Home Page
 
Home Page
 
Home Page

Golden Cue - 2015

Golden Cue

Prelim

Sat 9th May 8am

Supa Snooker Durham35The Queen Charlotte A
The Crown W.Mids05Court Red Handed Cambs
The Maple Leaf Worcs15Locomotive Bashers
Windmill Norwich52Barny Arms A Suffolk
Dog Inn A Lancs54White Rose P & S WY
The Herald Bucks52The Willow B Leics
Players Sports S.Yorks15Racks Masters Berks
Chelmsford Pool A51Harvest Oars Beds
Players P & S LK51Drum & Monk Nutters
Leyland Canons Lancs51Breakers A Notts
Wykin Warriors Leics45Volunteer OHFCG
Merlin Aces B45Bournemouth E. Con Cl
Diss Greyhound B15Phoenix Reds Notts
Abingdon Con Club Oxon53United Rail Club Warks
Bailey Boo's S. Yorks53Sportsman A Lincs
Drum & Monk Dodds15Midland Snooker A WM
Shades A Herts54Mickey Flynns Cambs
Alma Kent51Drum & Monkey CBs
The Cross Keys Kent15Silktown SC Cheshire
Merlin Aces A52Avon Mill Zeds Warwick
Coalville & Dist Con B25Heath House A Norfolk
Cannock Social A53Rose & Crown B Shrops
Legends Dk's Essex50MSC Sharks Kent
Fox Fizzers Lancs05Les Dodd Snooker C
Tradewell Snooker EY52United Sports Bar NY
Rushden Athl Cl B45Gwyness Club Linc
Brickmakers Norfolk45The Cue Masters Surrey
Smugglers Inn B Kent05Spencers Sportsbar A
Reem Team Essex52County C Willenhall WM
Daleys Club A Beds25Cue & Brew Sambuca
Blue Lion Essex54Lucky Kiss A Staffs
Volunteer Arms W.Yorks45Norman Snooker Lancs

Sat 9th May 9:30am

Crown Inn A Cheshire45The Romany A Northants
Avon Mill C Warwick35The Grapes Lancs
Fox & Hounds Lancs53The Boot & Shoe Leics
Three Tunns Suffolk05Lanterns Kent
Hillingdon RBL London25Mr Pools JH Essex
George & Dragon A Camb50Breaks 2 Staffs
Poets Corner W.Mids25The Anchor Devon
Sandhurst Sports Club50North Star Club Wilts
Tye Green Bowls Club25Dersingham Social Cl
The Terncoats Bristol25Diss Cue Club Spoofs
Prince Of Wales A25The Thornton A Leics
Emley Moor WMC A WY52Triangle Snooker B
The Bull Northants05Runcorn Con Club
Lucky Kiss E Staffs54The 3 Crowns Bristol
Racks Chancers Berks05Bar 33 Falcons Norfolk
Lego Machines Beds15Rileys XL Worcs Worcs
Rose & Crown A Shrops05Cannock Social B
The Grapes52Club147 One Leics
The Romany B Northants52Hazelwood House Staffs
Smugglers Inn Kent53Spots & Stripes A
The William A Norfolk51The Clay Pigeon B
The Bulls Head A Cambs53Fountain Bar Hamps
Harvest Winkers Beds45Volunteer A Northants
Wykin Club A Leics25Cockerton WMC Durham
Queen Charlotte Hamps25Hurricane Rooms Herts
Clarendon Club Leics15The Boro Boys Lincs
Friendship Inn GMC53Maidstone Snooker Cl A
Daley X Beds25Triangle Snooker Lancs
Drum & Monkey TJs53Pig & Whistle L.A.A
Pewter Pot BS Yorks52The Crown Gamblers
Bumbles Allstars25Jaxx Q Club Derby
West End Snooker B45The Royal Standard A

