Home Page
Home Page
Home Page
NATIONAL LADIES POOL CHAMPIONSHIP
Friday 3rd November 2006
Vauxhall Holiday Park, Great Yarmouth

CHAMPION 2006 - BARBARA TAYLOR

DRAW
Round 1 Best of 9 frames
All players register from 08.45 am on Friday November 3rd matches commence at 09.30 prompt
Round 2 Best of 9 frames commence at 11.00 am
ROUND ONE
1 CAROLYN BOWKETT (LEICESTER) 5 v 2 GILL BENNETT (SKEGNESS)
2 CLAIRE MOORE (NOTTINGHAM) 5 v 2 EILEEN PEARSON (MOUNT PLEASANT)
3 SARAH NICKLIN (WORCS) 5 v 0 HAZEL MILLER (PETERBOROUGH)
4 KAREN MOWAT (PRESTON) 1 v 5 CHRIS JONES (WHITNEY)
5 MICHELLE GREEN (WOLVERHAMPTON) 5 v 0 VAL FLETCHER (PORTSMOUTH)
6 RESHMA PATEL (PINNER) 5 v 2 MANDY WARNES (PORTSMOUTH)
7 AMANDA SPEIGHT (BARNSLEY) 5 v 0 NICOLA STORR (GAINSBOROUGH)
8 SARAH SMITH (LEATHERHEAD) 5 v 0 CAROLE YOUNG (HAREFEILD)
9 LIESA CONLIN (GILLINGHAM) 5 v 0 STACY VENABLES (DUDLEY)
10 JULIE LEEDER (DISS) 3 v 5 JULIE MACKINTOSH (HUNTINGDON)
11 KELLY WHITWORTH (PRESTON) 2 v 5 KERRY ANN HUNT (MILTON KEYNES)
12 VIV DEWHURST (KEIGHLEY) 5 v 4 CLAIRE McEWAN (MILTON KEYNES)
13 SU REYNARD (KEIGHLEY) 2 v 5 KAREN WHITE (STOCKPORT)
14 SANDRA REED (TAUNTON) 4 v 5 HOLLY CANN (NORWICH)
15 EMMA JANE BILLINGTON (BRENTFORD) 1 v 5 SHARON DICKSON (GRAVESEND)
16 ALLISON PARKES (PRESTON) 5 v 4 EMMA SENIOR (LOUGHBOROUGH)
17 KERRY O'DONNELL (PRESTON) 2 v 5 REBECCA LEWIS (RED HILL)
18 EMMA CUNNINGHAM (GILLINGHAM) 5 v 2 MELANIE CLEMENTS (CHATHAM)
19 ANNE TAYLOR (FARNHAM) 5 v 4 JULIE WHITWORTH (BURY)
20 LINDA DIXON (ROTHERHAM) 5 v 2 ILENE McCARTHY (SCUNTHORPE)
21 DONNA ELLIOTT (LEICESTER) 5 v 0 BARBARA MORLEY (PRESTON)
22 MANDY MITCHELL (CHORLEY) 5 v 1 JACQUIE VANN (MAIDENHEAD)
23 HAZEL DABROWSKI (ABINGDON) 5 v 0 JULIE TAILBY (LEICESTER)
24 HAYLEY BAINES (RIBBLETON, PRESTON) 2 v 5 TRACY GRAHAM (BURNLEY)
25 EVA PINDER (NELSON) 1 v 5 LISA SEPHTON (BARNSLEY)
26 ANITA GOODMAN (LEEDS) 5 v 3 CHARLOTTE BATTEN (HOVE)
27 ANNE MIDDLETON (READING) 0 v 5 DEBBIE FOWLES-BIRCHELL (NOTTINGHAM)
28 SAMANTHA J BIDDLECOMBE (NEW PARKS) 5 v 4 STEPHANIE CLARKE (KEIGHLEY)
29 JULIA WARNE (NOTTINGHAM) 2 v 5 LAURA LLEWELLYN (RAINHAM)
30 MICHELLE MOORS (CHRISTCHURCH) 5 v 4 RENA MARSDEN (DONCASTER)
