Home Page
Home Page
Home Page

England Trials - 2014

ENGLAND TEAM TRIALS
Senior Trials 2014
27 February 2014
Vauxhall Holiday Park - Great Yarmouth

Round 1

1 Paul Ward from (Region 3) 2 v 3 Paul Henry from (Region 2)
2 Roger Hunt from (Retrialist) 1 v 3 Harris Ali from (Region 2)
3 Olly Brookes from (Region 8) 3 v 2 Alfie Powley from (Region 1)
4 Mark Compton from (Region 6) 1 v 3 Bob Love from (Region 5)
5 Tony Carr from (Region 4) 3 v 0 Jon Leach from (Region 7)
6 John O'Shea from (Region 5) 2 v 3 Keith James from (Region 6)
7 Frank Ward from (Region 1) 1 v 3 Phil Connolly from (Region 8)
8 Yuk San Lee from (Region 2) 3 v 1 Bill Rigby from (Retrialist)
9 Colin Crawford from (Region 3) 0 v 3 Colin Riches from (Region 1)
10 Kenny Riddell from (Retrialist) 0 v 3 David Thraxton from (Region 4)
11 Stuart Sahnoune from (Region 8) 3 v 1 Gary Swettenham from (Region 7)
12 Steve Quinnell from (Region 7) 2 v 3 Andy Wlliams from (Region 6)
13 David Herbert from (Region 4) 0 v 3 Shane Robinson from (Retrialist)
14 Paul Parsons from (Region 5) 0 v 3 Trevor Jones from (Region 3)
15 Graeme Thompson from (Region 1) 0 v 3 Neil Hamer from (Region 2)
16 Noel Stones from (Retrialist) 0 v 3 Adrian Brown from (Region 2)
17 Steve Prince from (Region 3) 3 v 0 Tony Kay from (Retrialist)
18 Harry Roberts from (Region 2) 3 v 1 Paul Waterfield from (Region 3)
19 Dean Booth from (Region 8) 3 v 1 Ian Ingham from (Region 2)
20 Peter Golding from (Region 7) 3 v 2 Christopher Scott from (Region 8)
21 Steve Adams from (Region 4) 0 v 3 Steve Shelton from (Region 5)
22 Jason Godbeer from (Region 5) 1 v 3 Robbie Williams from (Region 4)
23 0 v 3 Chris Pidgeon from (Region 7)
24 Steve Crane from (Region 2) 0 v 3 Paddy Prince from (Region 8)
25 Andy Crompton from (Region 3) 3 v 1 Dave Jones from (Region 8)
26 Malcolm Brooks from (Retrialist) 3 v 2 Glen Tingley from (Region 7)
27 Walter Kent from (Region 8) 3 v 1 Keith Hall from (Region 1)
28 Ian Grant from (Region 7) 3 v 0 Paul White from (Region 2)
29 Garry Humphries from (Region 4) 3 v 1 Tony Hazledine from (Region 3)
30 John Clavey from (Region 5) 1 v 3 Ian Turner from (Retrialist)
31 Peter Gash from (Region 1) 0 v 3 Graham Winson from (Region 4)
32 Keith Range from (Region 2) 3 v 1 Dave Minister from (Region 5)
 

Round 2

Won 1

1 Paul Henry from (Region 2) 1 v 3 Olly Brookes from (Region 8)
2 Harris Ali from (Region 2) 3 v 0 Bob Love from (Region 5)
3 Tony Carr from (Region 4) 3 v 1 Phil Connoly (Regiohn 8)
4 Keith James from (Region 6) 0 v 3 Yuk San Lee from (Region 2)
5 Colin Riches from (Region 1) 2 v 3 Stuart Sahnoune from (Region 8)
6 David Thraxton from (Region 4) 3 v 0 Andy Wlliams from (Region 6)
7 Shane Robinson from (Retrialist) 3 v 1 Neil Hamer from (Region 2)
8 Trevor Jones from (Region 3) 2 v 3 Adrian Brown from (Region 2)
9 Steve Prince from (Region 3) 3 v 1 Dean Booth from (Region 8)
10 Harry Roberts from (Region 2) 0 v 3 Peter Golding from (Region 7)
11 Steve Shelton from (Region 5) 1 v 3 Chris Pidgeon from (Region 7)
12 Robbie Williams from (Region 4) 3 v 1 Paddy Prince from (Region 8)
13 Andy Crompton from (Region 3) 3 v 1 Walter Kent from (Region 8)
14 Malcolm Brooks from (Retrialist) 3 v 1 Ian Grant from (Region 7)
15 Garry Humphries from (Region 4) 3 v 1 Graham Winson from (Region 4)
16 Ian Turner from (Retrialist) 3 v 1 Keith Range from (Region 2)
 

