Home Page
 
Home Page
 
Home Page

England Trials - 2017

ENGLAND TEAM TRIALS
Mens Trials 2017
3 March 2017
Vauxhall Holiday Park - Great Yarmouth

Round 1

1 Sam Bircher from (Region 3) 3 v 1 Craig Smith from (Region 8)
2 Ian Davenport from (Retrialists) 0 v 3 Danny Davies from (Region 8)
3 Stephen Whatley from (Region 6) 1 v 3 Liam Stanley from (Region 8)
4 Giuseppe D'Imperio from (Region 7) 3 v 1 Gary Willis from (Region 8)
5 Calum Ranson from (Region 4) 3 v 0 Matt Steeper from (Region 8)
6 Ken Edwards from (Region 5) 3 v 2 Ashley Underwood from (Region 8)
7 John Bourne from (Region 1) 3 v 2 Dave Fernandez from (Retrialists)
8 Damien Astre from (Region 2) 3 v 2 Kane Wilson-Skinner from (Region 8)
9 Ryan Killian from (Region 3) 2 v 3 Matt Barcock from (Region 5)
10 Mike Giles from (Retrialists) 3 v 2 Dee Cannell from (Region 4)
11 Andy Cooper from (Region 6) 3 v 0 Chris Hobbis from (Region 7)
12 Eddie Barker from (Region 7) 3 v 0 Gary Hodgson from (Region 6)
13 Francis Cummings from (Region 4) 0 v 3 Shane Thompson from (Retrialists)
14 Terry Davidson from (Region 5) 3 v 1 Dane Jones from (Region 3)
15 Darren Jones from (Region 1) 3 v 2 Simon Malam from (Region 2)
16 Kris Hampson from (Region 2) 3 v 0 Theo Morgan from (Region 3)
17 Alex Bailey from (Region 3) 3 v 0 Wayne Gardner from (Retrialists)
18 Dan Eaton Lees from (Retrialists) 3 v 0 Dave Cobey from (Region 2)
19 Jason Grigor from (Region 6) 3 v 0 John Williams from (Region 3)
20 Steve Mullins from (Region 7) 0 v 3 Nikki Murtaugh from (Region 1)
21 Darren Price from (Region 4) 3 v 0 Darrell Whitworth from (Region 5)
22 Will Osbourne from (Region 5) 3 v 2 Mark Price from (Region 4)
23 Carl R. Lisle from (Region 1) 0 v 3 Greg Lewis from (Region 7)
24 Ian Harle from (Region 2) 0 v 3 Nick Rowe from (Region 6)
25 Carl Forrest from (Region 2) 3 v 2 Ben Holley from (Region 6)
26 Chris Day from (Retrialists) 3 v 1 Paul Wensley from (Region 7)
27 Jamie Graham from (Region 6) 3 v 1 David Fisher from (Region 1)
28 Ryan Mears from (Region 7) 1 v 3 Geoff Hadgett from (Region 2)
29 Ian Fountain from (Region 4) 3 v 1 Rob Murray from (Region 3)
30 Stu Magee from (Region 1) 0 v 3 Chris McDermott from (Retrialists)
31 Marc Warren from (Region 5) 2 v 3 Scott Anderson from (Region 4)
32 Murray Aitken from (Region 2) 1 v 3 Cleveland Thompson from (Region 5)
 