Round 1

Sat 9th May 11am

Romiley Lib Club35Travellers Rest SY
Gatehouse B GMC35Barny Arms B Suffolk
W. Rose P & S Club B25The Court P & S Club A
The Court MC1 Cambs45Drum & Monk Goons
Meltis Bludd Beds53Green Army Notts
William IV A Norfolk35The Saxon Hotel SY
Lucky Kiss C Staffs15The Mermaid Hamps
RAFA A Cambs35Frames Surrey
Club 147 A Leics54Rileys B Brighton
Lord Nelson B S. Yorks54Diss Cue Club A
Compasses A Beds253 Tun Monkeys Suffolk
Cue & Brew NB Worcs54Diss Cue Club C
Drum & M Outsiders05Mavericks B Kent
Spondon Snooker Derby52George Hotel Cambs
Drum & Monk Retros51Slaithwaite Con Cl WY
The County A E Yorks50The Club EH Notts
George Elite Cambs25Rileys Devils Norfolk
Churchills A Kent15AMC Leisure Sussex
The Willow A Leics15Spread Eagle S. Yorks
Attleborough S C C45Lucky Kiss D Staffs
Crown Inn B Cheshire35The Woolpack Zeds
Clifton Inn Devon25Racks Rejects Berks
Mavericks A Kent35Gwyness T.W Linc
The Nest Staffs45The Cricketers Hamps
Avon Mill B Warwick45Blues Bar A Middlesex
Cheers Raiders Sussex05Pewter Pot A S. Yorks
Harvest Home C Beds53Corporation C
Gatehouse C GMC52Tolly Boys Worcs
Oast Lounge Cambs15The Confused London
Rileys Brighton RC52Jubilee Jokers S.Yorks
CSC Longshots Cambs50Lady Jane A Leics
Emley Moor WMC B WY53Breaks 1 Staffs

Sat 9th May 12:30pm

The Globe A Tyne&Wear53Harvest Hooves Beds
Mr Pools A Essex50Pig & Whistle Herts
Drum & Monkey TMM52Triple Js Wiltshire
Flying Dutchman Kent45Greyhound Diss C
Feltham Con Cl London15Club 147 DW Leics
Snooker Exiles Norfolk53Mountfitched SC Essex
Kings Arms Hotel Lancs45Filtermania Rebels
Dunstable Snooker C25Tye Green Social Essex
ASC Choppers Norfolk52Dog Inn B Lancs
Drum & Monkey KS25The Volunteer XYZ
The Rose in June Hamps45GPCA Essex
Maidstone Snooker A45The Sportsman A Lincs
Hillingdon Brit Leg A53Court & Dropped Cambs
Cambridge S C Cambs53Moor Pool & Snooker WM
Mr Pools MC Essex25O'Donoghues London
Daleys Club Beds25Albert Inn S. Yorks
The Eagles Norfolk52Club 147 E Leics
Wh Rose P & S Cl A WY15Harvest G.B.F. Beds
Hinckley Snooker Club15147 Snooker Wiltshire
Legends Cats Essex15Diss Greyhound A
Churchills B Kent35Witney Snooker Club
Rugby Workers Cl A51The Wheatsheaf Essex
Diss Cue Club GM25Frames Sports Bar A
Club 147 DD Leics53Keyta Club Oxon
Barny NVG Suffolk35Road to Morocco D
Prince of Wales B51147 Wolf Pack Leics
Stumble Inn Notts35Legends Braintree
Rileys Rejects Norfolk25Lucky Kiss B Staffs
Cods Kippers Hamps05Pheonix JPL Notts
Rileys C Brighton51Spots & Stripes Elite
Rushden Athletic Cl A15Basford Hall MW Notts
Wykin Club B Leics05Crawley Rugby Club

Sat 9th May 2pm

The William X Norfolk45The Court P & S Cl B
Hammersmith Club A51Royal Standard B
Spot On54Cambrideshire Hunter
Melton Snooker Club A25The Duck London
Crocked Billet50Wykin Club C Leics
Mr Bumble Chipmunks51Unwin Social Club A
The Woolpack Suffolk452 Outta 3 Bucks
Noels Arms Leics35The County A Will WM
Young Gunz Cambs45Spot-On Poppies
Phoenix on Fire Notts53Avon Mill A Warwick
C.S.S. JJJC Cambs05Rileys Potters A
Bumbles Dream Team15Dunstable Snooker Q
Clay Pigeon A Essex45Breakers B Notts
Grosvenor Snooker Club53GMT Legends Essex
03 Club A Sussex51Gatehouse A GMC
Spencers Sports Bar54The Bush W.Mids
Jordans Rock Solid54Lyndale P & S Club GMC
Q-Masters Cambs25Rileys A Brighton
The Club Notts53Rileys Wrong Uns Worcs
Red House C Leics53Drum & Monkey U
Coalville & Dist Con A25Pineapple Inn A Lancs
Coopers Snooker35Woadmans Arms Cambs
The Star Inn Notts51DSC Icemen Beds
Pig & Whistle L.A.B.35Spencers Sports & Soc.
Coopers Palace50Harvest Home A Beds
Greenstead Social05Court 147 Cambs
Club 147 X Leics52Rileys Nottingham
Lake Lothing A Suffolk54Homeguard Club GMC
West End Snooker A52Lanterns Five Oh Kent
Court Z Cambs50The Tulip Essex
Coopers Elite53Good, Bad and Gingers
Top Spot 97 Leics51Shades B Herts