31 REBECCA OSBORNE (IPSWICH) 4 v 5 SUE OSBORNE (CHERRY HINTON)
32 YVONNE BOYLE (PONTEFRACT) 5 v 4 JACKIE BAKER (GRAVESEND)
33 KELLY MAYNE (PONTEFRACT) 4 v 5 DAWN WOODCOCK (STOKE ON TRENT)
34 CHRISTINE ARMITAGE (HUDDERSFIELD) 2 v 5 JENNY NORRIS (FARNHAM)
35 CANDY WRIGHT (SUNBURY ON THAMES) 3 v 5 KAREN RICHES (FOLKESTONE)
36 MARCIA BURNETT (CHERTSEY) 2 v 5 LISA PEEK (CHIDDINGFOLD)
37 POLLY GILLGRASS (KEIGHLEY) 5 v 4 REBECCA DAUBNEY (KEMPSTON)
38 CARLY SMITH (PETERBOROUGH) 5 v 2 SHARON NADOLLEK (GRANTHAM)
39 FRANCOISE ROGERS (NORWICH) 2 v 5 LYNDSEY ROBERTS (CREWE)
40 TRACY AYLING (WYBOSTON) 1 v 5 TERESA BLAIR (LEICESTER)
41 SALLY BURGESS (FRITTON) 0 v 5 LOUISE ELVIN (EPSOM)
ROUND TWO
1 CAROLYN BOWKETT (LEICESTER) 5 v 0 CATHERINE LISA MOORE (WELLINGTON)
2 CLAIRE MOORE (NOTTINGHAM) 5 v 3 ANGIE SPURRIER (PORTSMOUTH)
3 SARAH NICKLIN (WORCS) 0 v 5 VIKKI LAYTON (IPSWICH)
4 CHRIS JONES (WHITNEY) 0 v 5 KAREN TOMKINSON (STAFFORD)
5 MICHELLE GREEN (WOLVERHAMPTON) 5 v 1 JENNIE BEECHLEY (BILSTON)
6 RESHMA PATEL (PINNER) 2 v 5 KATIE MARTIN (WORCESTER)
7 AMANDA SPEIGHT (BARNSLEY) 5 v 1 CHRISSIE KANE (PRESTON)
8 SARAH SMITH (LEATHERHEAD) 5 v 1 MICHAELA VAUGHAN (MAIDENHEAD)
9 LIESA CONLIN (GILLINGHAM) 5 v 1 LEANNE CRAGG (STOKE ON TRENT)
10 JULIE MACKINTOSH (HUNTINGDON) 1 v 5 VICTORIA GRIFFITH (MILTON KEYNES)
11 KERRY ANN HUNT (MILTON KEYNES) 5 v 0 DANIELLE DABROWSKI (HIGH WYCOMBE)
12 VIV DEWHURST (KEIGHLEY) 3 v 5 ANNE ROCCIA (PRESTON)
13 KAREN WHITE (STOCKPORT) 5 v 0 NORMA NAGLE (OINEWOOD)
14 HOLLY CANN (NORWICH) 2 v 5 J MICALLEF (BASINGSTOKE)
15 SHARON DICKSON (GRAVESEND) 5 v 0 CLAIRE PILKINGTON (KEIGHLEY)
16 ALLISON PARKES (PRESTON) 5 v 4 SARAH DAY (LOUGHBOROUGH)
17 REBECCA LEWIS (RED HILL) 0 v 5 AMY HALLAS (BARNSLEY)
18 EMMA CUNNINGHAM (GILLINGHAM) 5 v 1 PAULINE ALMOND (PRESTON)
19 ANNE TAYLOR (FARNHAM) 4 v 5 MICHELLE RODERICK (HUDDERSFIELD)
20 LINDA DIXON (ROTHERHAM) 2 v 5 SUE RAMSBOTTOM (POOLE)
21 DONNA ELLIOTT (LEICESTER) 5 v 1 KATIE BLAGBROUGH (REDHILL)
22 MANDY MITCHELL (CHORLEY) 4 v 5 LOUISE ELLIS (PETERBOROUGH)
23 HAZEL DABROWSKI (ABINGDON) 5 v 1 RHIAN HOWARTH (KEMPSTON)
24 TRACY GRAHAM (BURNLEY) 4 v 5 KAREN WESSELDINE (LEICESTER)
25 LISA SEPHTON (BARNSLEY) 1 v 5 DAWN CODGBROOK (WITLEY)