Round 2

Won 1

1 Sam Bircher from (Region 3) 2 v 3 Liam Stanley from (Region 8)
2 Danny Davies from (Region 8) 2 v 3 Giuseppe D'Imperio from (Region 7)
3 Calum Ranson from (Region 4) 3 v 2 John Bourne from (Region 1)
4 Ken Edwards from (Region 5) 3 v 0 Damien Astre from (Region 2)
5 Matt Barcock from (Region 5) 2 v 3 Andy Cooper from (Region 6)
6 Mike Giles from (Retrialists) 2 v 3 Eddie Barker from (Region 7)
7 Shane Thompson from (Retrialists) 3 v 0 Darren Jones from (Region 1)
8 Terry Davidson from (Region 5) 3 v 1 Kris Hampson from (Region 2)
9 Alex Bailey from (Region 3) 3 v 0 Jason Grigor from (Region 6)
10 Dan Eaton Lees from (Retrialists) 3 v 0 Nikki Murtaugh from (Region 1)
11 Darren Price from (Region 4) 1 v 3 Greg Lewis from (Region 7)
12 Will Osbourne from (Region 5) 3 v 2 Nick Rowe from (Region 6)
13 Carl Forrest from (Region 2) 0 v 3 Jamie Graham from (Region 6)
14 Chris Day from (Retrialists) 1 v 3 Geoff Hadgett from (Region 2)
15 Ian Fountain from (Region 4) 0 v 3 Scott Anderson from (Region 4)
16 Chris McDermott from (Retrialists) 3 v 0 Cleveland Thompson from (Region 5)
 

Lost 1

17 Craig Smith from (Region 8) 3 v 2 Stephen Whatley from (Region 6)
18 Ian Davenport from (Retrialists) 3 v 0 Gary Willis from (Region 8)
19 Matt Steeper from (Region 8) 3 v 1 Dave Fernandez from (Retrialists)
20 Ashley Underwood from (Region 8) 3 v 2 Kane Wilson-Skinner from (Region 8)
21 Ryan Killian from (Region 3) 0 v 3 Chris Hobbis from (Region 7)
22 Dee Cannell from (Region 4) 1 v 3 Gary Hodgson from (Region 6)
23 Francis Cummings from (Region 4) 2 v 3 Simon Malam from (Region 2)
24 Dane Jones from (Region 3) 1 v 3 Theo Morgan from (Region 3)
25 Wayne Gardner from (Retrialists) 0 v 3 John Williams from (Region 3)
26 Dave Cobey from (Region 2) 2 v 3 Steve Mullins from (Region 7)
27 Darrell Whitworth from (Region 5) 3 v 1 Carl R. Lisle from (Region 1)
28 Mark Price from (Region 4) 3 v 1 Ian Harle from (Region 2)
29 Ben Holley from (Region 6) 1 v 3 David Fisher from (Region 1)
30 Paul Wensley from (Region 7) 0 v 3 Ryan Mears from (Region 7)
31 Rob Murray from (Region 3) 3 v 0 Marc Warren from (Region 5)
32 Stu Magee from (Region 1) 2 v 3 Murray Aitken from (Region 2)
 

Round 3

Won 2

1 Liam Stanley from (Region 8) 1 v 3 Calum Ranson from (Region 4)
2 Giuseppe D'Imperio from (Region 7) 3 v 2 Ken Edwards from (Region 5)
3 Andy Cooper from (Region 6) 3 v 2 Shane Thompson from (Retrialists)
4 Eddie Barker from (Region 7) 3 v 1 Terry Davidson from (Region 5)
5 Alex Bailey from (Region 3) 3 v 1 Greg Lewis from (Region 7)
6 Dan Eaton Lees from (Retrialists) 3 v 2 Will Osbourne from (Region 5)
7 Jamie Graham from (Region 6) 3 v 1 Scott Anderson from (Region 4)
8 Geoff Hadgett from (Region 2) 2 v 3 Chris McDermott from (Retrialists)
 

Lost 2

1 Stephen Whatley from (Region 6) 1 v 3 Dave Fernandez from (Retrialists)
2 Gary Willis from (Region 8) 3 v 1 Kane Wilson-Skinner from (Region 8)
3 Ryan Killian from (Region 3) 3 v 1 Francis Cummings from (Region 4)
4 Dee Cannell from (Region 4) 3 v 2 Dane Jones from (Region 3)
5 Wayne Gardner from (Retrialists) 3 v 0 Carl R. Lisle from (Region 1)
6 Dave Cobey from (Region 2) 2 v 3 Ian Harle from (Region 2)
7 Ben Holley from (Region 6) 1 v 3 Marc Warren from (Region 5)
8 Paul Wensley from (Region 7) 3 v 0 Stu Magee from (Region 1)
 