Lost 1

17 Paul Ward from (Region 3) 3 v 2 Alfie Powley from (Region 1)
18 Roger Hunt from (Retrialist) 3 v 0 Mark Compton from (Region 6)
19 Jon Leach from (Region 7) 2 v 3 Frank Ward from (Region 1)
20 John O'Shea from (Region 5) 3 v 2 Bill Rigby from (Retrialist)
21 Colin Crawford from (Region 3) 1 v 3 Gary Swettenham from (Region 7)
22 Kenny Riddell from (Retrialist) 0 v 3 Steve Quinnell from (Region 7)
23 David Herbert from (Region 4) 3 v 1 Graeme Thompson from (Region 1)
24 Paul Parsons from (Region 5) 0 v 3 Noel Stones from (Retrialist)
25 Tony Kay from (Retrialist) 3 v 0 Ian Ingham from (Region 2)
26 Paul Waterfield from (Region 3) 2 v 3 Christopher Scott from (Region 8)
27 Steve Adams from (Region 4) 3 v 0 0 (Region 1)
28 Jason Godbeer from (Region 5) 3 v 1 Steve Crane from (Region 2)
29 Dave Jones from (Region 8) 3 v 2 Keith Hall from (Region 1)
30 Glen Tingley from (Region 7) 2 v 3 Paul White from (Region 2)
31 Tony Hazledine from (Region 3) 2 v 3 Peter Gash from (Region 1)
32 John Clavey from (Region 5) 3 v 1 Dave Minister from (Region 5)
 

Round 3

Won 2

1 Olly Brookes from (Region 8) 0 v 3 Tony Carr from (Region 4)
2 Harris Ali from (Region 2) 3 v 1 Yuk San Lee from (Region 2)
3 Stuart Sahnoune from (Region 8) 0 v 3 Shane Robinson from (Retrialist)
4 David Thraxton from (Region 4) 3 v 2 Adrian Brown from (Region 2)
5 Steve Prince from (Region 3) 3 v 2 Chris Pidgeon from (Region 7)
6 Peter Golding from (Region 7) 3 v 1 Robbie Williams from (Region 4)
7 Andy Crompton from (Region 3) 0 v 3 Garry Humphries from (Region 4)
8 Malcolm Brooks from (Retrialist) 3 v 1 Ian Turner from (Retrialist)
 

Lost 2

1 Alfie Powley from (Region 1) 3 v 0 Jon Leach from (Region 7)
2 Mark Compton from (Region 6) 0 v 3 Bill Rigby from (Retrialist)
3 Colin Crawford from (Region 3) 2 v 3 Graeme Thompson from (Region 1)
4 Kenny Riddell from (Retrialist) 3 v 1 Paul Parsons from (Region 5)
5 Ian Ingham from (Region 2) 3 v 0 0 (Region 1)
6 Paul Waterfield from (Region 3) 0 v 3 Steve Crane from (Region 2)
7 Keith Hall from (Region 1) 0 v 3 Tony Hazledine (Region 3)
8 Glen Tingley from (Region 7) 3 v 0 Dave Minister from (Region 5)
 

Won 1 Lost 1

1 Paul Henry from (Region 2) 3 v 1 Tony Kay from (Retrialist)
2 Bob Love from (Region 5) 3 v 0 Christopher Scott from (Region 8)
3 Phil Connolly from (Region 8) 1 v 3 Steve Adams from (Region 4)
4 Keith James from (Region 6) 1 v 3 Jason Godbeer from (Region 5)
5 Colin Riches from (Region 1) 3 v 0 Dave Jones from (Region 8)
6 Andy Wlliams from (Region 6) 2 v 3 Paul White from (Region 2)
7 Neil Hamer from (Region 2) 3 v 0 Peter Gash from (Region 1)
8 Trevor Jones from (Region 3) 3 v 0 John Clavey from (Region 5)
9 Dean Booth from (Region 8) 3 v 2 Paul Ward from (Region 3)
10 Harry Roberts from (Region 2) 1 v 3 Roger Hunt from (Retrialist)
11 Steve Shelton from (Region 5) 3 v 1 Frank Ward from (Region 1)
12 Paddy Prince from (Region 8) 3 v 1 John O'Shea from (Region 5)
13 Walter Kent from (Region 8) 3 v 2 Gary Swettenham from (Region 7)
14 Ian Grant from (Region 7) 2 v 3 Steve Quinnell from (Region 7)
15 Graham Winson from (Region 4) 3 v 2 David Herbert from (Region 4)
16 Keith Range from (Region 2) 2 v 3 Noel Stones from (Retrialist)
 

