Home Page
 
Home Page
 
Home Page
 
WORLD CHAMPIONSHIPS 2005
Mens Qualifiers

Players who have given ID card numbers must show their ID picture card and current 2005 year card when registering.

A dress code is in operation. Please read your acceptance letter.

Players who do not adhere to the dress code will be required to change, and lose 1 frame for each 10 mins away from the table.

Players who are late to the table when called will lose 1 frame for each 10 minute period from the time the match is announced.

ROUND 2
Draw & Results
FRIDAY 8th April 2005
Match numbers 1 to 45 to register before 9-30am
Match numbers 46 to 90 to register before 10-30am.
Match numbers 91 to 128 to register before 11-30am.
ALL MATCHES BEST OF 9 FRAMES
9.30am
1 TOM L HUDSON (WORCESTER) 1 v 5 ADAM MARLOW (NEWPORT PAGNELL)
2 IAN CHAPMAN (DEPTFORD) 3 v 5 ALLAN MORTON (CRAWLEY)
3 MARK JACOB (CRAWLEY) 3 v 5 SCOTT YARDLEY (WINDSOR)
4 LEE SMITH (DONCASTER) 5 v 3 BRADLEY ROBINSON (WINDSOR)
5 CONRAD GORHAM (NEW ROMNEY) 0 v 5 DANNY HARRIS (SHEERNESS)
6 RALPH WINFIELD (WAKEFIELD) 4 v 5 DANNY MILLER (STEVENAGE)
7 DES JOHNSTON (WORCESTERSHIRE) 2 v 5 LEE RIGBY (BARNSLEY)
8 STEVE HOTCHKISS (BILBOURGH) 5 v 1 KEVIN SMART (HARWICH)
9 MICHAEL DAVIS (DONCASTER) 5 v 1 CARL BLACKWELL (SLOUGH)
10 ANDREW SUDWORTH (EAVES GREEN) 5 v 0 DAMIAN CAMPSEY (WORTHING)
11 CRAIG ANDREWS (BOVINGTON) 5 v 2 MATTHEW OVERY (GOSPORT)
12 CHRIS PURELL (HUNTINGDON) 5 v 0 JASON RIMINGTON (CHESTERFIELD)
13 CHRISTOPHER WELLS (PENRITH) 4 v 5 JAMES PATRICK (KINGSBRIDGE)
14 JASON HILL (EAVES GREEN) 4 v 5 STEVE TEDDS (TAMWORTH)
15 DANNY TAGGART (WALLINGTON) 2 v 5 ADAM DAVIES (CLACTON)
16 MARTIN DAVIES (BARROW IN FURNESS) 5 v 3 STEVE ANTONY LYNCH (NR.WINCHESTER)
17 GUY RUDDY (DYMCHURCH) 3 v 5 MORRAY DOLAN (NR RUSPER)
18 PHILIP BRIERLEY (PRESTON) 5 v 4 DARREN DAY (WINCHESTER)
19 ANDY MADDEN (PAGHAM) 2 v 5 DAVID WOODS (SPALDING)
20 ASHLEY HOLMES (BOGNOR REGIS) 5 v 3 DAVE WRIGHT (BARNSLEY)
21 MALCOLM UNDERWOOD (NEWMARKET) 2 v 5 DAVE ROBINSON (CHORLEY)
22 PAUL MCNEIL (PORTSLADE) 5 v 4 DEAN DAVIES (COVENTRY)
23 DARRELL BAREHAM (DROITWICH SPA) 5 v 0 KEITH PECK (LOWESTOFT)