Won 1 Lost 1

1 Sam Bircher from (Region 3) 3 v 0 John Williams from (Region 3)
2 Danny Davies from (Region 8) 1 v 3 Steve Mullins from (Region 7)
3 John Bourne from (Region 1) 0 v 3 Darrell Whitworth from (Region 5)
4 Damien Astre from (Region 2) 3 v 2 Mark Price from (Region 4)
5 Matt Barcock from (Region 5) 3 v 0 David Fisher from (Region 1)
6 Mike Giles from (Retrialists) 1 v 3 Ryan Mears from (Region 7)
7 Darren Jones from (Region 1) 3 v 1 Rob Murray from (Region 3)
8 Kris Hampson from (Region 2) 3 v 1 Murray Aitken from (Region 2)
9 Jason Grigor from (Region 6) 0 v 3 Craig Smith from (Region 8)
10 Nikki Murtaugh from (Region 1) 2 v 3 Ian Davenport from (Retrialists)
11 Darren Price from (Region 4) 3 v 1 Matt Steeper from (Region 8)
12 Nick Rowe from (Region 6) 3 v 0 Ashley Underwood from (Region 8)
13 Carl Forrest from (Region 2) 3 v 1 Chris Hobbis from (Region 7)
14 Chris Day from (Retrialists) 3 v 1 Gary Hodgson from (Region 6)
15 Ian Fountain from (Region 4) 0 v 3 Simon Malam from (Region 2)
16 Cleveland Thompson from (Region 5) 2 v 3 Theo Morgan from (Region 3)
 

Round 4

Won 3

1 Calum Ranson from (Region 4) 3 v 1 Andy Cooper from (Region 6)
2 Giuseppe D'Imperio from (Region 7) 3 v 1 Eddie Barker from (Region 7)
3 Alex Bailey from (Region 3) 3 v 0 Jamie Graham from (Region 6)
4 Dan Eaton Lees from (Retrialists) 3 v 1 Chris McDermott from (Retrialists)
 

Won 2 Lost 1

1 Liam Stanley from (Region 8) 2 v 3 Ryan Mears from (Region 7)
2 Shane Thompson from (Retrialists) 3 v 0 Kris Hampson from (Region 2)
3 Greg Lewis from (Region 7) 0 v 3 Ian Davenport from (Retrialists)
4 Scott Anderson from (Region 4) 3 v 2 Nick Rowe from (Region 6)
5 Sam Bircher from (Region 3) 0 v 3 Chris Day from (Retrialists)
6 Darrell Whitworth from (Region 5) 3 v 1 Theo Morgan from (Region 3)
7 Matt Barcock from (Region 5) 2 v 3 Ken Edwards from (Region 5)
8 Darren Jones from (Region 1) 3 v 1 Terry Davidson from (Region 5)
9 Craig Smith from (Region 8) 1 v 3 Will Osbourne from (Region 5)
10 Darren Price from (Region 4) 2 v 3 Geoff Hadgett from (Region 2)
11 Carl Forrest from (Region 2) 3 v 1 Steve Mullins from (Region 7)
12 Simon Malam from (Region 2) 2 v 3 Damien Astre from (Region 2)
 

Won 1 Lost 2

1 Dave Fernandez from (Retrialists) 3 v 0 Mike Giles from (Retrialists)
2 Ryan Killian from (Region 3) 3 v 1 Murray Aitken from (Region 2)
3 Wayne Gardner from (Retrialists) 3 v 2 Nikki Murtaugh from (Region 1)
4 Marc Warren from (Region 5) 2 v 3 Ashley Underwood from (Region 8)
5 John Williams from (Region 3) 0 v 3 Gary Hodgson from (Region 6)
6 John Bourne from (Region 1) 3 v 1 Cleveland Thompson from (Region 5)
7 David Fisher from (Region 1) 0 v 3 Gary Willis from (Region 8)
8 Rob Murray from (Region 3) 2 v 3 Dee Cannell from (Region 4)
9 Jason Grigor from (Region 6) 1 v 3 Ian Harle from (Region 2)
10 Matt Steeper from (Region 8) 1 v 3 Paul Wensley from (Region 7)
11 Chris Hobbis from (Region 7) 0 v 3 Danny Davies from (Region 8)
12 Ian Fountain from (Region 4) 1 v 3 Mark Price from (Region 4)
 