Sat 9th May 3:30pm

The Queen Charlotte A51The Royal Standard A
Court Red Handed Cambs35Jaxx Q Club Derby
Locomotive Bashers53Pewter Pot BS Yorks
Windmill Norwich25Drum & Monkey TJs
Dog Inn A Lancs35Triangle Snooker Lancs
The Herald Bucks54Friendship Inn GMC
Racks Masters Berks51The Boro Boys Lincs
Chelmsford Pool A35Hurricane Rooms Herts
Players P & S LK52Cockerton WMC Durham
Leyland Canons Lancs35Volunteer A Northants
Volunteer OHFCG53The Bulls Head A Cambs
Bournemouth E. Con Cl15The William A Norfolk
Phoenix Reds Notts50Smugglers Inn Kent
Abingdon Con Club Oxon52The Romany B Northants
Bailey Boo's S. Yorks53The Grapes
Midland Snooker A WM35Cannock Social B
Shades A Herts15Rileys XL Worcs Worcs
Alma Kent53Bar 33 Falcons Norfolk
Silktown SC Cheshire25Lucky Kiss E Staffs
Merlin Aces A52Runcorn Con Club
Heath House A Norfolk25Emley Moor WMC A WY
Cannock Social A51The Thornton A Leics
Legends Dk's Essex52Diss Cue Club Spoofs
Les Dodd Snooker C50Dersingham Social Cl
Tradewell Snooker EY51Sandhurst Sports Club
Gwyness Club Linc53The Anchor Devon
The Cue Masters Surrey52George & Dragon A Camb
Spencers Sportsbar A54Mr Pools JH Essex
Reem Team Essex52Lanterns Kent
Cue & Brew Sambuca45Fox & Hounds Lancs
Blue Lion Essex25The Grapes Lancs
Norman Snooker Lancs25The Romany A Northants

Round 2

Sat 9th May 5pm

Travellers Rest SY54The Globe A Tyne&Wear
Barny Arms B Suffolk15Mr Pools A Essex
The Court P & S Club A05Drum & Monkey TMM
Drum & Monk Goons35Greyhound Diss C
Meltis Bludd Beds25Club 147 DW Leics
The Saxon Hotel SY35Snooker Exiles Norfolk
The Mermaid Hamps50Filtermania Rebels
Frames Surrey35Tye Green Social Essex
Club 147 A Leics15ASC Choppers Norfolk
Lord Nelson B S. Yorks15The Volunteer XYZ
3 Tun Monkeys Suffolk45GPCA Essex
Cue & Brew NB Worcs15The Sportsman A Lincs
Mavericks B Kent50Hillingdon Brit Leg A
Spondon Snooker Derby53Cambridge S C Cambs
Drum & Monk Retros15O'Donoghues London
The County A E Yorks54Albert Inn S. Yorks
Rileys Devils Norfolk52The Eagles Norfolk
AMC Leisure Sussex45Harvest G.B.F. Beds
Spread Eagle S. Yorks52147 Snooker Wiltshire
Lucky Kiss D Staffs51Diss Greyhound A
The Woolpack Zeds25Witney Snooker Club
Racks Rejects Berks51Rugby Workers Cl A
Gwyness T.W Linc35Frames Sports Bar A
The Cricketers Hamps15Club 147 DD Leics
Blues Bar A Middlesex25Road to Morocco D
Pewter Pot A S. Yorks51Prince of Wales B
Harvest Home C Beds25Legends Braintree
Gatehouse C GMC25Lucky Kiss B Staffs
The Confused London05Pheonix JPL Notts
Rileys Brighton RC25Rileys C Brighton
CSC Longshots Cambs15Basford Hall MW Notts
Emley Moor WMC B WY25Crawley Rugby Club

