Home Page
Home Page
Home Page

England Trials - 2012

ENGLAND TEAM TRIALS
Men's Trials 2012
2 March 2012

Round 1

1 Robert Wharne from (Region 3) 3 v 1 Nathan Bridges from (Region 2)
2 Chris Gill from (Retrialists) 3 v 1 Lee Ross from (Region 8)
3 Jason Williams from (Region 6) 3 v 0 Nathan Irving from (Region 1)
4 Paul Chuter from (Region 7) 2 v 3 Justin Wynne from (Region 5)
5 Sam Jeffery from (Regon 4) 1 v 3 Nigel Olding from (Region 5)
6 Kingsley Peck from (Region 4) 3 v 1 Darren Baker from (Region 7)
7 Simon Baker from (Region 1) 1 v 3 Michael Hancocks from (Region 6)
8 Stve Chambers from (Region 8) 1 v 3 Graham Berruto from (Retrialists)
9 Liam White from (Region 3) 2 v 3 Simon Newby from (Region 1)
10 Paul Riley from (Retrialists) 2 v 3 Wayne Gardner from (Region 5)
11 Graham Taylor from (Region 6) 3 v 0 Matt Purnell from (Region 4)
12 Jo Prince from (Region 7) 3 v 0 Scott Carpenter from (Region 6)
13 Karl Sutton from (Region 4) 3 v 0 Stephen Parker from (Retrialists)
14 Terry Keaney from (Region 5) 2 v 3 Darrel Bareham from (Region 3)
15 Steven Thompson from (Region 1) 2 v 3 David Preece from (Region 2)
16 Kris Hampson from (Region 2) 2 v 3 Dave Fernandez from (Region 8)
17 John Perry from (Region 3) 3 v 0 Chris McMullan from (Retrialists)
18 Darren Price from (Retrialists) 2 v 3 John Williams from (Region 3)
19 Andy Hall from (Region 6) 0 v 3 Mike Beeston from (Region 2)
20 Ollie O'Boyle from (Region 7) 2 v 3 Liam Stanley from (Region 8)
21 David Thraxton from (Region 4) 3 v 2 Simon Morris from (Region 1)
22 Tom Oakes from (Region 5) 3 v 1 Dave Sanderson from (Region 1)
23 Gavin Lomax from (Region 8) 3 v 1 Scott Jordan from (Region 4)
24 Jason Hill from (Region 2) 3 v 0 Andy Esgrove from (Region 7)
25 James Croxton from (Region 3) 0 v 3 Ryan Nichools from (Region 6)
26 Lee Steptoe from (Retrialists) 1 v 3 Nathan Venner from (Region 7)
27 Antony Doble from (Region 6) 3 v 1 Alistair Bailie from (Region 8)
28 Nick Booth from (Region 7) 2 v 3 James Murphy from (Region 2)
29 Rory Dawson from (Region 4) 3 v 2 Carl Hough from (Region 3)
30 Mark Falshaw from (Region 1) 0 v 3 Gary Willis from (Retrialists)
31 Shane Balding from (Region 8) 3 v 2 Steven Appleby from (Region 5)
32 Fred Backhouse from (Region 2) 2 v 3 Daniel Smith from (Region 5)
 

Round 2

Won 1

1 Robert Warne from (Region 3) 3 v 1 Jason Williams from (Region 6)
2 Chris Gill from (Retrialists) 3 v 0 Justin Wynne from (Region 5)
3 Nigel Olding from (Region 5) 1 v 3 Michael Hancock from (Region 6)
4 Kingsley Peck from (Region 4) 2 v 3 Graham Berruto from (Retrialists)
5 Simon Newby from (Region 1) 3 v 1 Graham Taylor from (Region 6)
6 Wayne Gardner from (Region 5) 2 v 3 Joe Prince from (Region 7)
7 Karl Sutton from (Region 4) 2 v 3 Dave Preece from (Region 2)
8 Darrel Bareham from (Region 3) 3 v 1 Dave Fernandez from (Region 8)
9 John Perry from (Region 3) 0 v 3 Mike Beeston from (Region 2)
10 John Williams from (Region 3) 1 v 3 Liam Stanley from (Region 8)
11 David Thraxton from (Region 4) 1 v 3 Gavin Lomax from (Region 8)
12 Tom Oakes from (Region 5) 1 v 3 Jason Hill from (Region 2)
13 Ryan Nicholls from (Region 6) 3 v 1 Antony Doble from (Region 6)
14 Nathan Venner from (Region 7) 3 v 0 James Murphy from (Region 2)
15 Rory Dawson from (Region 4) 0 v 3 Shane Balding from (Region 8)
16 Gary Willis from (Retrialists) 3 v 2 Daniel Smith from (Region 5)
 