Round 5

Won 4

1 Calum Ranson from (Region 4) 3 v 0 Alex Bailey from (Region 3)
2 Giuseppe D'Imperio from (Region 7) 3 v 1 Dan Eaton Lees from (Retrialists)
 

Won 3 Lost 1

1 Andy Cooper from (Region 6) 1 v 3 Jamie Graham from (Region 6)
2 Eddie Barker from (Region 7) 1 v 3 Damien Astre from (Region 2)
3 Ryan Mears from (Region 7) 2 v 3 Chris McDermott from (Retrialists)
4 Shane Thompson from (Retrialists) 3 v 2 Ian Davenport from (Retrialists)
5 Chris Day from (Retrialists) 3 v 2 Scott Anderson from (Region 4)
6 Darrell Whitworth from (Region 5) 3 v 0 Ken Edwards from (Region 5)
7 Will Osbourne from (Region 5) 2 v 3 Darren Jones from (Region 1)
8 Geoff Hadgett from (Region 2) 3 v 0 Carl Forrest from (Region 2)
 

Won 2 Lost 2

1 Liam Stanley from (Region 8) 3 v 2 Ashley Underwood from (Region 8)
2 Greg Lewis from (Region 7) 3 v 2 Dee Cannell from (Region 4)
3 Sam Bircher from (Region 3) 2 v 3 John Bourne from (Region 1)
4 Matt Barcock from (Region 5) 3 v 2 Paul Wensley from (Region 7)
5 Craig Smith from (Region 8) 3 v 1 Kris Hampson from (Region 2)
6 Steve Mullins from (Region 7) 1 v 3 Mark Price from (Region 4)
7 Dave Fernandez from (Retrialists) 3 v 0 Nick Rowe from (Region 6)
8 Wayne Gardner from (Retrialists) 0 v 3 Terry Davidson from (Region 5)
9 Gary Hodgson from (Region 6) 0 v 3 Darren Price from (Region 4)
10 Gary Willis from (Region 8) 3 v 0 Theo Morgan from (Region 3)
11 Ian Harle from (Region 2) 3 v 0 Danny Davies from (Region 8)
12 Simon Malam from (Region 2) 3 v 1 Ryan Killian from (Region 3)
 

Round 6

Won 5

1 Calum Ranson from (Region 4) 3 v 1 Giuseppe D'Imperio from (Region 7)
 

Won 4 Lost 1

1 Alex Bailey from (Region 3) 3 v 1 Geoff Hadgett from (Region 2)
2 Jamie Graham from (Region 6) 3 v 2 Dan Eaton Lees from (Retrialists)
3 Chris McDermott from (Retrialists) 1 v 3 Shane Thompson from (Retrialists)
4 Darren Jones from (Region 1) 0 v 3 Darrell Whitworth from (Region 5)
5 Chris Day from (Retrialists) 3 v 2 Damien Astre from (Region 2)
 

Won 3 Lost 2

1 Andy Cooper from (Region 6) 1 v 3 Ian Davenport from (Retrialists)
2 Ryan Mears from (Region 7) 3 v 1 Matt Barcock from (Region 5)
3 Scott Anderson from (Region 4) 3 v 2 Terry Davidson from (Region 5)
4 Will Osbourne from (Region 5) 3 v 0 Gary Willis from (Region 8)
5 Liam Stanley from (Region 8) 3 v 1 Simon Malam from (Region 2)
6 John Bourne from (Region 1) 2 v 3 Eddie Barker from (Region 7)
7 Craig Smith from (Region 8) 2 v 3 Mark Price from (Region 4)
8 Dave Fernandez from (Retrialists) 3 v 1 Ken Edwards from (Region 5)
9 Darren Price from (Region 4) 1 v 3 Carl Forrest from (Region 2)
10 Ian Harle from (Region 2) 3 v 0 Greg Lewis from (Region 7)
 

