Home Page
 
Home Page
 
Home Page

England Trials - 2017

ENGLAND TEAM TRIALS
Ladies Trials 2017
3 March 2017
Vauxhall Holiday Park - Great Yarmouth

Round 1

1 Sarah Nicklin from (Region 3) 0 v 3 Sonya Chapman from (Region 8)
2 Nikki Comrie from (Retrialists) 3 v 2 Joanna Hobday from (Region 8)
3 Sarah Wait from (Region 6) 3 v 0 Samantha Biddlecombe from (Region 8)
4 Jan Spinner from (Region 7) 3 v 2 Teresa Blair from (Region 8)
5 Kelly Mayhew from (Region 4) 0 v 3 Leanne Wakefield from (Region 8)
6 Cath Bailey from (Region 5) 3 v 2 Louisa Taylor from (Region 8)
7 Nikki Bowns from (Region 1) 3 v 2 Becky Watkins from (Retrialists)
8 Norma Green from (Region 8) 2 v 3 Kirsty Clugson from (Region 2)
9 Carrie Anne James from (Region 3) 3 v 1 Lyndsey Scholz from (Region 5)
10 Louise Cordrey from (Region 6) 3 v 1 Crystal Buck from (Region 4)
11 Stacey Graham from (Region 6) 0 v 3 Laura Boyle from (Region 7)
12 Vanessa Ledger from (Region 7) 3 v 2 Renee Mitchell from (Region 6)
13 Sue Osborn from (Region 4) 0 v 3 Kate Wringe from (Retrialists)
14 Kirsty Sheppard from (Region 5) 3 v 2 Casey Ranford-Norrey from (Region 3)
15 Melanie Holland from (Region 1) 1 v 3 Alison Parkes from (Region 2)
16 Tracy Graham from (Region 2) 3 v 0 Tammy Bingham from (Region 1)
17 Della Lightfoot from (Region 3) 3 v 2 Cat Jones from (Retrialists)
18 Rachel Wong from (Retrialists) 0 v 3 Sarah Brammeld from (Region 3)
19 Michelle Chissell from (Region 6) 0 v 3 Donna Kileen from (Region 2)
20 Natasha France from (Region 7) 3 v 0 Jasmine Rushworth from (Region 1)
21 Danielle Lane from (Region 4) 0 v 3 Melissa Christie from (Region 5)
22 Val Kreuzberg from (Region 5) 0 v 3 Holly Cann from (Region 4)
23 Anne-Louise Arkle from (Region 1) 3 v 2 Sue Fletcher from (Region 7)
24 Maddy Wilkinson from (Region 2) 3 v 0 Sammi Hogg from (Region 6)
25 Jodie Lockett from (Region 3) 3 v 0 Emma Downes from (Region 6)
26 Emma Wilkinson from (Retrialists) 3 v 2 Michaela Lester from (Region 7)
27 Alex De Frates from (Region 6) 3 v 0 Jamie Leigh from (Region 1)
28 Helen Thomson from (Region 7) 2 v 3 Dawn Wright from (Region 2)
29 Teresa Scott from (Region 4) 0 v 3 Irene Wood from (Region 3)
30 Louise Fong from (Region 5) 3 v 0 Leanne Cragg from (Retrialists)
31 Joolz Stanton from (Region 1) 1 v 3 Chantelle Wosko from (Region 4)
32 Tracy Robinson from (Region 2) 3 v . Dawn Zimbalatti from (Region 5)
 