Round 4

Won 3

1 Tony Carr from (Region 4) 2 v 3 Shane Robinson from (Retrialist)
2 Harris Ali from (Region 2) 3 v 0 David Thraxton from (Region 4)
3 Steve Prince from (Region 3) 3 v 2 Garry Humphries from (Region 4)
4 Peter Golding from (Region 7) 1 v 3 Malcolm Brooks from (Retrialist)
 

Won 2 Lost 1

1 Olly Brookes from (Region 8) 1 v 3 Paul White from (Region 2)
2 Stuart Sahnoune from (Region 8) 0 v 3 Trevor Jones from (Region 3)
3 Chris Pidgeon from (Region 7) 2 v 3 Roger Hunt (Retriallist
4 Andy Crompton from (Region 3) 2 v 3 Paddy Prince from (Region 8)
5 Paul Henry from (Region 2) 2 v 3 Steve Quinnell from (Region 7)
6 Steve Adams from (Region 4) 3 v 0 Noel Stones from (Retrialist)
7 Colin Riches from (Region 1) 0 v 3 Yuk San Lee from (Region 2)
8 Neil Hamer from (Region 2) 1 v 3 Adrian Brown from (Region 2)
9 Dean Booth from (Region 8) 3 v 0 Robbie Williams from (Region 4)
10 Steve Shelton from (Region 5) 2 v 3 Ian Turner from (Retrialist)
11 Walter Kent from (Region 8) 1 v 3 Bob Love from (Region 5)
12 Graham Winson from (Region 4) 1 v 3 Jason Godbeer from (Region 5)
 

Won 1 Lost 2

1 Alfie Powley from (Region 1) 2 v 3 Andy Wlliams from (Region 6)
2 Graeme Thompson from (Region 1) 2 v 3 John Clavey from (Region 5)
3 Ian Ingham from (Region 2) 0 v 3 Harry Roberts from (Region 2)
4 Tony Hazledine from (Region 3) 2 v 3 John O'Shea from (Region 5)
5 Tony Kay from (Retrialist) 1 v 3 Ian Grant from (Region 7)
6 Phil Connolly from (Region 8) 3 v 0 Keith Range from (Region 2)
7 Dave Jones from (Region 8) 2 v 3 Bill Rigby from (Retrialist)
8 Peter Gash from (Region 1) 1 v 3 Kenny Riddell from (Retrialist)
9 Paul Ward from (Region 3) 1 v 3 Steve Crane from (Region 2)
10 Frank Ward from (Region 1) 3 v 1 Glen Tingley from (Region 7)
11 Gary Swettenham from (Region 7) 1 v 3 Christopher Scott from (Region 8)
12 David Herbert from (Region 4) 3 v 0 Keith James from (Region 6)
 

Round 5

Won 4

1 Shane Robinson from (Retrialist) 2 v 3 Steve Prince from (Region 3)
2 Harris Ali from (Region 2) 3 v 0 Malcolm Brooks from (Retrialist)
 

Won 3 Lost 1

1 Tony Carr from (Region 4) 3 v 2 Garry Humphries from (Region 4)
2 David Thraxton from (Region 4) 1 v 3 Jason Godbeer from (Region 5)
3 Paul White from (Region 2) 0 v 3 Peter Golding from (Region 7)
4 Trevor Jones from (Region 3) 1 v 3 Roger Hunt (Retriallist
5 Steve Quinnell from (Region 7) 2 v 3 Paddy Prince from (Region 8)
6 Steve Adams from (Region 4) 3 v 2 Yuk San Lee from (Region 2)
7 Dean Booth from (Region 8) 0 v 3 Adrian Brown from (Region 2)
8 Ian Turner from (Retrialist) 2 v 3 Bob Love from (Region 5)
 