24 PAUL NEEDHAM (DONCASTER) 5 v 0 PAUL McARDELL (HARLOW)
25 JOHN BRINKWORTH (ARNOLD) 4 v 5 DAMIAN MILNES (EAVES GREEN)
26 JOHN WALLER (SHEFFIELD) 3 v 5 DARREN HOPE (PETERBOROUGH)
27 IAN DUFFY (TELFORD) 4 v 5 MICKEY WAREHAM (POOLE)
28 SIMON DODWELL (ST.NEATS) 5 v 1 SACHA PAYA (CRAWLEY)
29 GARY MORE (BRACKNELL) 1 v 5 IAN PRIEST (STOURBRIDGE)
30 SHANE APPLETON (PONTEFRACT) 5 v 3 LEE BRIDGE (CHORLEY)
31 ROBERT TITCHENER (CHESTERFIELD) 5 v 2 ALEX SMART (BRACKLEY)
32 MARK McMURDO (BARROW IN FURNESS) 5 v 0 PAUL JENNER (CHRISTCHURCH)
33 GAVIN PRESKEY (DONCASTER) 5 v 2 SIMON BAKER (WESTON SUPER MARE)
34 GEOFF HARRISON (WIGAN) 5 v 3 RICO GOPAUL (COLCHESTER)
35 MARK KEMPSON (BARTON LE CLAY) 3 v 5 PAUL McHALE (HACKNEY)
36 CHRIS CHAPMAN (OXFORDSHIRE) 5 v 2 PHIL CULLINGFORD (IPSWICH)
37 BRETT CRAWFORD (MANSFIELD) 1 v 5 N BASSFORD (LEICESTER)
38 DAVID BARKER (GOSPORT) 3 v 5 PAUL KEEBLE (FELIXSTONE)
39 SPENCER JONES (GREAT YARMOUTH) 5 v 3 IAN KETTEL (LORDSWOOD)
40 CRAIG MOORE (GRANTHAM) 5 v 4 RICHARD WEBB (WHITSTABLE)
41 BEN SWINNERTON (TAMWORTH) 5 v 1 FRANK SARGENT (ASHFORD)
42 TOM FORD (LEICESTER) 5 v 1 GRAHAM HEWLETT (WESTON SUPER MARE)
43 ROB TAYLOR (WOKING) 1 v 5 RICHARD LAMBERT (FETCHAM)
44 JAMES BROMELL (DEVON) 2 v 5 SHANE BALDING (SPALDING)
45 PHIL MALAM (CREWE) 5 v 3 JASON AYRES (CHELTENHAM)
10.30am
46 GAVIN MEDLOW (ST.NEOTS) 0 v 5 PAUL HARRISON (FLIXTON)
47 GAVIN WARD (SUTTON IN ASHFIELD) 4 v 5 MARTIN GROVES (COVENTRY)
48 MIKE CAVEY (NEWMARKET) 3 v 5 RICHARD MARPLES (CHESTERFIELD)
49 GLEN CAHIR (WIGAN) 1 v 5 BEN FINCH (FEATHERSTONE)
50 STEVE HILTON (NOTTINGHAM) 2 v 5 JAMES HAZELTON (CLACTON)
51 GORDON FYVIE (WELWYN GARDEN CITY) 5 v 0 MARTIN PRIME (LORDSWOOD)
52 MARK GOODER (BARNSLEY) 2 v 5 DAVID CHALMERS (EAVES GREEN)
53 JAMES GRIFFIN (ST. NEOTS) 5 v 2 JEZ STILL (PORTSMOUTH)
54 DAVE WELLMAN (CRAWLEY) 5 v 2 ANDY O'HARA (SOUTHPORT)
55 NICHOLAS ROBERTS () 2 v 5 ANDY BARNETT (RUGBY)
56 DANIEL WELLS (SOUTHSEA) 2 v 5 NICKY PARNELL (PETERBOROUGH)
57 TONY NEVILL (CRAWLEY) 2 v 5 DAVE HALL (GUILDFORD)
58 LIB VALLANCE (CRAWLEY) 2 v 5 IAN WALKER (DONCASTER)
59 JASON NORRIS (FARNHAM) 4 v 5 ROBERT WILSON (LEEDS)
60 DYLAN STEVENSON (MANCHESTER) 0 v 5 JAMIE KITCHEN (CHATHAM)