Round 2

Won 1

1 Sonya Chapman from (Region 8) 2 v 3 Sarah Wait from (Region 6)
2 Nikki Comrie from (Retrialists) 0 v 3 Jan Spinner from (Region 7)
3 Leanne Wakefield from (Region 8) 1 v 3 Nikki Bowns from (Region 1)
4 Cath Bailey from (Region 5) 1 v 3 Kirsty Clugson from (Region 2)
5 Carrie Anne James from (Region 3) 2 v 3 Laura Boyle from (Region 7)
6 Louise Cordrey from (Region 6) 3 v 2 Vanessa Ledger from (Region 7)
7 Kate Wringe from (Retrialists) 3 v 1 Alison Parkes from (Region 2)
8 Kirsty Sheppard from (Region 5) 1 v 3 Tracy Graham from (Region 2)
9 Della Lightfoot from (Region 3) 1 v 3 Donna Kileen from (Region 2)
10 Sarah Brammeld from (Region 3) 1 v 3 Natasha France from (Region 7)
11 Melissa Christie from (Region 5) 1 v 3 Anne-Louise Arkle from (Region 1)
12 Holly Cann from (Region 4) 3 v 0 Maddy Wilkinson from (Region 2)
13 Jodie Lockett from (Region 3) 3 v 2 Alex De Frates from (Region 6)
14 Emma Wilkinson from (Retrialists) 3 v 1 Dawn Wright from (Region 2)
15 Irene Wood from (Region 3) 3 v 2 Chantelle Wosko from (Region 4)
16 Louise Fong from (Region 5) 0 v 3 Tracy Robinson from (Region 2)
 

Lost 1

17 Sarah Nicklin from (Region 3) 1 v 3 Samantha Biddlecombe from (Region 8)
18 Joanna Hobday from (Region 8) 3 v 2 Teresa Blair from (Region 8)
19 Kelly Mayhew from (Region 4) 2 v 3 Becky Watkins from (Retrialists)
20 Louisa Taylor from (Region 8) 2 v 3 Norma Green from (Region 8)
21 Lyndsey Scholz from (Region 5) 3 v 0 Stacey Graham from (Region 6)
22 Crystal Buck from (Region 4) 3 v 0 Renee Mitchell from (Region 6)
23 Sue Osborn from (Region 4) 3 v 1 Melanie Holland from (Region 1)
24 Casey Ranford-Norrey from (Region 3) 2 v 3 Tammy Bingham from (Region 1)
25 Cat Jones from (Retrialists) 3 v 1 Michelle Chissell from (Region 6)
26 Rachel Wong from (Retrialists) 3 v 1 Jasmine Rushworth from (Region 1)
27 Danielle Lane from (Region 4) 2 v 3 Sue Fletcher from (Region 7)
28 Val Kreuzberg from (Region 5) 0 v 3 Sammi Hogg from (Region 6)
29 Emma Downes from (Region 6) 3 v 1 Jamie Leigh from (Region 1)
30 Michaela Lester from (Region 7) 2 v 3 Helen Thomson from (Region 7)
31 Teresa Scott from (Region 4) 3 v 0 Joolz Stanton from (Region 1)
32 Leanne Cragg from (Retrialists) 2 v 3 Dawn Zimbalatti from (Region 5)
 

Round 3

Won 2

1 Sarah Wait from (Region 6) 3 v 0 Nikki Bowns from (Region 1)
2 Jan Spinner from (Region 7) 0 v 3 Kirsty Clugson from (Region 2)
3 Laura Boyle from (Region 7) 1 v 3 Kate Wringe from (Retrialists)
4 Louise Cordrey from (Region 6) 1 v 3 Tracy Graham from (Region 2)
5 Donna Kileen from (Region 2) 1 v 3 Anne-Louise Arkle from (Region 1)
6 Natasha France from (Region 7) 0 v 3 Holly Cann from (Region 4)
7 Jodie Lockett from (Region 3) 3 v 1 Irene Wood from (Region 3)
8 Emma Wilkinson from (Retrialists) 3 v 1 Tracy Robinson from (Region 2)
 

Lost 2

1 Sarah Nicklin from (Region 3) 3 v 2 Kelly Mayhew from (Region 4)
2 Teresa Blair from (Region 8) 0 v 3 Louisa Taylor from (Region 8)
3 Stacey Graham from (Region 6) 3 v 1 Melanie Holland from (Region 1)
4 Renee Mitchell from (Region 6) 0 v 3 Casey Ranford-Norrey from (Region 3)
5 Michelle Chissell from (Region 6) 1 v 3 Danielle Lane from (Region 4)
6 Jasmine Rushworth from (Region 1) 0 v 3 Val Kreuzberg from (Region 5)
7 Jamie Leigh from (Region 1) 2 v 3 Joolz Stanton from (Region 1)
8 Michaela Lester from (Region 7) 3 v 2 Leanne Cragg from (Retrialists)
 