Sat 9th May 6:30pm

The Court P & S Cl B15The Queen Charlotte A
Hammersmith Club A51Jaxx Q Club Derby
Spot On35Locomotive Bashers
The Duck London51Drum & Monkey TJs
Crocked Billet54Triangle Snooker Lancs
Mr Bumble Chipmunks51The Herald Bucks
2 Outta 3 Bucks15Racks Masters Berks
The County A Will WM50Hurricane Rooms Herts
Spot-On Poppies25Players P & S LK
Phoenix on Fire Notts54Volunteer A Northants
Rileys Potters A50Volunteer OHFCG
Dunstable Snooker Q25The William A Norfolk
Breakers B Notts15Phoenix Reds Notts
Grosvenor Snooker Club15Abingdon Con Club Oxon
03 Club A Sussex53Bailey Boo's S. Yorks
Spencers Sports Bar45Cannock Social B
Jordans Rock Solid05Rileys XL Worcs Worcs
Rileys A Brighton45Alma Kent
The Club Notts15Lucky Kiss E Staffs
Red House C Leics53Merlin Aces A
Pineapple Inn A Lancs54Emley Moor WMC A WY
Woadmans Arms Cambs45Cannock Social A
The Star Inn Notts05Legends Dk's Essex
Spencers Sports & Soc.05Les Dodd Snooker C
Coopers Palace25Tradewell Snooker EY
Court 147 Cambs53Gwyness Club Linc
Club 147 X Leics54The Cue Masters Surrey
Lake Lothing A Suffolk54Spencers Sportsbar A
West End Snooker A25Reem Team Essex
Court Z Cambs52Fox & Hounds Lancs
Coopers Elite51The Grapes Lancs
Top Spot 97 Leics51The Romany A Northants

Round 3

Sat 9th May 8pm

Travellers Rest SY15Mr Pools A Essex
Drum & Monkey TMM53Greyhound Diss C
Club 147 DW Leics53Snooker Exiles Norfolk
The Mermaid Hamps52Tye Green Social Essex
ASC Choppers Norfolk50The Volunteer XYZ
GPCA Essex15The Sportsman A Lincs
Mavericks B Kent35Spondon Snooker Derby
O'Donoghues London52The County A E Yorks
Rileys Devils Norfolk45Harvest G.B.F. Beds
Spread Eagle S. Yorks35Lucky Kiss D Staffs
Witney Snooker Club45Racks Rejects Berks
Frames Sports Bar A25Club 147 DD Leics
Road to Morocco D05Pewter Pot A S. Yorks
Legends Braintree53Lucky Kiss B Staffs
Pheonix JPL Notts53Rileys C Brighton
Basford Hall MW Notts25Crawley Rugby Club
The Queen Charlotte A45Hammersmith Club A
Locomotive Bashers53The Duck London
Crocked Billet15Mr Bumble Chipmunks
Racks Masters Berks45The County A Will WM
Players P & S LK50Phoenix on Fire Notts
Rileys Potters A53The William A Norfolk
Phoenix Reds Notts25Abingdon Con Club Oxon
03 Club A Sussex15Cannock Social B
Rileys XL Worcs Worcs51Alma Kent
Lucky Kiss E Staffs45Red House C Leics
Pineapple Inn A Lancs53Cannock Social A
Legends Dk's Essex54Les Dodd Snooker C
Tradewell Snooker EY25Court 147 Cambs
Club 147 X Leics52Lake Lothing A Suffolk
Reem Team Essex51Court Z Cambs
Coopers Elite52Top Spot 97 Leics