Lost 1

17 Nathan Bridges from (Region 2) 3 v 0 Nathan Irving from (Region 1)
18 Lee Ross from (Region 8) 0 v 3 Paul Chuter from (Region 7)
19 Sam Jeffery from (Region 4) 3 v 2 Simon Baker from (Region 1)
20 Darren Baker from (Region 7) 1 v 3 Steve Chambers from (Region 8)
21 Liam White from (Region 3) 3 v 2 Matt Purnell from (Region 4)
22 Paul Riley from (Retrialists) 3 v 2 Scott Carpenter from (Region 6)
23 Stephen Parker from (Retrialists) 0 v 3 Steven Thompson from (Region 1)
24 Terry Keaney from (Region 5) 2 v 3 Kris Hampson from (Region 2)
25 Chris McMullan from (Retrialists) 3 v 1 Andy Hall from (Region 6)
26 Darren Price from (Retrialists) 3 v 2 Ollie O'Boyle from (Region 7)
27 Simon Morris from (Region 1) 2 v 3 Scott Jordan from (Region 4)
28 Dave Sanderson from (Region 1) 0 v 3 Andy Esgrove from (Region 7)
29 James Croxton from (Region 3) 0 v 3 Steve Mooney from (Region 8)
30 Lee Steptoe from (Retrialists) 1 v 3 Nick Booth from (Region 7)
31 Carl Hough from (Region 3) 3 v 2 Steven Appleby from (Region 5)
32 Mark Falshaw from (Region 1) 1 v 3 Fred Backhouse from (Region 2)
 

Round 3

Won 2

1 Robert Warne from (Region 3) 2 v 3 Michael Hancock from (Region 6)
2 Chris Gill from (Retrialists) 3 v 2 Graham Berruto from (Retrialists)
3 Simon Newby from (Region 1) 0 v 3 Dave Preece from (Region 2)
4 Joe Prince from (Region 7) 1 v 3 Darrel Bareham from (Region 3)
5 Mike Beeston from (Region 2) 3 v 2 Gavin Lomax from (Region 8)
6 Liam Stanley from (Region 8) 3 v 0 Jason Hill from (Region 2)
7 Ryan Nicholls from (Region 6) 0 v 3 Shane Balding from (Region 8)
8 Nathan Venner from (Region 7) 3 v 2 Gary Willis from (Retrialists)
 

Lost 2

1 Nathan Irving from (Region 1) 0 v 3 Simon Baker from (Region 1)
2 Lee Ross from (Region 8) 3 v 0 Darren Baker from (Region 7)
3 Matt Purnell from (Region 4) 3 v 0 Stephen Parker from (Retrialists)
4 Scott Carpenter from (Region 6) 1 v 3 Terry Keaney from (Region 5)
5 Andy Hall from (Region 6) 3 v 1 Simon Morris from (Region 1)
6 Ollie O'Boyle from (Region 7) 1 v 3 Dave Sanderson from (Region 1)
7 James Croxton from (Region 3) 0 v 3 Steven Appleby from (Region 5)
8 Lee Steptoe from (Retrialists) 3 v 2 Mark Falshaw from (Region 1)
 

Won 1 Lost 1

1 Jason Williams from (Region 6) 3 v 2 Chris McMullan from (Retrialists)
2 Justin Wynne from (Region 5) 1 v 3 Darren Price from (Retrialists)
3 Nigel Olding from (Region 5) 3 v 1 Scott Jordan from (Region 4)
4 Kingsley Peck from (Region 4) 3 v 1 Andy Esgrove from (Region 7)
5 Graham Taylor from (Region 6) 3 v 2 Steve Mooney from (Region 8)
6 Wayne Gardner from (Region 5) 2 v 3 Nick Booth from (Region 7)
7 Karl Sutton from (Region 4) 3 v 2 Carl Hough from (Region 3)
8 Dave Fernandez from (Region 8) 3 v 1 Fred Backhouse from (Region 2)
9 John Perry from (Region 3) 0 v 3 Nathan Bridges from (Region 2)
10 John Williams from (Region 3) 2 v 3 Paul Chuter from (Region 7)
11 David Thraxton from (Region 4) 1 v 3 Sam Jeffery from (Region 4)
12 Tom Oakes from (Region 5) 1 v 3 Steve Chambers from (Region 8)
13 Antony Doble from (Region 6) 1 v 3 Liam White from (Region 3)
14 James Murphy from (Region 2) 1 v 3 Paul Riley from (Retrialists)
15 Rory Dawson from (Region 4) 3 v 0 Steven Thompson from (Region 1)
16 Daniel Smith from (Region 5) 2 v 3 Kris Hampson from (Region 2)
 