61 PAUL BROOKS (KENSAL GREEN) 2 v 5 SAM DONALDSON (BICESTER)
62 NICK MCEVOY (NOTTINGHAM) 5 v 2 CARL BALWIN (NR. BRACKLEY)
63 JOHN TOMPKINS (PENRITH) 1 v 5 GARETH HIBBOTT (SOUTHPORT)
64 DARREN HAYES (BOURNEMOUTH) 0 v 5 NIGEL JOHN HURST (STOKE ON TRENT)
65 JOHN CAIRNS (PORTSLADE) 5 v 3 CHRIS RIGBY (NOTTINGHAM)
66 NATHAN BRIDGES (EAVES GREEN) 5 v 3 CHRIS McKELLOR (DALTON IN FURNESS)
67 MATT BARCOCK (EAVES GREEN) 5 v 0 DAMIAN MARTIN (HUNTINGDON)
68 MARTIN HAZELL (DONCASTER) 5 v 0 PAUL PADDICK (BICESTER)
69 DARREN DODS (GODALMING) 2 v 5 DEAN WATTS (CHESTERFIELD)
70 PHIL CONDLIFFE (STOKE ON TRENT) 5 v 4 TONY PANKHURST (BETCHWORTH)
71 IAIN PAUL HUTTON (PORCHESTER) 5 v 2 GEORGE SWANNACK (GOSPORT)
72 MATT COOLEDGE (CLACTON) 3 v 5 DEAN REEVE (GODALMING)
73 DEL REDMOND (BURY) 5 v 1 GARY SIMMONDS (WORCESTER)
74 DARREN PRICE (BRAINTREE) 5 v 3 DAVID EVANS (KETTERING)
75 JOHN WESTBROOK (CRAWLEY) 5 v 1 LUKE MATHIAS (COLCHESTER)
76 STUART WELSH (BARROW IN FURNESS) 5 v 2 STEPHEN DAVID HARRIS (SWINDON)
77 JAMES PRICE (TELFORD) 3 v 5 NEIL JONES (NOTTINGHAM)
78 PAUL BOND (WYMONDHAM) 2 v 5 NEIL FORD (RADSTOCK)
79 HARVEY COWELL (BEPTON,MIDHURST) 5 v 4 TROY ASHLEY (BRACKLEY)
80 NICK BOOTH (BORDON) 5 v 1 STEVE HEWLETT (DAVYHULME)
81 ANDY SUTHERLAND (LEATHERHEAD) 5 v 4 A PARSONS (HARLOW)
82 ANDY WILSON (MANSFIELD) 5 v 4 SHABIR ALI (HUDDERSFIELD)
83 KEVIN ELLIS (NORWICH) 4 v 5 ASHLEY SEALY (STEVENAGE)
84 GARY LEWIS (WAREHAM) 1 v 5 MARK SLATER (CLAYTON)
85 CHRIS BARR (STOKE ON TRENT) 5 v 1 JEFF JONES (WESTON SUPER MARE)
86 ANDY MARPLES (CHESTERFIELD) 2 v 5 JONATHAN THORNBER (GOSPORT)
87 JASON SHELLUM (COLCHESTER) 4 v 5 VIKAS SABHARWAL (BERKSHIRE)
88 DEAN COLE (CHATHAM) 5 v 0 KEVIN JOHNSON (ASKAM IN FURNESS)
89 STEVE EVANS (CHESTERFIELD) 5 v 4 JOHN ROBINSON (CROYDEN)
90 ROGER CHARLES (COVENTRY) 2 v 5 MATHEW MORRIS (EAVES GREEN)
11.30am
91 GRAHAM CORTEN (TELFORD) 2 v 5 STEVEN BRIDGWOOD (STOKE ON TRENT)
92 MARK PETERS (CRAWLEY) 2 v 5 DAVID LANE (COVENTRY)
93 ADRIAN IBBITSON (WAKEFIELD) 3 v 5 DAVID HADLEY (AYLESBURY)
94 DARREN DODD (BARNSLEY) 1 v 5 DAVE ARNOLD (LOWESTOFT)
95 WAYNE PARSONAGE (KIRKBY IN ASHFIELD) 5 v 0 IAN MCMULLAN (CHORLTON)