26 ANITA GOODMAN (LEEDS) 4 v 5 KIM HALL (PRESTON)
27 DEBBIE FOWLES-BIRCHELL (NOTTINGHAM) 3 v 5 LYNETTE HORSBURGH (BLACKPOOL)
28 SAMANTHA J BIDDLECOMBE (NEW PARKS) 5 v 1 NICOLA BOWNS (NR SCUNTHORPE)
29 LAURA LLEWELLYN (RAINHAM) 5 v 4 SARAH KELLY (NORTHAMPTON)
30 MICHELLE MOORS (CHRISTCHURCH) 5 v 2 LUCY CROSBY (WELLAND)
31 SUE OSBORNE (CHERRY HINTON) 5 v 1 CHRYSTAL SEDMAN (GOSPORT)
32 YVONNE BOYLE (PONTEFRACT) 4 v 5 MICHELLE GRUNDY (TAUNTON)
33 DAWN WOODCOCK (STOKE ON TRENT) 5 v 1 REBBECCA SHAW (CRAWLEY)
34 JENNY NORRIS (FARNHAM) 1 v 5 KAREN MORGAN (RUGELEY)
35 KAREN RICHES (FOLKESTONE) 5 v 2 DAWN ARNETT (BRUNDALL)
36 LISA PEEK (CHIDDINGFOLD) 5 v 3 JANET MAYES (HUCKNALL)
37 POLLY GILLGRASS (KEIGHLEY) 1 v 5 LYNNE PINCHES (NORWICH)
38 CARLY SMITH (PETERBOROUGH) 5 v 0 TINA UNDERDOWN (PRESTON)
39 LYNDSEY ROBERTS (CREWE) 5 v 1 CHARLEN GIBSON (STANTON UNDER BARTON)
40 TERESA BLAIR (LEICESTER) 1 v 5 CHRIS KIRK (MELTON MOWBRAY)
41 LOUISE ELVIN (EPSOM) 5 v 2 VALERIE KREUZBURG (NORTHAMPTON)
42 LOUISE ANNE SUTTON (PORTSMOUTH) 5 v 2 DEBBIE CONROY-PHILLIPS (PRESTON)
43 MAUREEN WHITTAKER (BURNLEY) 1 v 5 BARBARA TAYLOR (RAINHAM)
44 LINDSEY DIXON (BARNSLEY) 5 v 4 DEBORAH CATLOW (LANCASHIRE)
45 CLAIRE McKEE (REDHILL) 2 v 5 MICHELLE BROWN (DEWSBURY)
46 RAWINIA CATLOW (SABDEN) 5 v 1 NICOLA BEAUMONT (KEIGHLEY)
47 VANESSA LEDGER (SITTINGBOURNE) 5 v 2 SARAH RAMSDEN (MIRFIELD)
48 LUCY KEATLEY-LILL (S.WIGSTON) 5 v 1 KERRY WARD (WOLVERHAMPTON)
49 SHARON LUNN (BARNSLEY) 3 v 5 NICKY BINDEN (BOURNEMOUTH)
50 HAYLEY MARKS (BRIDGWATER) 5 v 0 NIKI BAYES (ST NEOTS)
51 JULIE FANE (RAMSGATE) 5 v 1 THERESA SHERIDAN (LEICESTER)
52 JO SWINN (NOTTINGHAM) 0 v 5 NICHOLA WORNELL (TADWORTH)
53 PAM GRAY (SCUNTHORPE) 0 v 5 ANGELA BOWDEN (TAUNTON)
54 KAREN BURROWS (CHATHAM) 1 v 5 DEBORAH FARR (WORCS)
55 DIANE HARKER (BRIERFIELD) 5 v 0 SELINA HAMMER (BEDFORD)
56 CLARE SEAMAN (WITHERSFIELD) 5 v 0 VANESSA PAUL (NR SCUNTHORPE)
57 MELISSA COOK (CAMBRIDGE) 5 v 3 KATE BRITTAIN (NORTHAMPTON)
58 SHARON TUCKWELL (PORTSMOUTH) 5 v 0 ANNE McDERMOTT (CHORLEY)
59 TRACY ROBINSON (LANCASHIRE) 5 v 1 JO COE (RUNCORN)
60 JILL DAWBER (WIGAN) 5 v 1 MICHELLE HENSHALL (STOKE ON TRENT)
