 3) 2 1
Mike Lloyd (Cardiff 2) v Joseph Latimer (Warwick 2) 2 0
Kevin Savage (Queens 2) v Dawn Tinto (Leeds 2) w/o w/d
James Scanell (Trinity 2) v Nick Browne (Bham 3) 2 0
Richard Caschetto (Leeds 2) v Greg Mostyn (Durham 2) w/d w/o
Jaideep Ghattaura (Bham 2) v Tom Harrison (Durham 2) 0 2
Robert Dodds (York 3) v John Stretch (UWE 2) 0 2
Bharath Sripuram (Leeds 2) v Nicholas Welch (Warwick 3) w/d w/o
Rob Patching (Durham 2) v Miz Rahman (UWE 2) 2 1
Martin Anderson (Queens 2) v Dominic Lawrence (Warwick 3) 2 1
Adrian Smith (RGU 2) v Mikey Halton (UWE 2) w/d w/o
Julian Stortt (Cardiff 2) v Craig Livingstone (Trinity 2) 2 0
Brendan O'Neill (Queens 2) v Piyush Sarmah (Bham 2) 1 2
Robert Hopkins (Trinity 2) v Tarek Hasan (Warwick 2) 2 1
Andy Needham (Leeds 2) v Stephen Moonie (Essex 2) w/d w/o
Aedan McCotter (Queens 2) v Steve McNelis (Bham 2) 1 2
Graeme Sinclair (RGU 2) v Kushal Vadi (Warwick 2) w/d w/d
Ian Snoad (York 3) v Warren Yabsley (Cardiff 3) 2 0
Roger Burrows (Trinity 2) v Steve Raine (York 2) 0 2
John Gibson (RGU 2) v Michael Clode (Plymouth 2) w/d w/o
Tarikul Hassan Khandker (Cardiff 3) v Richard Marsh (Warwick 2) 1 2
Nick Caton (Plymouth 2) v Sara-Jane Duffus (RGU 2) w/o w/d
Seb McMahon (Bham 3) v Andrew Whyatt (York 3) 0 2
Andrew Little (Cardiff 2) v Michael Potter (Essex 2) scr w/o
Michael Barrell (Essex 2) v Danny Williamson (Durham 2) 1 2
Michael Werbowy (Essex 2) v Neale Browne (Bham 3) 2 0
Ben Dabson (Cardiff 3) v Ashley High (York 2) 2 1
Jonathon Briggs (York 2) v Robert Hill (Warwick 2) 2 1
Rob Harvey (Cardiff 3) v Robbie Davis (Bham 2) 2 0
Richard Taylor (Bham 3) v Gareth Howells (Cardiff 2) 0 2
Mark Chapman (Warwick 3) v Tom Dimmock (Plymouth 2) 2 0
Ian Murphy (York 2) v Chris Williams (Trinity 2) 0 2
Tim Legg (Plymouth 2) v Benjamin Donnelly (Warwick 3) 2 0
Last 64 Round (Race to 3)
Russell Rahman (Bham 2) v Raj Odedra (UWE 2) 3 1
David Cahill (York 3) v Charles Waite (Plymouth 2) 1 3
Steve Ragless (UEA) v Mike Lloyd (Cardiff 2) 3 1
Kevin Savage (Queens 2) v James Scanell (Trinity 2) 3 1
Rhys Davies (Cardiff 2) v Greg Mostyn (Durham 2) 3 1
Dom de Silva (Cardiff 3) v Tom Harrison (Durham 2) 2 3
Sam Bedder (UEA) v John Stretch (UWE 2) scr w/o
Chris Bartram (Essex 2) v Nicholas Welch (Warwick 3) 3 2
Charles Cridland (Warwick 2) v Rob Patching (Durham 2) 3 1
Navdeep Rai (Bham 2) v Martin Anderson (Queens 2) 1 3
Christopher Booth (Leeds 2) v Mikey Halton (UWE 2) 3 2
Rich Davies (Nottingham) v Julian Stortt (Cardiff 2) 3 2
Eryl Evans (Cardiff 2) v Piyush Sarmah (Bham 2) 3 2
Dane Skiba (Nottingham) v Robert Hopkins (Trinity 2) 3 1
Jason Love (Plymouth) v Stephen Moonie (Essex 2) 3 1
Graham Clark (Warwick 3) v Steve McNelis (Bham 2) w/d w/o
Luke Fleet (York 2) v both possible opponents withdrew    