96 MATTHEW BULL (RADSTOCK) 1 v 5 SIMON FITZSIMMONS (CHORLEY)
97 LIAM STANLEY (ASPLEY) 5 v 0 MICK CROMWELL (SOUTHPORT)
98 DAVE BULMER (WORCESTER PARK) 2 v 5 ADAM PREWETT (COVENTRY)
99 MATT GOODALE (SPALDING) 4 v 5 MICKEY LAMBERT (CAMBRIDGE)
100 NIGEL JARVIS (BOURNEMOUTH) 0 v 5 DARREN GOSLING (LUTON)
101 WAYNE BEDFORD (BRIERLEY HILL) 5 v 4 LIAM DOHERTY (LEIGHTON BUZZARD)
102 MARK THRUSSELL (CHESHUNT) 5 v 1 NICK DAVEY (MERSEYSIDE)
103 CLIFFORD BERRY (CRAWLEY) 5 v 4 RAVINDER DHOOFER (BRENTFORD)
104 NEIL WARD (ROCHESTER) 5 v 0 JAMES HARNESS (WINDSOR)
105 IAN DAVENPORT (WIGAN) 5 v 1 DARREN STOCKER (HYTHE)
106 MAX BROOKER (WORMLEY) 0 v 5 LIAM FARRELLY (COVENTRY)
107 NEIL GOODYEAR (LEIGHTON BUZZARD) 5 v 4 STEPHEN HEENAN (SOMERCOTES)
108 LEE CHALLIS (DIDCOT) 5 v 3 SIMON WITHERS (BATH)
109 SHAUN CALLACHER (SLEAFORD) 5 v 2 MARK CHAPMAN (TAMWORTH)
110 MICK CONLON (IMPINGTON) 5 v 4 PHILIP BUFTON (IRONBRIDGE)
111 PAUL PINKNEY (LINCS) 3 v 5 NIGEL VICKERMAN (WORCS)
112 SHAUN WILSON (CHESTERFIELD) 1 v 5 BOB COOPER (CRAWLEY)
113 NEIL RAYBONE (WILLENHALL) 5 v 1 DARREN DITZEL (SOUTHEND ON SEA )
114 ROGER HUNT (RUGBY) 5 v 0 ANDY BARRETT (BRINKLEY)
115 STEPHEN PARKER (GOSPORT) 5 v 3 DAVE BUCKLEY (MANSFIELD)
116 LEE PICKARD (NOTTINGHAM) 5 v 0 PAUL HORNER ()
117 DARREN WELFARE (BRIGHTON) 5 v 0 PAUL JARVIS (NORWICH)
118 PHIL LEARY (PENRITH) 5 v 3 MARK LAING (SWINDON)
119 TONY VICKERS (STEVENAGE) 2 v 5 STEVEN SEARS (ATHERSTONE)
120 ROB FRANKLIN (BRACKLEY) 3 v 5 MARK SEAMAN ()
121 FREDDIE HIPGRAVE (BIGGLESWADE) 1 v 5 DANIEL WHITTAKER (LINCOLN)
122 IAIN ALDOUS (LITTLEPORT, ELY) 0 v 5 ADAM DAVIS (STOKE ON TRENT)
123 ANDREW LINDSAY (CAMBRIDGE) 4 v 5 DEAN WINTER (PORTSMOUTH)
124 TONY ALLEN (LOWER DARWEN) 3 v 5 JOHN TRAINI (EDGWARE)
125 PAUL LOCKWOOD (NR.DONCASTER) 4 v 5 STEVE JOHNSON (GODALMING)
126 CHRISTOPHER EDGE (PLYMOUTH) 1 v 5 EDDIE BARKER (CHESHAM)
127 JOHN ASTILL (DONCASTER) 5 v 2 TIMOTHY CALVEY (BOSTON)
128 DARREN SADLER (COLCHESTER) 5 v 2 PAUL DOBSON (PALFREY, WALSALL)
WEPF Logo
Euro8ball Logo
English Pool Referees Association
Terms & Conditions | Privacy Statement | Contact Us
 
© 2004 - 2018 English Pool Association. All rights reserved.