Last 32

Sat 9th May 9:30pm

Mr Pools A Essex53Drum & Monkey TMM
Club 147 DW Leics52The Mermaid Hamps
ASC Choppers Norfolk50The Sportsman A Lincs
Spondon Snooker Derby35O'Donoghues London
Harvest G.B.F. Beds50Lucky Kiss D Staffs
Racks Rejects Berks45Club 147 DD Leics
Pewter Pot A S. Yorks51Legends Braintree
Pheonix JPL Notts45Crawley Rugby Club
Hammersmith Club A05Locomotive Bashers
Mr Bumble Chipmunks35The County A Will WM
Players P & S LK52Rileys Potters A
Abingdon Con Club Oxon54Cannock Social B
Rileys XL Worcs Worcs35Red House C Leics
Pineapple Inn A Lancs45Legends Dk's Essex
Court 147 Cambs45Club 147 X Leics
Reem Team Essex51Coopers Elite

Last 16

Sun 10th May 9am

Mr Pools A Essex35Club 147 DW Leics
ASC Choppers Norfolk53O'Donoghues London
Harvest G.B.F. Beds15Club 147 DD Leics
Pewter Pot A S. Yorks25Crawley Rugby Club
Locomotive Bashers53The County A Will WM
Players P & S LK35Abingdon Con Club Oxon
Red House C Leics05Legends Dk's Essex
Club 147 X Leics53Reem Team Essex

Quarter Final

Sun 10th May 10:30am

Club 147 DW Leics25ASC Choppers Norfolk
Club 147 DD Leics45Crawley Rugby Club
Locomotive Bashers53Abingdon Con Club Oxon
Legends Dk's Essex54Club 147 X Leics

Semi Final

Sun 10th May 12pm

ASC Choppers Norfolk52Crawley Rugby Club
Locomotive Bashers53Legends Dk's Essex

Final

Sun 10th May 1:30pm

ASC Choppers Norfolk52Locomotive Bashers

Generated by RedsealSW version 2.5.4 on 10/5/2015 at 14:13

 

Pictures

Image 1
Golden Cue Winners 2015 - ASC Choppers Norfolk
 
Image 2
Golden Cue Runners Up 2015 - Locomotive Bashers
 
Image 3
Golden Cue Semi Finalists 2015 - Legends Dk's Essex
 
Image 4
Golden Cue Semi Finalists 2015 - Crawley Rugby Club
 
Image 5
Golden Cue Singles Winner - Sam Bircher
 
Image 6
Golden Cue Singles Runner Up - Paul Maloney
 
Image 7
Golden Cue Singles Semi Finalist - Steve Witkiewicz

 
Image 8
Golden Cue Singles Semi Finalist - Dan Eaton-Lees
 

Report

Golden Cue 2015

Three Hundred and Twenty teams headed for Vauxhall Holiday Park for the 3 Man Golden Cue competition. There were some notable teams knocked out in the early rounds as Racks Masters (Berks) beat Players Sports (S. Yorks) 5-1, with Mark Singleton, Duncan Saxton, and Ralph Winfield taking the early exit, as did Mickey Flynns (Cambs) with Phil Harrison, Rich Wharton, and Rich Jones going down 5-4 to Shades A (Herts), Michael Whaley, Richard Needham, and Gary Greenwood lost 5-4 to Norman Snooker (Lancs). Another 5-4 loss saw the Brickmakers (Norfolk) fall to the Cue Masters (Surrey), Sportsman A (Lincs) with Neil Davey, Gary Wilkins, and Shane Balding lost 5-3 to Bailey Boos (S. Yorks), Rob Oldfield, Andrew Lister, and Matthew Benson. Emley Moor WMC beat Liam Gollop, Steve Witkiewicz, and Wayne Dutton Triangle Snooker B 5-2, Lee Stafford, Darren Arkle, and Ian Turner from the Grapes beat Carolyn Bowkett, Jade Linhart, and Tracey Randall from Club 147 One (Leics) 5-2 Last years champions Rileys XL (Worcs) had a comfortable 5-1 victory over Lego Machines (Beds).

In Heat One the 3 Tun Monkeys (Suffolk) beat Compasses A (Beds) 5-2, Cue & Brew (Worcs) edged out Diss Cue Club C 5-4, Lee Denman, Dave Cheetham, and Mark Berriman from Pewter Pot A (S. Yorks) beat Cheers Raiders (Sussex) 5-0. Another all ladies team Sarah Ramsden, Rachel Hiscocks, and Otylia Whitstock from White Rose P&s Club B lost to Graham Tilley, Adam Degen, and Craig Harbisher The Court P7S Club A 5-2, RAFA A (Cambs) with Glen Hannibal, Stuart McPherson, and James Griffin lost to Olly O'Boyle, Tom Kennedy, and Rob McGowan from Frames (Surrey) 5-3, Blues Bar A (Middlesex) had a narrow 5-4 win over Avon Mill B (Warwick), Rileys Devils (Norfolk) beat George Elite (Cambs) 5-2, the Cricketers (Hants) edged out The Nest (Staffs) 5-4.