Won 1 Lost 1

1 Sonya Chapman from (Region 8) 0 v 3 Cat Jones from (Retrialists)
2 Nikki Comrie from (Retrialists) 3 v 1 Rachel Wong from (Retrialists)
3 Leanne Wakefield from (Region 8) 1 v 3 Sue Fletcher from (Region 7)
4 Cath Bailey from (Region 5) 2 v 3 Sammi Hogg from (Region 6)
5 Carrie Anne James from (Region 3) 1 v 3 Emma Downes from (Region 6)
6 Vanessa Ledger from (Region 7) 2 v 3 Helen Thomson from (Region 7)
7 Alison Parkes from (Region 2) 3 v 0 Teresa Scott from (Region 4)
8 Kirsty Sheppard from (Region 5) 3 v 2 Dawn Zimbalatti from (Region 5)
9 Della Lightfoot from (Region 3) 0 v 3 Samantha Biddlecombe from (Region 8)
10 Sarah Brammeld from (Region 3) 0 v 3 Joanna Hobday from (Region 8)
11 Melissa Christie from (Region 5) 1 v 3 Becky Watkins from (Retrialists)
12 Maddy Wilkinson from (Region 2) 3 v 1 Norma Green from (Region 8)
13 Alex De Frates from (Region 6) 3 v 1 Lyndsey Scholz from (Region 5)
14 Dawn Wright from (Region 2) 1 v 3 Crystal Buck from (Region 4)
15 Chantelle Wosko from (Region 4) 2 v 3 Sue Osborn from (Region 4)
16 Louise Fong from (Region 5) 3 v 2 Tammy Bingham from (Region 1)
 

Round 4

Won 3

1 Sarah Wait from (Region 6) 1 v 3 Kate Wringe from (Retrialists)
2 Kirsty Clugson from (Region 2) 3 v 2 Tracy Graham from (Region 2)
3 Anne-Louise Arkle from (Region 1) 3 v 0 Jodie Lockett from (Region 3)
4 Holly Cann from (Region 4) 0 v 3 Emma Wilkinson from (Retrialists)
 

Won 2 Lost 1

1 Nikki Bowns from (Region 1) 1 v 3 Helen Thomson from (Region 7)
2 Laura Boyle from (Region 7) 0 v 3 Kirsty Sheppard from (Region 5)
3 Donna Kileen from (Region 2) 2 v 3 Joanna Hobday from (Region 8)
4 Irene Wood from (Region 3) 3 v 2 Maddy Wilkinson from (Region 2)
5 Cat Jones from (Retrialists) 3 v 2 Crystal Buck from (Region 4)
6 Sue Fletcher from (Region 7) 3 v 2 Louise Fong from (Region 5)
7 Emma Downes from (Region 6) 3 v 0 Jan Spinner from (Region 7)
8 Alison Parkes from (Region 2) 3 v 0 Louise Cordrey from (Region 6)
9 Samantha Biddlecombe from (Region 8) 2 v 3 Natasha France from (Region 7)
10 Becky Watkins from (Retrialists) 1 v 3 Tracy Robinson from (Region 2)
11 Alex De Frates from (Region 6) 3 v 1 Nikki Comrie from (Retrialists)
12 Sue Osborn from (Region 4) 1 v 3 Sammi Hogg from (Region 6)
 