61 STACIE ACKLAND (LEICESTER) 3 v 5 TARA JACKSON (NOTTINGHAM)
62 LAUREN STRIVENS (SUTTON) 5 v 0 SUSAN PITT (WARRINGTON)
63 RACHEL TURNER (BOURNEMOUTH) 5 v 2 RUTH BLACKMAN (EASTLEIGH)
64 DEBBIE NIXON (KEIGHLEY) 0 v 5 SARA MILES (SUNBURY ON THAMES)
ROUND THREE
1 CAROLYN BOWKETT (LEICESTER) 5 v 3 CLAIRE MOORE (NOTTINGHAM)
2 VIKKI LAYTON (IPSWICH) 5 v 3 KAREN TOMKINSON (STAFFORD)
3 MICHELLE GREEN (WOLVERHAMPTON) 5 v 2 KATIE MARTIN (WORCESTER)
4 AMANDA SPEIGHT (BARNSLEY) 2 v 5 SARAH SMITH (LEATHERHEAD)
5 LIESA CONLIN (GILLINGHAM) 2 v 5 VICTORIA GRIFFITH (MILTON KEYNES)
6 KERRY ANN HUNT (MILTON KEYNES) 4 v 5 ANNE ROCCIA (PRESTON)
7 KAREN WHITE (STOCKPORT) 3 v 5 J MICALLEF (BASINGSTOKE)
8 SHARON DICKSON (GRAVESEND) 4 v 5 ALLISON PARKES (PRESTON)
9 AMY HALLAS (BARNSLEY) 2 v 5 EMMA CUNNINGHAM (GILLINGHAM)
10 MICHELLE RODERICK (HUDDERSFIELD) 3 v 5 SUE RAMSBOTTOM (POOLE)
11 DONNA ELLIOTT (LEICESTER) 2 v 5 LOUISE ELLIS (PETERBOROUGH)
12 HAZEL DABROWSKI (ABINGDON) 5 v 1 KAREN WESSELDINE (LEICESTER)
13 DAWN CODGBROOK (WITLEY) 1 v 5 KIM HALL (PRESTON)
14 LYNETTE HORSBURGH (BLACKPOOL) 5 v 1 SAMANTHA J BIDDLECOMBE (NEW PARKS)
15 LAURA LLEWELLYN (RAINHAM) 5 v 2 MICHELLE MOORS (CHRISTCHURCH)
16 SUE OSBORNE (CHERRY HINTON) 5 v 4 MICHELLE GRUNDY (TAUNTON)
17 DAWN WOODCOCK (STOKE ON TRENT) 2 v 5 KAREN MORGAN (RUGELEY)
18 KAREN RICHES (FOLKESTONE) 5 v 3 LISA PEEK (CHIDDINGFOLD)
19 LYNNE PINCHES (NORWICH) 2 v 5 CARLY SMITH (PETERBOROUGH)
20 LYNDSEY ROBERTS (CREWE) 5 v 2 CHRIS KIRK (MELTON MOWBRAY)
21 LOUISE ELVIN (EPSOM) 5 v 3 LOUISE ANNE SUTTON (PORTSMOUTH)
22 BARBARA TAYLOR (RAINHAM) 5 v 0 LINDSEY DIXON (BARNSLEY)
23 MICHELLE BROWN (DEWSBURY) 5 v 2 RAWINIA CATLOW (SABDEN)
24 VANESSA LEDGER (SITTINGBOURNE) 5 v 1 LUCY KEATLEY-LILL (S.WIGSTON)
25 NICKY BINDEN (BOURNEMOUTH) 5 v 1 HAYLEY MARKS (BRIDGWATER)
26 JULIE FANE (RAMSGATE) 5 v 1 NICHOLA WORNELL (TADWORTH)
27 ANGELA BOWDEN (TAUNTON) 5 v 4 DEBORAH FARR (WORCS)
28 DIANE HARKER (BRIERFIELD) 2 v 5 CLARE SEAMAN (WITHERSFIELD)
29 MELISSA COOK (CAMBRIDGE) 0 v 5 SHARON TUCKWELL (PORTSMOUTH)
30 TRACY ROBINSON (LANCASHIRE) 5 v 4 JILL DAWBER (WIGAN)
31 TARA JACKSON (NOTTINGHAM) 5 v 2 LAUREN STRIVENS (SUTTON)
