Home Page
Home Page
Home Page

Interleague KO - 2016

Interleague KO 2016

The format for the group stage will be as follows:

R1 M1: Team A v Team B
R1 M2: Team C v Team D
R2 M1: Loser R1 M1 v Loser R1 M2
R2 M2: Winner R1 M1 v Winner R1 M2 (winner wins group)
R3 M1: Loser R2 M2 v Winner R2 M1 (winner is group runner-up)
All matches are best of 18 frames.
A 9-9 score in the group stage will result in a 1 frame playoff.
Each team captain will be given the start time and table for their first match
when they register their team on Friday, between 8pm and 10:30pm.

The format for the knockout stage will be as follows:

A random draw will be made.
In the first round of the KO, group winners will play group runner-ups.
All matches are best of 18 frames.
A 9-9 score in the KO stage will result in a 3 frame playoff.

Group 1 Round 1 (18)

Macclesfield B810Leek B
Battersea A108Cambridge

Group 1 Round 2 (18)

Macclesfield B710Cambridge
Leek B410Battersea A

Group 1 Round 3 (18)

Leek B610Cambridge

Group 2 Round 1 (18)

Newcastle310Bury
Brighton X100Clacton B

Group 2 Round 2 (18)

Newcastle105Clacton B
Bury410Brighton X

Group 2 Round 3 (18)

Bury107Newcastle

Group 3 Round 1 (18)

Chesterfield Charity510Brighton A
Bedford Bandits108Clitheroe A

Group 3 Round 2 (18)

Chesterfield Charity910Clitheroe A
Brighton A105Bedford Bandits

Group 3 Round 3 (18)

Bedford Bandits105Clitheroe A

Group 4 Round 1 (18)

Bromsgrove610Clacton
Macclesfield510Waterloo

Group 4 Round 2 (18)

Bromsgrove810Macclesfield
Clacton810Waterloo

Group 4 Round 3 (18)

Clacton109Macclesfield

Group 5 Round 1 (18)

Battersea B210Lennonís
Highbridge Pool109Kettering Town

Group 5 Round 2 (18)

Battersea B107Kettering Town
Lennonís103Highbridge Pool

Group 5 Round 3 (18)

Highbridge Pool109Battersea B

Group 6 Round 1 (18)

Kendal B810Peterborough Court
Sawley310Mermaid A

Group 6 Round 2 (18)

Kendal B106Sawley
Peterborough Court106Mermaid A

Group 6 Round 3 (18)

Mermaid A108Kendal B

Group 7 Round 1 (18)

Redruth Rattlers102Mermaid B
Mercury Saints106Stapleford

Group 7 Round 2 (18)

Mermaid B910Stapleford
Redruth Rattlers710Mercury Saints

Group 7 Round 3 (18)

Redruth Rattlers109Stapleford

Group 8 Round 1 (18)

Players Rotherham102Maidstone A
Penwith B310Colchester

Group 8 Round 2 (18)

Maidstone A410Penwith B
Players Rotherham410Colchester

Group 8 Round 3 (18)

Players Rotherham101Penwith B

Group 9 Round 1 (18)

Workington Jj'S107Gravesham A
Leicester & District A410New Barnet Bullets

Group 9 Round 2 (18)

Gravesham A101Leicester & District A
Workington Jj'S106New Barnet Bullets

Group 9 Round 3 (18)

New Barnet Bullets104Gravesham A

Group 10 Round 1 (18)

Lowestoft Town102Darlaston Invitational
Keighley A108S.L.K.P.A.

Group 10 Round 2 (18)

Darlaston Invitational107S.L.K.P.A.
Lowestoft Town710Keighley A

Group 10 Round 3 (18)

Lowestoft Town109Darlaston Invitational

Group 11 Round 1 (18)

The Craffy107Stowmarket
Cannock Chase100Whitecliffs Deal

Group 11 Round 2 (18)

Stowmarket107Whitecliffs Deal
The Craffy108Cannock Chase

Group 11 Round 3 (18)

Cannock Chase107Stowmarket

Group 12 Round 1 (18)

Peterborough 'A'102Sun Valley
Nuneaton Nomads107Penwith

Group 12 Round 2 (18)

Sun Valley106Penwith
Peterborough 'A'101Nuneaton Nomads

Group 12 Round 3 (18)

Nuneaton Nomads910Sun Valley

Group 13 Round 1 (18)