Hamish Macdonald Fraser (Essex 2) v Ian Snoad (York 3) 2 3
Richard Cowley (Leeds 2) v Steve Raine (York 2) 3 1
Michael Clode (Plymouth 2) v Richard Marsh (Warwick 2) 2 3
Jon Gilbert (Durham 2) v Nick Caton (Plymouth 2) 3 1
Ronan Donaghy (Queens 2) v Andrew Whyatt (York 3) 0 3
Craig Haley (Plymouth 2) v Michael Potter (Essex 2) 0 3
Mike Bilsland (RGU 2) v Danny Williamson (Durham 2) w/d w/o
Shaun Gibbs (Trinity 2) v Michael Werbowy (Essex 2) 0 3
Kamil Farage (Nottingham) v Ben Dabson (Cardiff 3) 3 2
Chris Ellis (UWE 2) v Jonathon Briggs (York 2) 2 3
Neil Forster (York 2) v Rob Harvey (Cardiff 3) 3 1
Caley Dewhurst (Nottingham) v Gareth Howells (Cardiff 2) 2 3
Lewis Redhead (Bham 3) v Mark Chapman (Warwick 3) 2 3
Luke Connor (Bham 3) v Chris Williams (Trinity 2) 2 3
Jonathan Croxford (York 3) v Tim Legg (Plymouth 2) 3 2
Last 32 Round
Russell Rahman (Bham 2) v Charles Waite (Plymouth 2) 1 3
Steve Ragless (UEA) v Kevin Savage (Queens 2) 2 3
Rhys Davies (Cardiff 2) v Tom Harrison (Durham 2) 3 0
John Stretch (UWE 2) v Chris Bartram (Essex 2) 1 3
Charles Cridland (Warwick 2) v Martin Anderson (Queens 2) 2 3
Christopher Booth (Leeds 2) v Rich Davies (Nottingham) 3 1
Eryl Evans (Cardiff 2) v Dane Skiba (Nottingham) 0 3
Jason Love (Plymouth) v Steve McNelis (Bham 2) 3 1
Luke Fleet (York 2) v Ian Snoad (York 3) 3 1
Richard Cowley (Leeds 2) v Richard Marsh (Warwick 2) 3 2
Jon Gilbert (Durham 2) v Andrew Whyatt (York 3) 3 2
Michael Potter (Essex 2) v Danny Williamson (Durham 2) 0 3
Michael Werbowy (Essex 2) v Kamil Farage (Nottingham) 3 1
Jonathon Briggs (York 2) v Neil Forster (York 2) 0 3
Gareth Howells (Cardiff 2) v Mark Chapman (Warwick 3) 2 3
Chris Williams (Trinity 2) v Jonathan Croxford (York 3) 1 3
Last 16 Round
Charles Waite (Plymouth 2) v Kevin Savage (Queens 2) 3 1
Rhys Davies (Cardiff 2) v Chris Bartram (Essex 2) 3 1
Martin Anderson (Queens 2) v Christopher Booth (Leeds 2) 3 1
Dane Skiba (Nottingham) v Jason Love (Plymouth) 1 3
Luke Fleet (York 2) v Richard Cowley (Leeds 2) 3 0
Jon Gilbert (Durham 2) v Danny Williamson (Durham 2) 0 3
Michael Werbowy (Essex 2) v Neil Forster (York 2) 1 3
Mark Chapman (Warwick 3) v Jonathan Croxford (York 3) 1 3
Quarter-finals
Charles Waite (Plymouth 2) v Rhys Davies (Cardiff 2) 1 3
Martin Anderson (Queens 2) v Jason Love (Plymouth) 3 1
Luke Fleet (York 2) v Danny Williamson (Durham 2) 3 0
Neil Forster (York 2) v Jonathan Croxford (York 3) 3 2
Semi-finals
Rhys Davies (Cardiff 2) v Martin Anderson (Queens 2) 0 4
Luke Fleet (York 2) v Neil Forster (York 2) 4 3
FINAL
Martin Anderson (Queens 2) v Luke Fleet (York 2) 4 3
WEPF Logo
Euro8ball Logo
English Pool Referees Association
Terms & Conditions | Privacy Statement | Contact Us
 
© 2004 - 2017 English Pool Association. All rights reserved.