Round 4

Won 3

1 Michael Hancock from (Region 6) 0 v 3 Dave Preece from (Region 2)
2 Chris Gill from (Retrialists) 3 v 0 Darrel Bareham from (Region 3)
3 Mike Beeston from (Region 2) 1 v 3 Shane Balding from (Region 8)
4 Liam Stanley from (Region 8) 3 v 2 Nathan Venner from (Region 7)
 

Won 2 Lost 1

1 Robert Warne from (Region 3) 3 v 1 Nick Booth from (Region 7)
2 Simon Newby from (Region 1) 1 v 3 Dave Fernandez from (Region 8)
3 Gavin Lomax from (Region 8) 3 v 2 Paul Chuter from (Region 7)
4 Ryan Nicholls from (Region 6) 0 v 3 Steve Chambers from (Region 8)
5 Jason Williams from (Region 6) 3 v 1 Paul Riley from (Retrialists)
6 Nigel Olding from (Region 5) 1 v 3 Kris Hampson from (Region 2)
7 Graham Taylor from (Region 6) 0 v 3 Graham Berruto from (Retrialists)
8 Karl Sutton from (Region 4) 1 v 3 Joe Prince from (Region 7)
9 Nathan Bridges from (Region 2) 3 v 0 Jason Hill from (Region 2)
10 Sam Jeffery from (Region 4) 3 v 2 Gary Willis from (Retrialists)
11 Liam White from (Region 3) 0 v 3 Darren Price from (Retrialists)
12 Rory Dawson from (Region 4) 2 v 3 Kingsley Peck from (Region 4)
 

Won 1 Lost 2

1 Simon Baker from (Region 1) 3 v 1 Wayne Gardner from (Region 5)
2 Matt Purnell from (Region 4) 3 v 2 Fred Backhouse from (Region 2)
3 Andy Hall from (Region 6) 3 v 2 John Williams from (Region 3)
4 Steven Appleby from (Region 5) 3 v 1 Tom Oakes from (Region 5)
5 Chris McMullan from (Retrialists) 2 v 3 James Murphy from (Region 2)
6 Scott Jordan from (Region 4) 1 v 3 Daniel Smith from (Region 5)
7 Steve Mooney from (Region 8) 2 v 3 Lee Ross from (Region 8)
8 Carl Hough from (Region 3) 2 v 3 Terry Keaney from (Region 5)
9 John Perry from (Region 3) 3 v 1 Dave Sanderson from (Region 1)
10 David Thraxton from (Region 4) 1 v 3 Lee Steptoe from (Retrialists)
11 Antony Doble from (Region 6) 3 v 1 Justin Wynne from (Region 5)
12 Steven Thompson from (Region 1) 3 v 1 Andy Esgrove from (Region 7)
 

Round 5

Won 4

1 Dave Preece from (Region 2) 3 v 1 Shane Balding from (Region 8)
2 Chris Gill from (Retrialists) 0 v 3 Liam Stanley from (Region 8)
 

Won 3 Lost 1

1 Michael Hancock from (Region 6) 3 v 2 Mike Beeston from (Region 2)
2 Darrel Bareham from (Region 3) 1 v 3 Kingsley Peck from (Region 4)
3 Robert Warne from (Region 3) 1 v 3 Nathan Venner from (Region 7)
4 Dave Fernandez from (Region 8) 0 v 3 Gavin Lomax from (Region 8)
5 Jason Williams from (Region 6) 3 v 1 Steve Chambers from (Region 8)
6 Kris Hampson from (Region 2) 1 v 3 Graham Berruto from (Retrialists)
7 Nathan Bridges from (Region 2) 1 v 3 Joe Prince from (Region 7)
8 Sam Jeffery from (Region 4) 1 v 3 Darren Price from (Retrialists)
 