Won 2 Lost 2

1 Olly Brookes from (Region 8) 3 v 1 John O'Shea from (Region 5)
2 Chris Pidgeon from (Region 7) 3 v 1 Kenny Riddell from (Retrialist)
3 Paul Henry from (Region 2) 3 v 2 Phil Connolly from (Region 8)
4 Colin Riches from (Region 1) 3 v 1 Frank Ward from (Region 1)
5 Robbie Williams from (Region 4) 2 v 3 Stuart Sahnoune from (Region 8)
6 Walter Kent from (Region 8) 1 v 3 David Herbert from (Region 4)
7 Andy Wlliams from (Region 6) 1 v 3 Andy Crompton from (Region 3)
8 Harry Roberts from (Region 2) 3 v 1 Neil Hamer from (Region 2)
9 Ian Grant from (Region 7) 3 v 2 Steve Shelton from (Region 5)
10 Bill Rigby from (Retrialist) 3 v 0 Noel Stones from (Retrialist)
11 Steve Crane from (Region 2) 2 v 3 Graham Winson from (Region 4)
12 Christopher Scott from (Region 8) 3 v 0 John Clavey from (Region 5)
 

Round 6

Won 5

1 Steve Prince from (Region 3) 2 v 3 Harris Ali from (Region 2)
 

Won 4 Lost 1

1 Shane Robinson from (Retrialist) 3 v 1 Bob Love from (Region 5)
2 Tony Carr from (Region 4) 0 v 3 Malcolm Brooks from (Retrialist)
3 Peter Golding from (Region 7) 2 v 3 Steve Adams from (Region 4)
4 Adrian Brown from (Region 2) 2 v 3 Roger Hunt (Retriallist
5 Paddy Prince from (Region 8) 3 v 0 Jason Godbeer from (Region 5)
 

Won 3 Lost 2

1 Garry Humphries from (Region 4) 3 v 2 Colin Riches from (Region 1)
2 Paul White from (Region 2) 3 v 2 Trevor Jones from (Region 3)
3 Steve Quinnell from (Region 7) 2 v 3 Harry Roberts from (Region 2)
4 Dean Booth from (Region 8) 0 v 3 Bill Rigby from (Retrialist)
5 Olly Brookes from (Region 8) 0 v 3 Christopher Scott from (Region 8)
6 Paul Henry from (Region 2) 1 v 3 David Thraxton from (Region 4)
7 Stuart Sahnoune from (Region 8) 3 v 1 David Herbert from (Region 4)
8 Andy Crompton from (Region 3) 0 v 3 Yuk San Lee from (Region 2)
9 Ian Grant from (Region 7) 2 v 3 Ian Turner from (Retrialist)
10 Graham Winson from (Region 4) 2 v 3 Chris Pidgeon from (Region 7)
 

Round 7

Won 5 Lost 1

1 Roger Hunt (Retriallist 2 v 3 Paddy Prince from (Region 8)
2 Shane Robinson from (Retrialist) 1 v 3 Steve Adams from (Region 4)
3 Steve Prince from (Region 3) 3 v 0 Malcolm Brooks from (Retrialist)
 

Won 4 Lost 2

15 players go into round robin stage, five groups of three
 

Final Play-Offs

Play-Off (Won 5 Lost 2 and Five Winners Round Robin)

1 Bob Love from (Region 5) 0 v 3 Malcolm Brooks from (Retrialist)
2 Shane Robinson from (Retrialist) 3 v 2 Yuk San Lee from (Region 2)
3 Roger Hunt (Retriallist 1 v 3 Jason Godbeer from (Region 5)
4 Bill Rigby from (Retrialist) 2 v 3 Harry Roberts from (Region 2)
 

Qualified

1 Harris Ali from (Region 2)
2 Paddy Prince from (Region 8)
3 Steve Adams from (Region 4)
4 Steve Prince from (Region 3)
5 Malcolm Brooks from (Retrialist)
6 Shane Robinson from (Retrialist)
7 Jason Godbeer from (Region 5)
8 Harry Roberts from (Region 2)

 

WEPF Logo
Euro8ball Logo
English Pool Referees Association
Terms & Conditions | Privacy Statement | Contact Us
 
© 2004 - 2017 English Pool Association. All rights reserved.