Won 1 Lost 2

1 Sarah Nicklin from (Region 3) 3 v 2 Vanessa Ledger from (Region 7)
2 Stacey Graham from (Region 6) 3 v 2 Dawn Zimbalatti from (Region 5)
3 Danielle Lane from (Region 4) 3 v 1 Sarah Brammeld from (Region 3)
4 Joolz Stanton from (Region 1) 2 v 3 Norma Green from (Region 8)
5 Sonya Chapman from (Region 8) 1 v 3 Dawn Wright from (Region 2)
6 Leanne Wakefield from (Region 8) 3 v 2 Tammy Bingham from (Region 1)
7 Carrie Anne James from (Region 3) 3 v 0 Louisa Taylor from (Region 8)
8 Teresa Scott from (Region 4) 0 v 3 Casey Ranford-Norrey from (Region 3)
9 Della Lightfoot from (Region 3) 1 v 3 Val Kreuzberg from (Region 5)
10 Melissa Christie from (Region 5) 0 v 3 Michaela Lester from (Region 7)
11 Lyndsey Scholz from (Region 5) 1 v 3 Rachel Wong from (Retrialists)
12 Chantelle Wosko from (Region 4) 3 v 0 Cath Bailey from (Region 5)
 

Round 5

Won 4

1 Kate Wringe from (Retrialists) 3 v 2 Anne-Louise Arkle from (Region 1)
2 Kirsty Clugson from (Region 2) 0 v 3 Emma Wilkinson from (Retrialists)
 

Won 3 Lost 1

1 Sarah Wait from (Region 6) 3 v 2 Jodie Lockett from (Region 3)
2 Tracy Graham from (Region 2) 3 v 0 Sammi Hogg from (Region 6)
3 Helen Thomson from (Region 7) 1 v 3 Holly Cann from (Region 4)
4 Kirsty Sheppard from (Region 5) 1 v 3 Joanna Hobday from (Region 8)
5 Cat Jones from (Retrialists) 3 v 0 Irene Wood from (Region 3)
6 Sue Fletcher from (Region 7) 3 v 2 Emma Downes from (Region 6)
7 Natasha France from (Region 7) 1 v 3 Alison Parkes from (Region 2)
8 Tracy Robinson from (Region 2) 0 v 3 Alex De Frates from (Region 6)
 

Won 2 Lost 2

1 Nikki Bowns from (Region 1) 0 v 3 Norma Green from (Region 8)
2 Donna Kileen from (Region 2) 1 v 3 Casey Ranford-Norrey from (Region 3)
3 Crystal Buck from (Region 4) 1 v 3 Leanne Wakefield from (Region 8)
4 Jan Spinner from (Region 7) 1 v 3 Michaela Lester from (Region 7)
5 Samantha Biddlecombe from (Region 8) 3 v 2 Laura Boyle from (Region 7)
6 Nikki Comrie from (Retrialists) 3 v 2 Chantelle Wosko from (Region 4)
7 Sarah Nicklin from (Region 3) 2 v 3 Maddy Wilkinson from (Region 2)
8 Danielle Lane from (Region 4) 2 v 3 Louise Cordrey from (Region 6)
9 Dawn Wright from (Region 2) 2 v 3 Becky Watkins from (Retrialists)
10 Carrie Anne James from (Region 3) 1 v 3 Louise Fong from (Region 5)
11 Val Kreuzberg from (Region 5) 3 v 2 Sue Osborn from (Region 4)
12 Rachel Wong from (Retrialists) 2 v 3 Stacey Graham from (Region 6)
 

Round 6

Won 5

1 Kate Wringe from (Retrialists) 0 v 3 Emma Wilkinson from (Retrialists)
 

Won 4 Lost 1

1 Anne-Louise Arkle from (Region 1) 2 v 3 Alex De Frates from (Region 6)
2 Sarah Wait from (Region 6) 1 v 3 Kirsty Clugson from (Region 2)
3 Holly Cann from (Region 4) 2 v 3 Sue Fletcher from (Region 7)
4 Alison Parkes from (Region 2) 2 v 3 Joanna Hobday from (Region 8)
5 Cat Jones from (Retrialists) 3 v 1 Tracy Graham from (Region 2)
 