Mk Ballbags510Long Eaton
Flitwick Foxes710Battersea Boom

Group 13 Round 2 (18)

Mk Ballbags101Flitwick Foxes
Long Eaton104Battersea Boom

Group 13 Round 3 (18)

Battersea Boom210Mk Ballbags

Group 14 Round 1 (18)

Harlow410Tt Players
Central Cornwall Elite105Blackwater Sidewalks

Group 14 Round 2 (18)

Harlow510Blackwater Sidewalks
Tt Players104Central Cornwall Elite

Group 14 Round 3 (18)

Central Cornwall Elite109Blackwater Sidewalks

Group 15 Round 1 (18)

Dorset Cavilers210Maidenhead A
St Helens B410Peterborough 'B'

Group 15 Round 2 (18)

Dorset Cavilers710St Helens B
Maidenhead A107Peterborough 'B'

Group 15 Round 3 (18)

Peterborough 'B'310St Helens B

Group 16 Round 1 (18)

Notts & District A102Mr Pools
Medway C710Preston

Group 16 Round 2 (18)

Mr Pools710Medway C
Notts & District A610Preston

Group 16 Round 3 (18)

Notts & District A105Medway C

Group 17 Round 1 (18)

Gosport510Mercury Machines

Group 17 Round 2 (18)

Thurmaston210Mercury Machines

Group 17 Round 3 (18)

Gosport103Thurmaston

Group 18 Round 1 (18)

Romney Marsh A102St Neots

Group 18 Round 2 (18)

The Club710Romney Marsh A

Group 18 Round 3 (18)

St Neots108The Club

Group 19 Round 1 (18)

Central Cars210The Club 147 - Leicester
Maidstone B310Diss Cue Club

Group 19 Round 2 (18)

Central Cars109Maidstone B
The Club 147 - Leicester510Diss Cue Club

Group 19 Round 3 (18)

The Club 147 - Leicester107Central Cars

Group 20 Round 1 (18)

Castleford106Saint Albans
Dawley A108Witney

Group 20 Round 2 (18)

Saint Albans310Witney
Castleford710Dawley A

Group 20 Round 3 (18)

Castleford410Witney

Group 21 Round 1 (18)

Ipswich Boom Boyz104Lancaster A
Leicester Lions210Woodford Wanderers

Group 21 Round 2 (18)

Lancaster A100Leicester Lions
Ipswich Boom Boyz910Woodford Wanderers

Group 21 Round 3 (18)

Ipswich Boom Boyz510Lancaster A

Group 22 Round 1 (18)

ADSPL Sovereign510Dawley B
Mickey Flynns106Dinnington

Group 22 Round 2 (18)

ADSPL Sovereign110Dinnington
Dawley B210Mickey Flynns

Group 22 Round 3 (18)

Dawley B310Dinnington

Group 23 Round 1 (18)

Dsc Bullets110Leek A
St Helens A105S.L.K.P.A. 2

Group 23 Round 2 (18)

Dsc Bullets710S.L.K.P.A. 2
Leek A105St Helens A

Group 23 Round 3 (18)

St Helens A107S.L.K.P.A. 2

Group 24 Round 1 (18)

Wolverhampton Wednesdays105East Leeds
Littlehampton A101Lowestoft A

Group 24 Round 2 (18)

East Leeds510Lowestoft A
Wolverhampton Wednesdays104Littlehampton A

Group 24 Round 3 (18)

Littlehampton A104Lowestoft A

Group 25 Round 1 (18)

Great Yarmouth A910Nuneaton Town
Moor Pool510Frames Reigate

Group 25 Round 2 (18)

Great Yarmouth A102Moor Pool
Nuneaton Town810Frames Reigate

Group 25 Round 3 (18)

Nuneaton Town102Great Yarmouth A

Group 26 Round 1 (18)

Shrewsbury Pl710Horsham
Coventry 1108Norwich Jesters

Group 26 Round 2 (18)

Shrewsbury Pl106Norwich Jesters
Horsham010Coventry 1

Group 26 Round 3 (18)

Horsham108Shrewsbury Pl

Group 27 Round 1 (18)

Reigate A510Tamworth A
Blackburn Cabin Crew910Norwich A

Group 27 Round 2 (18)

Reigate A310Blackburn Cabin Crew
Tamworth A710Norwich A

Group 27 Round 3 (18)

Tamworth A910Blackburn Cabin Crew

Group 28 Round 1 (18)