Heat Two, and O'Donoghues (London) beat Mr Pools MC (Essex) 5-2, The Volunteer with Dave Evans, Darren Childs, and Graham Berruto saw off Richard Twomey, Karl Sutton, and Sam Jeffrey from Drum & Monkey KS 5-2, but Drum & Monkey TMM beat Triple J's 5-2. Prince of Wales B beat Tem Dixon, Phil Marriott, and Reece Townsend from 147 Wolf Pack 5-1. Another big game saw Michael O'Boyle, Simon Rivers, and Paul Skelmaszuk (Cambridge S.C.) beat Steve Sears, Paul Ward, and Ben Swinnerton Moor Pool & Snooker WM 5-3, Sam Hirst, Lee Brown, and Danny Davies Club 147 DD beat Keyta Club with Pete Arndale, Tim Williamson, and Sammy Donaldson 5-3, Flying Duchman (Kent) just lost out to Diss Greyhound C 5-4, as did Kings Arms Hotel (Lancs) to Filtermania Rebels, Chris Kingham, Darren Welfare, and John Cairns Rileys C (Brighton) beat Andy Breen, Jamie Fay, and John Runghen Spots & Stripes Elite 5-1, and Neil Wren, Steve Andrews, and Dean Winter The Rose In June (Hampshire) lost 5-4 to Lee Smeed, Jamie Arnold, and John Copp from GPCA (Essex).

Heat Three

Rileys Potters A whitewashed CSS JJJC, as did Court Z (Cambs) to The Tulip (Essex), another 5-0 was the Crooked Billett over Wykin Club C, Sam Boome, Ben Bushby, and Jamie Stokes Court 147 also had a 5-0 win against Greenstead Social, Rileys A (Brighton) beat Q-Masters (Cambs) 5-2, 03 Club A (Sussex) beat Gatehouse A (GMC) 5-1, Spot-On Poppies beat Young Guns 5-4, and Pheonix on Fire (Notts) beat Avon Mill A 5-3, 2Outta 3 (Bucks) had a narrow 5-4 win against The Woolpack (Suffolk), as did Lake Lothing A against Homeguard Club (GMC), Spencers Sports Bar beat the Bush (West Mids) by the same score, another 5-4 winner was Jordans Rock Solid over Lyndale P & S Club,Spot On also beat Cambridgeshire Hunter 5-4.

Heat four, and we have the winners from the preliminary rounds, Fox & Hounds (Lancs) beat Cue & Brew Sambuca 5-4, Pheonix Reds (Notts) whitewashed Smugglers Inn (Kent), Mark Woodward, Jake Newlove, and Andrew Tobin from Tradewell Snooker (East Yorks) beat Sandhurst Sports Club 5-1, Merlin Aces beat Runcorn Con Club 5-2, Les Dodd Snooker C with Andy O'Hara, Nish Barot, and Phil Naylor whitewashed Dersingham SocialCI, Players P & S LK with Lee Kendall, Adam Davis, and Liam White beat Cockerton WMC (Durham) 5-2, Lucky Kiss E (Staffs) beat Silktown SC (Cheshire) 5-2, as did Abingdon Con Club (Oxon) against The Romany B (Northants). Last years champions saw off Shades A 5-1, Jaxx Q Club (Derby) beat Court Red Handed (Cambs) 5-3, Jason Herring, Nathan Venner, and Andy Biggs from Alma (Kent) beat Ben Annison, Neil Bailey, and Michael Lockwood from Bar 33 Falcons (Norfolk), The Herald (Bucks) edged out Friendship Inn (GMC) 5-4, Gwyness Club (Lincs) beat The Anchor (Devon) 5-3, The Queen Charlotte A beat The Royal Standard A 5-1, and The Volunteer A (Northants) beat Leyland Canons (Lancs) 5-3, the REEM Team (Essex) with Jed Thompson, Callum Ranson, and Ashley Troath beat Mark Wynn, Barrie Hughes, and Darren Fordham from Lanterns (Kent) 5-2, Spencers Sports Bar A with Kirk Towers, John Martin, and Jay Bullent saw off Ed Mercer, Jeff Hynds, and Stu Byford from Mr. Pools (Essex) 5-4