32 RACHEL TURNER (BOURNEMOUTH) 2 v 5 SARA MILES (SUNBURY ON THAMES)
LAST 32
1 CAROLYN BOWKETT (LEICESTER) 1 v 5 VIKKI LAYTON (IPSWICH)
2 MICHELLE GREEN (WOLVERHAMPTON) 5 v 1 SARAH SMITH (LEATHERHEAD)
3 VICTORIA GRIFFITH (MILTON KEYNES) 3 v 5 ANNE ROCCIA (PRESTON)
4 J MICALLEF (BASINGSTOKE) 5 v 1 ALLISON PARKES (PRESTON)
5 EMMA CUNNINGHAM (GILLINGHAM) 5 v 2 SUE RAMSBOTTOM (POOLE)
6 LOUISE ELLIS (PETERBOROUGH) 5 v 4 HAZEL DABROWSKI (ABINGDON)
7 KIM HALL (PRESTON) 0 v 5 LYNETTE HORSBURGH (BLACKPOOL)
8 LAURA LLEWELLYN (RAINHAM) 5 v 1 SUE OSBORNE (CHERRY HINTON)
9 KAREN MORGAN (RUGELEY) 5 v 1 KAREN RICHES (FOLKESTONE)
10 CARLY SMITH (PETERBOROUGH) 5 v 1 LYNDSEY ROBERTS (CREWE)
11 LOUISE ELVIN (EPSOM) 2 v 5 BARBARA TAYLOR (RAINHAM)
12 MICHELLE BROWN (DEWSBURY) 5 v 3 VANESSA LEDGER (SITTINGBOURNE)
13 NICKY BINDEN (BOURNEMOUTH) 5 v 3 JULIE FANE (RAMSGATE)
14 ANGELA BOWDEN (TAUNTON) 0 v 5 CLARE SEAMAN (WITHERSFIELD)
15 SHARON TUCKWELL (PORTSMOUTH) 3 v 5 TRACY ROBINSON (LANCASHIRE)
16 TARA JACKSON (NOTTINGHAM) 5 v 2 SARA MILES (SUNBURY ON THAMES)
LAST 16
1 VIKKI LAYTON (IPSWICH) 5 v 3 MICHELLE GREEN (WOLVERHAMPTON)
2 ANNE ROCCIA (PRESTON) 4 v 5 J MICALLEF (BASINGSTOKE)
3 EMMA CUNNINGHAM (GILLINGHAM) 5 v 0 LOUISE ELLIS (PETERBOROUGH)
4 LYNETTE HORSBURGH (BLACKPOOL) 5 v 4 LAURA LLEWELLYN (RAINHAM)
5 KAREN MORGAN (RUGELEY) 3 v 5 CARLY SMITH (PETERBOROUGH)
6 BARBARA TAYLOR (RAINHAM) 5 v 4 MICHELLE BROWN (DEWSBURY)
7 NICKY BINDEN (BOURNEMOUTH) 5 v 3 CLARE SEAMAN (WITHERSFIELD)
8 TRACY ROBINSON (LANCASHIRE) 1 v 5 TARA JACKSON (NOTTINGHAM)
QUARTER FINAL
1 VIKKI LAYTON (IPSWICH) 6 v 0 J MICALLEF (BASINGSTOKE)
2 EMMA CUNNINGHAM (GILLINGHAM) 5 v 6 LYNETTE HORSBURGH (BLACKPOOL)
3 CARLY SMITH (PETERBOROUGH) 4 v 6 BARBARA TAYLOR (RAINHAM)
4 NICKY BINDEN (BOURNEMOUTH) 6 v 0 TARA JACKSON (NOTTINGHAM)
SEMI FINAL
1 VIKKI LAYTON (IPSWICH) 1 v 6 LYNETTE HORSBURGH (BLACKPOOL)
2 BARBARA TAYLOR (RAINHAM) 6 v 4 NICKY BINDEN (BOURNEMOUTH)
FINAL
1 LYNETTE HORSBURGH (BLACKPOOL) 6 v 7 BARBARA TAYLOR (RAINHAM)
   

WEPF Logo
Euro8ball Logo
English Pool Referees Association
Terms & Conditions | Privacy Statement | Contact Us
 
© 2004 - 2014 English Pool Association. All rights reserved.