Southport B810Guildford
Chalks A Good Game810City Of Leicester

Group 28 Round 2 (18)

Southport B105Chalks A Good Game
Guildford105City Of Leicester

Group 28 Round 3 (18)

City Of Leicester104Southport B

Group 29 Round 1 (18)

Dsc Elite510Hammersmith A
Stoke Lp410Wigan A

Group 29 Round 2 (18)

Dsc Elite105Stoke Lp
Hammersmith A610Wigan A

Group 29 Round 3 (18)

Hammersmith A210Dsc Elite

Group 30 Round 1 (18)

Braintree510Folkestone A
Stoke Ob109Bicester

Group 30 Round 2 (18)

Braintree810Bicester
Folkestone A106Stoke Ob

Group 30 Round 3 (18)

Stoke Ob108Bicester

Group 31 Round 1 (18)

Flitwick 45ers710Stone League

Group 31 Round 2 (18)

Ncple Coopers C710Stone League

Group 31 Round 3 (18)

Flitwick 45ers910Ncple Coopers C

Group 32 Round 1 (18)

Haverhill510Rochester
Stoke Gb102Corn Exchange

Group 32 Round 2 (18)

Haverhill410Corn Exchange
Rochester105Stoke Gb

Group 32 Round 3 (18)

Stoke Gb910Corn Exchange

Last 64 (18)

Tt Players101Cambridge
Waterloo100Redruth Rattlers
Maidenhead A710Bury
Brighton A106Mk Ballbags
Keighley A108Players Rotherham
The Craffy106New Barnet Bullets
Mercury Saints107Bedford Bandits
Colchester108Clacton
Workington Jj'S103Notts & District A
Brighton X107Central Cornwall Elite
Lennonís510Lowestoft Town
Peterborough 'A'106Mermaid A
Long Eaton107St Helens B
Preston610Sun Valley
Peterborough Court105Cannock Chase
Battersea A104Highbridge Pool
Guildford102Witney
Norwich A107Blackburn Cabin Crew
Leek A101Corn Exchange
Wolverhampton Wednesdays104City Of Leicester
Folkestone A105Horsham
Frames Reigate107Dsc Elite
Wigan A119Lancaster A
Coventry 1310Dinnington
Stone League911Stoke Ob
Dawley A105The Club 147 - Leicester
Romney Marsh A105Gosport
Rochester107St Helens A
Mercury Machines810Ncple Coopers C
Woodford Wanderers1110Littlehampton A
Diss Cue Club106St Neots
Mickey Flynns106Nuneaton Town

Last 32 (18)

Sun 9th October 9am

Tt Players1110Waterloo
Bury410Brighton A
Keighley A510The Craffy
Mercury Saints710Colchester
Workington Jj'S108Brighton X
Lowestoft Town210Peterborough 'A'
Long Eaton810Sun Valley
Peterborough Court1110Battersea A
Guildford810Norwich A
Leek A210Wolverhampton Wednesdays
Folkestone A110Frames Reigate
Wigan A108Dinnington
Stoke Ob610Dawley A
Romney Marsh A510Rochester
Ncple Coopers C911Woodford Wanderers
Diss Cue Club410Mickey Flynns

Last 16 (18)

Tt Players107Brighton A
The Craffy108Colchester
Workington Jj'S710Peterborough 'A'
Sun Valley107Peterborough Court
Norwich A106Wolverhampton Wednesdays
Frames Reigate810Wigan A
Dawley A610Rochester
Woodford Wanderers510Mickey Flynns

Quarter Final (18)

Tt Players104The Craffy
Peterborough 'A'911Sun Valley
Norwich A911Wigan A
Rochester610Mickey Flynns

Semi Final (18)

Tt Players710Sun Valley
Wigan A110Mickey Flynns

Final (18)

Sun Valley95Mickey Flynns

Generated by RedsealSW version 2.6.5 on 9/10/2016 at 15:18

 

Interleague KO Cup - Winners - Sun Valley
 

Interleague KO Cup - Runners Up - Mickey Flynns
 

Interleague KO Cup - Semi Finalists - Trent Trophy PLayers
 

Interleague KO Cup - Semi Finalists - Wigan A
 

 

WEPF Logo
Euro8ball Logo
English Pool Referees Association
Terms & Conditions | Privacy Statement | Contact Us
 
© 2004 - 2018 English Pool Association. All rights reserved.