Round Two, and Harvest G.B.F. (Beds) just edge out AMC Leisure (Sussex) 5-4, ASC Choppers (Norfolk) with double World Champion Tom Cousins, Nigel James, and Shaun Chipperfield beat Club 147 A (Leics) 5-1, as did The Sportsman A (Lincs) against Cue & Brew NB (Worcs) another 5-1 winner was Mr. Pools A (Essex) against Barny Arms B (Suffolk), Mavericks B (Kent) whitewashed Hillingdon Brit Leg A, Legends Braintree beat Harvest Home C (Beds) 5-2, Pheonix JPL (Notts) whitewashed The Confused (London), Spread Eagle (S. Yorks) beat 147 Snooker (Wiltshire), in a local derby Rileys Devils (Norfolk) beat The Eagles (Norfolk) 5-2, Travellers Rest (S. Yorks) thanks to Mark Basford winning the deciding frame beat The Globe A (Tyne & Wear), Witney Snooker Club beat The Woolpack Zeds 5-2, Tye Green Social (Essex) beat Frames (Surrey) 5-3, as did Spondon Snooker (Derby) against Cambridge S.C, Road to Morocco D accounted for Blues Bar A 5-2, The County AE (Yorks) beat Albert Inn from (S. Yorks) 5-4, Basford Hall MW (Notts) saw off CSC Longshots (Cambs) 5-1. Another local derby saw Rileys C beat Rileys RC both Brighton 5-2, then we had Pheonix Reds (Notts) beat Breakers B (Notts) 5-1, Mr Bumble chipmunks also won 5-1 against The Herald, and The Duck (London) recorded the same score over Drum & Monkey TJ's, Coopers Elite also beat The Grapes (Lancs) 5-1, Rileys Potters A (Norfolk) had another whitewash this time against Volunteer OHFCG. Woadmans Arms (Cambs) lost on the deciding frame to Cannock Social A, Kevin Cresswell, Richie Foxhall, and Shaun Eaton Lees whitewashed the Hurricane Rooms (Herts), Locomotive Bashers beat Spot On 5-3, The William A beat Dunstable Snooker Q 5-2, Club 147 X (Leics) had to win the last two frames to see off The Cue Masters (Surrey), Red House C (Leics) beat Merlin Aces A 5-3, Triangle Snooker (Lancs) with Ian Davenport, David Stock, and Glenn Cahir went 4-2 up, but the Crooked Billett won the last three frames to win 5-4. Another close match saw the Pineapple Inn A (Lancs) edge out Emley Moor WMC A (West Yorks) 5-4, and Cannock Social B won by the same score against Spencers Sports Bar, and Spencers A team lost by the same score against Lake Lothing A, The Ashman brothers,. and Dean Brook-Marsh from the 03Club A (Sussex) beat Bailey Boo's (S. Yorks) 5-3.

Round Three, and ASC Choppers whitewashed The Volunteer XYZ, and Pheonix on Fire suffered the same fate against Players P & S LK, Club 147 DD beat Frames Sports Bar 5-2, Callum Singleton, Matt Barcock, and Wayne Gardner beat Top Spot 97 (Leics) 5-2, Legends DK's (Essex) won the last two frames to pip Les Dodd Snooker C 5-4, Drum & Monkey TMM saw off Diss Greyhound 5-3, Rileys XL (Worcs) had another easy 5-1 win against Alma (Kent), Locomotive Bashers progressed at the expense of the Duck 5-3, Crawley Rugby Club won 5-2 against Basford Hall MW (Notts), The Pineapple (Lancs) beat Cannock Social 5-3, Red House C (Leics) won the last two frames to beat Lucky Kiss E (Staffs) 5-4, and The County A beat Racks Masters by the same score, Hammersmith Club also won the last two frames to beat The Queen Charlotte, and Rob Walsh won the decider to see Racks Rejects through against Witney Snooker Club, and Harvest G.B.F. (Beds) beat Rileys Devils (Norfolk) 5-4.