Won 3 Lost 2

1 Jodie Lockett from (Region 3) 1 v 3 Michaela Lester from (Region 7)
2 Helen Thomson from (Region 7) 3 v 1 Kirsty Sheppard from (Region 5)
3 Maddy Wilkinson from (Region 2) 3 v 1 Louise Cordrey from (Region 6)
4 Natasha France from (Region 7) 2 v 3 Louise Fong from (Region 5)
5 Norma Green from (Region 8) 1 v 3 Stacey Graham from (Region 6)
6 Leanne Wakefield from (Region 8) 0 v 3 Sammi Hogg from (Region 6)
7 Samantha Biddlecombe from (Region 8) 0 v 3 Nikki Comrie from (Retrialists)
8 Maddy Wilkinson from (Region 2) 1 v 3 Tracy Robinson from (Region 2)
9 Becky Watkins from (Retrialists) 3 v 0 Emma Downes from (Region 6)
10 Val Kreuzberg from (Region 5) 1 v 3 Casey Ranford-Norrey from (Region 3)
 

Round 7

Won 5 Lost 1

1 Kate Wringe from (Retrialists) 3 v 0 Kirsty Clugson from (Region 2)
2 Cat Jones from (Retrialists) 3 v 2 Sue Fletcher from (Region 7)
3 Joanna Hobday from (Region 8) 3 v 0 Alex De Frates from (Region 6)
 

Won 4 Lost 2

15 players go into round robin stage, five groups of three
Player P W F A Pts
1 Anne-Louise Arkle 2 1 5 3 1
2 Sarah Wait 2 1 3 4 1
3 Maddy Wilkinson 2 1 4 5 1
Player P W F A Pts
1 AlisonParkes 2 1 4 3 1
2 Michaela Lester 2 0 1 6 0
3 Louise Fong 2 2 6 2 2
Player P W F A Pts
1 Helen Thomson 2 2 6 4 2
2 Stacy Graham 2 0 4 6 0
3 Nikki Comrie 2 1 5 5 1
Player P W F A Pts
1 Sammi Hogg 2 1 5 4 0
2 Holly Cann 2 2 6 3 2
3 Tracy Robinson 2 0 2 6 0
Player P W F A Pts
1 Becky Watkins 2 2 6 3 2
2 Casey Ranford-Norrey 2 1 5 5 1
3 Tracy Graham 2 0 3 6 0
 

Final Play-Offs

Play-Off (Won 5 Lost 2 and Five Winners Round Robin)

1 Louise Fong from (Region 5) 2 v 3 Becky Watkins from (Retrialists)
2 Sue Fletcher from (Region 7) 3 v 1 Helen Thomson from (Region 7)
3 Holly Cann from (Region 4) 3 v 1 Alex De Frates from (Region 6)
4 Anne-Louise Arkle from (Region 1) 3 v 2 Kirsty Clugson from (Region 2)
 

Qualified

1 Emma Wilkinson from (Retrialists)
2 Kate Wringe from (Retrialists)
3 Cat Jones from (Retrialists)
4 Joanna Hobday from (Region 8)
5 Becky Watkins from (Retrialists)
6 Sue Fletcher from (Region 7)
7 Holly Cann from (Region 4)
8 Anne-Louise Arkle from (Region 1)
 

Pictures

Image 1
England Ladies Friendly at The Court, Peterborough
 

Report

The Bank Holiday weekend saw the England Ladies arrive at what has become an annual event at The Court Pool Club in Peterborough. The weekend consisted of two matches against Cambridgeshire and Region 4 along with Internal qualifiers for the England players to secure a place in the 2018 European Championships to be held in Malta.

The first match against Cambridgeshire was played in a great spirit resulting in an England win by 26-10.

In a very loud and well supported second match Region 4 got off to a great start leading 4-0 but unfortunately this was not to be their day with the final result being 35-13 to England. Special mentions go to Anne Louise Arkle and Katie Martyn who went undefeated in both matches.

From the qualifiers held over the weekend congratulations to the following players who will now be representing England in Malta :

Holly Cann
Anne-Louise Arkle
Sophie Gibbs-Nicholls
Lyndsey Roberts
Sue Fletcher

The England ladies would like to thank all the staff at Court Pool Club for looking after us and making for another fantastic weekend, also thanks Liz Disney for organising the smooth running of both matches.

 

WEPF Logo
Euro8ball Logo
English Pool Referees Association
Find us on Facebook
Terms & Conditions | Privacy Notice | Contact Us
 
© 2004 - 2020 English Pool Association. All rights reserved.