Won 2 Lost 2

1 Nick Booth from (Region 7) 3 v 0 Steven Appleby from (Region 5)
2 Paul Chuter from (Region 7) 0 v 3 Terry Keaney from (Region 5)
3 Paul Riley from (Retrialists) 1 v 3 Daniel Smith from (Region 5)
4 Graham Taylor from (Region 6) 1 v 3 Lee Steptoe from (Retrialists)
5 Jason Hill from (Region 2) 2 v 3 Simon Newby from (Region 1)
6 Liam White from (Region 3) 3 v 0 Steven Thompson from (Region 1)
7 Simon Baker from (Region 1) 3 v 2 Ryan Nicholls from (Region 6)
8 Andy Hall from (Region 6) 0 v 3 Karl Sutton from (Region 4)
9 James Murphy from (Region 2) 3 v 2 Gary Willis from (Retrialists)
10 Lee Ross from (Region 8) 2 v 3 Nigel Olding from (Region 5)
11 John Perry from (Region 3) 2 v 3 Rory Dawson from (Region 4)
12 Antony Doble from (Region 6) 3 v 2 Matt Purnell from (Region 4)
 

Round 6

Won 5

1 Dave Preece from (Region 2) 3 v 2 Liam Stanley from (Region 8)
 

Won 4 Lost 1

1 Shane Balding from (Region 8) 3 v 0 Darren Price from (Retrialists)
2 Michael Hancock from (Region 6) 0 v 3 Chris Gill from (Retrialists)
3 Nathan Venner from (Region 7) 1 v 3 Graham Berruto from (Retrialists)
4 Joe Prince from (Region 7) 0 v 3 Kingsley Peck from (Region 4)
5 Jason Williams from (Region 6) 2 v 3 Gavin Lomax from (Region 8)
 

Won 3 Lost 2

1 Mike Beeston from (Region 2) 3 v 2 Lee Steptoe from (Retrialists)
2 Robert Warne from (Region 3) 3 v 2 Dave Fernandez from (Region 8)
3 Steve Chambers from (Region 8) 1 v 3 Karl Sutton from (Region 4)
4 Nathan Bridges from (Region 2) 2 v 3 Nigel Olding from (Region 5)
5 Nick Booth from (Region 7) 3 v 2 Antony Doble from (Region 6)
6 Daniel Smith from (Region 5) 3 v 1 Darrel Bareham from (Region 3)
7 Simon Newby from (Region 1) 3 v 1 Sam Jeffery from (Region 4)
8 Simon Baker from (Region 1) 3 v 1 Liam White from (Region 3)
9 James Murphy from (Region 2) 0 v 3 Terry Keaney from (Region 5)
10 Rory Dawson from (Region 4) 3 v 1 Kris Hampson from (Region 2)
 

Round 7

Won 5 Lost 1

1 Chris Gill from (Retrialists) 3 v 1 Shane Balding from (Region 8)
2 Liam Stanley from (Region 8) 3 v 2 Graham Berruto from (Retrialists)
3 Kingsley Peck from (Region 4) 3 v 0 Gavin Lomax from (Region 8)
 

Won 4 Lost 2

15 players go into round robin stage, five groups of three
 

Final Play-Offs

Play-Off (Won 5 Lost 2 and Five Winners Round Robin)

1 Darren Price from (Retrialists) 3 v 0 Joe Prince from (Region 7)
2 Graham Berruto from (Retrialists) 3 v 0 Daniel Smith from (Region 5)
3 Terry Keaney from (Region 5) 1 v 3 Gavin Lomax from (Region 8)
4 Karl Sutton from (Region 4) 3 v 1 Shane Balding from (Region 8)
 

Qualified

1 Dave Preece from (Region 2)
2 Chris Gill from (Retrialists)
3 Liam Stanley from (Region 8)
4 Kingsley Peck from (Region 4)
5 Darren Price from (Retrialists)
6 Graham Berruto from (Retrialists)
7 Gavin Lomax from (Region 8)
8 Karl Sutton from (Region 4)

 

WEPF Logo
Euro8ball Logo
English Pool Referees Association
Terms & Conditions | Privacy Statement | Contact Us
 
© 2004 - 2017 English Pool Association. All rights reserved.