Round Four

ASC Choppers recorded another whitewash, this time against The Sportsman A (Lincs), The Reem Team beat Coopers Elite 5-1, as did Pewter Pot A over Legends Braintree, Players LK beat Rileys Potters 5-2, Spondon Snooker (Derby) fell to O'Donoghues (London) 5-3, Club 147 DW saw off The Mermaid 5-2, another whitewash this time to Locomotive Bashers against Hammersmith Club A, Kev Smith won the deciding frame for Legends DK's to beat Pineapple Inn A, and Shaun Payne did likewise to win the match for Club 147 X against Court 147, Mr Pools a beat Drum & Monkey TMM 5-3, as did Red House C against the champions Rileys XL, Abingdon Con Club had Adam Brown, and John Kinsey to thank for winning the final two frames against Cannock Social to go through, Harvest G.B.F. Whitewashed Lucky Kiss D, Danny Davies won the deciding frame to win the match for Club 147 DD against Racks Rejects, and Crawley Snooker club won 5-4 against Pheonix JPL, The County A beat Mr Bumble Chipmunks 5-3 to complete the last 16.

Abingdon Con Club beat Players Lk 5-3, Club 147 DD had an easy 5-1 win over Harvest G.B.F. Legends DK's whitewashed Red House C, and Club 147 X beat Reem Team 5-3, ASC Choppers, and O'Donoghues were 3-3 before Tom Cousins, and Shaun Chipperfield won the last two frames for a 5-3 win to the Choppers, Club 147 DW won 5-3 against Mr Pools A, and the Locomotive Bashers beat The County A 5-3, Crawley Rugby Club beat Pewter Pot A 5-2.

In the Quarter Finals Crawley Rugby Club won the final two frames for a 5-4 win over Club 147 DD, in the match between Legends DK's and Club 147 X it was 4-4 with Steve Robertshaw playing for 147 when a comment from the crowd made Robertshaw stand up, and then a fellow team member made a comment which the referee rightly judged to be coaching, and called a foul two visits to the opponent, and Stuart Reardon came on to clear up, and win the match, Locomotive Bashers beat Abingdon Con Club 5-3, and ASC Choppers beat Club 147 DW 5-2.

The Semi-Finals ASC Choppers took a 4-0 lead before Crawley Rugby Club pulled two frames back, but Cousins came on next to win the match 5-2, in the other semi Legends DK's went 2-1 ahead, but the Bashers won three frames in a row to go 4-2 up, D Belcher won the next frame for the Legends, but Lee Whitfield won the eighth frame to win the match 5-3 for the Bashers.

In the Final Shaun Chipperfield, and Tom Cousins put the Choppers 2 up, but Wayne Connor won the third, Chipperfield, and Cousins won the next two for a 4-1 lead, Lee Whitfield pulled another frame back, but could do nothing to stop Cousins winning the seventh frame, and the match 5-2 to have local Norfolk Champions for 2015.

Golden Cue Singles

Another large number entered the Golden Cue Singles event with over 2,000.00 Prize Money. This was won by Sam Bircher from Wolverhampton beating Paul Maloney in the Final 5-1, in the semi-final Maloney beat Steve Witkiewicz from Wigan, and Bircher beat Dan Eaton-Lees from Walsall.

Lions Tour Qualifier

On the Friday Qualifiers had been held for the European Lions tour to Australia, and the two qualifiers were Jon Roe, and Karl Sutton from an high quality field.

World Masters Qualifier

We also had the World Masters qualifier where over 200 entrants fought out to go to the World Finals in Blackpool in June, and 32 players were put forward to compete with the best players in the World.

Under 23 Singles

We held an under 23 singles competition, and this was won by Liam Gollop who beat Phil Marriott in the final 6-2, in the semi's Gollop beat Josh Kane 6-3, and Marriott beat Giuseppe D'Imperio 6-4.


 

WEPF Logo
Euro8ball Logo
English Pool Referees Association
Terms & Conditions | Privacy Statement | Contact Us
 
© 2004 - 2018 English Pool Association. All rights reserved.