Round 7

Won 5 Lost 1

1 Giuseppe D'Imperio from (Region 7) 1 v 3 Chris Day from (Retrialists)
2 Jamie Graham from (Region 6) 0 v 3 Shane Thompson from (Retrialists)
3 Darrell Whitworth from (Region 5) 3 v 2 Alex Bailey from (Region 3)
 

Won 4 Lost 2

15 players go into round robin stage, five groups of three
Player P W F A Pts
1 Damien Astre from (Region 2) 2 0 3 6 0
2 Ryan Mears from (Region 7) 2 2 6 1 4
3 Scott Anderson from (Region 4) 2 1 3 5 2
Player P W F A Pts
1 Ian Davenport from (Retrialists) 2 1 4 3 2
2 Liam Stanley from (Region 8) 2 0 1 6 0
3 Chris McDermott from (Retrialists) 2 2 6 2 4
Player P W F A Pts
1 Eddie Barker from (Region 7) 2 2 6 4 4
2 Mark Price from (Region 4) 2 1 5 4 2
3 Carl Forrest from (Region 2) 2 0 3 6 0
Player P W F A Pts
1 Ian Harle from (Region 2) 2 1 3 4 2
2 Darren Jones from (Region 1) 2 1 4 4 2
3 Dan Eaton Lees from (Retrialists) 2 1 4 3 2
Player P W F A Pts
1 Dave Fernandez from (Retrialists) 2 2 6 1 4
2 Will Osbourne from (Region 5) 2 0 2 6 0
3 Geoff Hadgett from (Region 2) 2 1 3 4 2
 

Final Play-Offs

Play-Off (Won 5 Lost 2 and Five Winners Round Robin)

1 Ryan Mears from (Region 7) 3 v 2 Dan Eaton Lees from (Retrialists)
2 Chris McDermott from (Retrialists) 3 v 2 Giuseppe D'Imperio from (Region 7)
3 Dave Fernandez from (Retrialists) 3 v 0 Jamie Graham from (Region 6)
4 Eddie Barker from (Region 7) 1 v 3 Alex Bailey from (Region 3)
 

Qualified

1 Calum Ranson from (Region 4)
2 Chris Day from (Retrialists)
3 Shane Thompson from (Retrialists)
4 Darrell Whitworth from (Region 5)
5 Ryan Mears from (Region 7)
6 Chris McDermott from (Retrialists)
7 Dave Fernandez from (Retrialists)
8 Alex Bailey from (Region 3)
 

Pictures

Image 1
England Ladies Friendly at The Court, Peterborough
 

Report

The Bank Holiday weekend saw the England Ladies arrive at what has become an annual event at The Court Pool Club in Peterborough. The weekend consisted of two matches against Cambridgeshire and Region 4 along with Internal qualifiers for the England players to secure a place in the 2018 European Championships to be held in Malta.

The first match against Cambridgeshire was played in a great spirit resulting in an England win by 26-10.

In a very loud and well supported second match Region 4 got off to a great start leading 4-0 but unfortunately this was not to be their day with the final result being 35-13 to England. Special mentions go to Anne Louise Arkle and Katie Martyn who went undefeated in both matches.

From the qualifiers held over the weekend congratulations to the following players who will now be representing England in Malta :

Holly Cann
Anne-Louise Arkle
Sophie Gibbs-Nicholls
Lyndsey Roberts
Sue Fletcher

The England ladies would like to thank all the staff at Court Pool Club for looking after us and making for another fantastic weekend, also thanks Liz Disney for organising the smooth running of both matches.

 

WEPF Logo
Euro8ball Logo
English Pool Referees Association
Find us on Facebook
Terms & Conditions | Privacy Notice | Contact Us
 
© 2004 - 2020 English Pool Association. All rights reserved.